اخبار محرمانه

آخرين مطالب

حذف تصویر زنان از روی سنگ قبرها تحلیل ویژه

حذف تصویر زنان از روی سنگ قبرها
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - آرمان ملی / متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
پس از شکستن و مخدوش کردن سنگ قبر برخی چهره‌های خاص در سال‌های اخیر که عمدتا با دلایل خاص انجام می‌شد، این‌بار در یکی از شهرهای مازندران، هیأت امنای مسجد و آرامگاه شهر رویان تصمیم گرفتند که تصویر بانوان را از روی سنگ‌قبرها بدون اطلاع دادن به خانواده‌ها حذف کنند. اتفاقی که روز گذشته در رسانه‌های داخلی و برخی رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور بازتاب گسترده‌ای داشته و انتقادهای زیادی به از سوی کاربران و مخاطبان این رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به آن وارد شده است.تعدادی از شهروندان رویان که عصر پنجشنبه برای فاتحه‌خوانی به آرامگاه این شهر رفتند با حذف تصویر درگذشتگان خود از روی سنگ قبر مواجه شدند؛ اتفاقی که فقط برای قبر بانوان رخ داده بود و پیگیری‌های بازماندگان نیز بلافاصه مشخص می‌کرد این اقدام به صورت از پیش‌برنامه‌ریزی شده با تصمیم هیأت امنای آرامستان انجام شده است. پیگیری‌های خانواده‌ها برای رفع این معضل نتیجه‌ای نداشت و در نهایت با انتشار گزارشی از این موضوع توسط خبرگزاری ایرنا در روز یکشنبه، اقدام اعضای هیأت امنا ابعادی گسترده پیدا کرد و واکنش‌های زیادی را در رسانه‌های فارسی زبان به دنبال داشت. فاطمه حاجی‌احمدی، یکی از شهروندان رویان که تصویر مادرش روی سنگ مزار با رنگ پوشانده شده است در این باره می‌گوید: عصر پنجشنبه که برای فاتحه‌خوانی به آرامگاه رفتیم با این وضعیت مواجه شدیم. دیدن سنگ قبر بدون تصویر مادرم بدون اینکه در جریان این تصمیم قرار بگیریم برای ما شوکه‌کننده بود. ما وصیت مادرمان را که دو سال پیش درگذشته است به جا آورده‌ایم و تصویرش را روی سنگ قبر قرار داده‌ایم. این تنها خواسته مادرم برای مسائل مربوط به پس از مرگش بوده است، اما بدون اجازه و خودسرانه این تصویر را با رنگ پوشاندند. وی می‌افزاید: ابتدا از هر کسی که پیگیر می‌شدیم اظهار بی‌اطلاعی می‌کرد. اما بعد اینطور شنیدیم که با تصمیم هیأت امنا این کار انجام شده و گفته‌اند قرار داشتن تصویر بانوان روی سنگ قبر از نظر شرعی و عرفی درست نیست. اگر این‌طور است پس چرا در تمام آرامگاه‌های دیگر درست است و فقط در رویان این تصمیم باید گرفته شود؟
پیگیری حقوقی
این اتفاق در رویان مورد انتقاد بسیاری از شهروندان که حتی نسبتی با متوفیان این قبرها نداشته‌اند نیز قرار گرفته و واکنش‌هایی را در فضای مجازی به دنبال داشته است. نکته قابل‌‌توجه اینکه تصاویر عمدتا متعلق به بانوان مسنی بوده که حجاب اسلامی کاملی نیز داشته‌اند. فرزندان یکی از متوفیان نیز در اعتراض به این اقدام با حضور در آرامگاه رنگ روی سنگ قبر را پاک کرده‌اند تا چهره مادرشان دوباره روی سنگ قبر دیده شود. به گفته برخی از شهروندان رویان که از بازماندگان این بانوان درگذشته هستند، برخی اعضای هیأت امنا بر درستی این تصمیم اصرار دارند و معتقدند این کار باید انجام می‌شد و از این پس نیز اجازه حک شدن تصویر بانوان روی سنگ قبر داده نمی‌شود. روح‌ا... مازندرانی یکی دیگر از شهروندان رویانی که تصویر چهره مادرش روی سنگ قبر با رنگ پوشانده شده، اقدام به ثبت شکایت رسمی از مسببان این موضوع کرده و می‌گوید: این رفتار چه از نظر اخلاقی و چه از نظر حقوقی زیر سوال است. با مشاوران و کارشناسان حقوقی مشورت کرده‌ام و حتی پیگیر استفتائات مراجع تقلید نیز شده‌ام. از هر نظر این تصمیم پسندیده نیست و معتقدم بی‌احترامی آشکار به فرد درگذشته و خانواده او محسوب می‌شود. این شهروند اهل رویان اظهار می‌کند: عصر پنجشنبه پس از حضور در آرامگاه برای فاتحه‌خوانی با این اقدام مواجه شدم و در پیگیری از دفتر هیأت امنا متوجه شدم هیأت‌امنا این تصمیم را گرفته و اجرایی کرده است. رئیس هیأت امنا نیز این موضوع را تأیید کرده است. پس از آن با پلیس 110 تماس گرفتم و موضوع صورتجلسه شد و اکنون نیز پیگیر شکایت هستم. وی خاطرنشان می‌کند: طبق نظر و فتوای تعدادی از مراجع تقلید اگر تصویر با حجاب اسلامی باشد و مفسده نداشته باشد منعی برای قرار گرفتن روی سنگ قبر وجود ندارد.
استفتائات مرتبط
نگاهی به برخی فتواهای ارائه شده توسط تعدادی از مراجع تقلید نیز نشان می‌دهد اعتراض و ادعای شهروندان معترض به این تصمیم هیأت امنا می‌تواند درست باشد؛ چرا که عمدتا عنوان شده در صورت رعایت حجاب اسلامی در تصویر، مشکلی برای قرار گرفتن عکس روی سنگ قبر وجود ندارد.از نظر آیت‌ا... موسوی‌اردبیلی اگر تصویر بانوی فوت شده با حجاب اسلامی باشد و مفسده‌ای هم نداشته باشد اشکال ندارد. پاسخ آیت‌ا... هاشمی‌شاهرودی نیز به پرسش درباره حک تصویر بانوان روی سنگ مزار این بوده است که حک تصویر بانوان روی سنگ مزار فی‌نفسه اشکال ندارد، به شرط آنکه مفسده‌ای بر آن مترتب نشود.
ورود مدیریت شهری به ماجرا
معمولا در شهرهای بزرگ مدیریت و نظارت بر تصمیم‌های مربوط به آرامگاه‌ها توسط سازمان آرامستان‌ها، که یکی از نهادهای زیرمجموعه شهرداری است انجام می‌شود. اما در شهرهای کوچک سازمان آرامستان وجود ندارد و شهرداری بر عملکرد هیأت امنا نظارت می‌کند. در رویان نیز مدیریت آرامگاه به این شکل انجام می‌شود و حالا منتقدان این تصمیم خواهان رسیدگی مدیران شهری به اعتراض خود هستند. رئیس شورای اسلامی شهر رویان از پیگیری برای برگزاری جلسه‌ای با اعضای هیأت امنا به منظور بررسی این موضوع خبر می‌دهد و می‌گوید: ما هم در جریان این تصمیم نبوده‌ایم و در فضای مجازی از این موضوع با خبر شده‌ایم. پس از اعتراض برخی شهروندان و مطرح شدن این موضوع در فضای مجازی، شهرداری رویان در نامه‌ای رسمی به هیأت امنای آرامگاه رویان خواهان توضیح درباره این تصمیم شده که قرار است دوشنبه این جلسه برگزار شود.کامبخش سالاریان اظهار می‌کند: ما هم معتقدیم این اتفاق نباید می‌افتاد و اگر هم هیات امنا با ارائه دلایل شرعی و قانونی تصمیم به انجام آن گرفته بود، باید ابتدا با خانواده‌های درگذشتگان جلسه برگزار می‌کرد و پس از بیان دلایل و توجیه و اقناع آنان اقدام به پوشاندن تصویر می‌کرد. ضمن اینکه اگر قرار دادن تصویر بانوان روی سنگ قبر مشکلی دارد از ابتدا نباید اجازه این کار داده می‌شد، نه اینکه مدت‌ها پس از نصب سنگ قبر روی مزارها، بدون اطلاع قبلی این کار انجام شود. علاوه بر اظهارات رئیس شورای اسلامی رویان که در خبرگزاری ایرنا منتشر شده، شهردار این شهر از انجام این اقدام اظهار بی‌اطلاعی کرده و حتی خبر از بی‌پاسخ ماندن پیگیری شهرداری از هیأت امنا بابت دلیل این اقدام می‌دهد. جعفر حسین‌زاده می‌گوید: محوطه آرامستان و گلزاره شهدای در کنار یکی از بقاع متبرکه و مسجد جامع شهر قرار دارد و به همین دلیل به‌طور عرفی از گذشته مدیریت آرامستان با هیأت امنای مسجد بوده است. متاسفانه هیأت امنا در اقدامی خودسرانه و بدون‌اطلاع شهرداری و شورای شهر، مبادرت به مخدوش کردن تصاویر حکاکی شده تعدادی از بانوان از روی سنگ قبر کرده‌اند. بلافاصله پس از اطلاع از این موضوع از هیأت امنای شهر تقاضای پاسخ شفاف کرده‌ایم، اما پاسخ مناسبی نرسیده و در نتیجه صبح شنبه با صدور نامه رسمی خواسته‌ایم تا در جلسه‌ای پیرامون این موضوع توضیح دهند. وی می‌افزاید: امروز قرار است در جلسه‌ای با حضور اعضای هیأت امنا و اعضای شورا در شهرداری ابعاد را بررسی کنیم. تلاش می‌کنیم اگر آسیب مادی و معنوی به هر کدام از خانواده‌ها رسید در آن جلسه رفع و رجوع شود. شهروندان معترض به این اقدام معتقدند این کار نوعی تخریب اموال محسوب می‌شود و همچنین سبب جریحه‌دار کردن احساسات مردم می‌شود. از نگاه این افراد اگر قرار داشتن تصویر با حجاب کامل بانوان درگذشته روی سنگ مزار رفتاری خلاف شرع و عرف است باید در همه آرامگاه‌های کشور رعایت شود، نه این که فقط در یک آرامگاه و صرفا بنا بر سلیقه هیأت امنا و بدون توجه به استفتائات موجود انجام شود. اعضای هیات امنای آرامگاه رویان در جلسه روز دوشنبه احتمالا دلایل خود را برای اجرای این اقدام مطرح خواهند کرد و پس از آن تصمیم نهایی برای این موضوع اتخاذ خواهد شد. ضمن اینکه بروز این چالش‌های سلیقه‌ای در آرامگاه‌ها و همچنین مسائلی مانند تفاوت‌های ظاهری از نظر طراحی و اجرا در سنگ‌مزارها جای خالی تعیین اساسنامه و طرح مستقل و مناسب برای تدفین در آرامگاه‌ها، به ویژه آرامگاه‌های شهرهای کوچک و روستاها را نمایان می‌کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ارثیه هنگفت مارادونا برای بازماندگانش

ادعای نماینده مجلس دهم درباره احمدی‌نژاد

اذعان مشترک رسانه های جهان در موضوع ترور شهید فخری زاده

عباسی: "برجام" مجازات مجرم بود، ما مجرم نبودیم

توئیت ظریف به زبان آلمانی درباره ترور شهید فخری زاده

جمله جالب همسر شهید فخری زاده خطاب به رئیسی

معاون سابق رئیس جمهور دار فانی را وداع گفت

واکنش صفحه توئیتر سردار سلیمانی به شهادت شهید فخری‌زاده

تصاویر تشییع پیکر شهید فخری زاده در حرم مطهر رضوی

کنایه توئیتری آشنا به آمران و عاملان ترور شهید فخری زاده

انتقام سخت، احیای برنامه صلح‌­آمیز هسته‌­ای و به صفر رساندن بازرسی‌­های جاسوسان آژانس اتمی

گزارش کیهان:صاف­ کردن جاده برای تروریست­‌ها با دیکته «تله تنش»

کیهان:تذکر حامیان دولت به روحانی با پاسخ قاطع، محاسبه دشمن را به هم بریزید(خبر ویژه)

اشتون: بازگشت به برجام پایدار نیست بایدن نمی‌تواند به ایران تضمین دهد

میراث شوم ترامپ برای بایدن و اروپایی‌ها

زمان انتقام را ما تعیین می‌کنیم

واکنش رسمی انگلیس به ترور فخری زاده

سندرز: این ترور بی پروا، تحریک آمیز و غیرقانونی بود

سیاسی کاری کثیف ذموکرات ها در مورد ایران

هر‌کس انتخاب شود دوست دارد با مذاکره ناجی کشور باشد

بایدن نمی‌تواند به ایران تضمین دهد

پیشنهاد کیهان برای حمله اسراییل

معمای ترور سیاه

اولین توضیحات وزیر اطلاعات درباره ترور شهید" فخری زاده"

برخی می خواهند از ماجرای ترور ، نمدی برای خود درست کنند

طاقچه کتاب رایگان در مترو

تحلیل‌های شاه سلطان حسینی و غرور ملی ایرانیان

مهمترین مولفه راهبردی تامین امنیت فضای مجازی

اولین زنگ خطر برای پرسپولیس به صدا در آمد

بیانی: به خاطر حرف پروین از تیم ملی خداحافظی کردم

با 17 خاصیت شگفت‌انگیز «حنا» آشنا شوید

فواید باورنکردنی فلفل دلمه‌ای‌های رنگارنگ

برای مراقبت از کبد چه بخوریم؟

کالری‌سوزی با «کرفس»

شباهت قاتلان شهید فخری‌زاده و جنایتکاران «اسپایکر»/ قتل‌ عام 2 هزار جوان نخبه در یک روز +تصاویر دلخراش

"شلاق" مادر در 9/9/99 !

استقرار نیروهای نظامی انگلیسی در عربستان برای حفاظت از میادین نفتی

قتل عام فجیع دهها کشاورز در مزارع برنج نیجریه

42 سال ترور تک‌خال‌های ایران؛ از متفکران و اندیشمندان تادانشمندان

پیکر شهید محسن فخری‌زاده امشب در حرم رضوی طواف داده خواهد شد / مراسم تدفین و تشییع شهید دوشنبه برگزار می شود

بهرنگ علوی، مهمان سروش صحت در «کتاب باز» می‌شود

همسرِ محمدحسن راستگو، 6 روز پس از او درگذشت

داستانک/ ستیزه برای کسب آرامش

کمپانی های مشهور دنیا در تصرف هیتلر

تست هوش منطقی

داستانک/ راز آرامش بزرگمهر حکیم

خدایا از گناهانمان خسته شدیم

فستیوال مرد سوزان، عجیب ترین جشنواره سالیانه آمریکا

هوش تان را محک بزنید

در مسلخ عشق جز نکو را نکشند