اخبار محرمانه

آخرين مطالب

رکورد خروج حقیقی‌ها از بورس +نمودار و جدول اقتصادی

رکورد خروج حقیقی‌ها از بورس +نمودار و جدول
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - برای دومین ماه متوالی حقیقی‌ها در مقام فروشنده ظاهر شدند و با ترس از افت بیشتر قیمت‌ها فرار را بر قرار ترجیح دادند.
به گزارش سرویس بورس مشرق، بورس تهران در حالی معاملات اولین ماه پاییز را با افت 5/ 11 درصدی به پایان رساند که شاهد خروج حدود 10 هزار و 500 میلیارد تومان پول حقیقی از گردونه معاملات سهام بودیم. به این ترتیب برای دومین ماه متوالی حقیقی‌ها در مقام فروشنده ظاهر شدند و با ترس از افت بیشتر قیمت‌ها فرار را بر قرار ترجیح دادند. ضمن آنکه دومین رکورد بزرگ خروج سرمایه‌ حقیقی در تاریخ بورس تهران ثبت شد. در این میان گروه‌های متوسط و بزرگ بازار با بیشترین خالص فروش سهامداران خرد مواجه شدند. در این شرایط اما بودند صنایعی که مورد توجه پول‌های حقیقی قرار گیرند و خالص خرید مثبتی را ثبت کنند. این گروه‌ها اما عمدتا در زمره صنایع کوچک و غالبا تک‌سهم بازار قرار می‌گیرند.

رصد ورود و خروج سرمایه حقیقی در مهر
پرونده منفی‌ترین ماه تاریخ بورس تهران در حالی بسته شد که گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش 4 هزار و 102 میلیارد تومان از سبد سهام حقیقی‌ها به پرتفوی معامله‌گران عمده بازار بودند. در این میان بانک صادرات با بیشترین خالص فروش حقیقی‌ها به میزان یک هزار و 750 میلیارد تومان مواجه شد. دو بانک ملت و تجارت نیز شرایط مشابهی را تجربه کردند. به این ترتیب در مجموع 21 روز معاملاتی مهرماه، «وبملت» و «وتجارت» به ترتیب شاهد جابه جایی سهامی به ارزش 834 و 506 میلیارد تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بودند. بانکی‌ها در مهرماه با افت 4/ 6 درصدی میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود مواجه شدند.
صنایع کامودیتی‌محور نیز اولین ماه پاییز را با خروج سرمایه حقیقی به پایان رساند. در این میان گروه فلزات اساسی با محوریت دو شرکت بزرگ این گروه و البته بورس تهران یعنی «فولاد» و «فملی» شاهد خالص فروش 3هزار میلیارد تومانی حقیقی‌ها بودند. گروه فلزات اساسی در این ماه شاهد افت 3/ 24 درصدی شاخص صنعت خود بود.
پتروشیمی‌ها نیز در ماهی که گذشت با خروج پول‌های خرد از گردونه معاملات سهام زیرمجموعه خود مواجه شدند. در این راستا در مجموع معاملات مهرماه، گروه محصولات شیمیایی شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش 626 میلیارد تومان از سبد سهام حقیقی‌ها به پرتفوی معامله‌گران خرد بازار بود. در این میان سهام شرکت پالایش نفت بندرعباس بیشترین خالص فروش حقیقی به میزان 482 میلیارد تومان را تجربه کرد.
در ادامه سه گروه چندرشته‌ای صنعتی در غیاب غول بزرگ این گروه یعنی «شستا»، فرآورده‌های نفتی و کانه‌های فلزی نیز بیشترین خالص فروش حقیقی‌ها در مهرماه را ثبت کردند. در مجموع این گروه‌ها اولین ماه پاییز را با خروج یک هزار و 170 میلیارد تومان سرمایه حقیقی از سهام زیرمجموعه خود مواجه شدند. خالص فروش 400 میلیارد تومانی حقیقی‌ها در سهام پالایشی‌ طی معاملات مهرماه در حالی رقم خورد که بازگشت توجه سهامداران خرد به شرکت‌های موجود در پرتفوی صندوق‌های ETF دولتی سبب شد تا در برخی روزهای معاملاتی مهرماه، شاهد خالص خرید مثبت حقیقی در زیرمجموعه‌های پالایشی باشیم. موضوعی که سبب تعدیل نسبی خروج پول حقیقی در گروه فرآورده‌های نفتی شد.
کانون‌های داغ بورس‌بازی در مهرماه
در مجموع معاملات اولین ماه پاییز در مقابل خروج پول حقیقی از 32 گروه بورسی، شاهد خالص خرید مثبت این گروه از بازیگران سهام از هفت صنعت بودیم. در این میان گروه مخابرات با دو نماد «اخابر» و «همراه» شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش 144 میلیارد و 700 میلیون تومان در مسیر حقوقی به حقیقی بود. این موضوع در شرایطی رقم خورد که شاهد افت 3/ 20 درصدی میانگین قیمت سهام زیرمجموعه گروه مخابرات در مهرماه بودیم. گروه زغال‌سنگ با تک نماد«کطبس» و سایر معادن با تک نماد «کماسه» دیگر گروه‌هایی بودند که مهرماه را با خالص خرید به ترتیب 4/ 10 و 5/ 5 میلیارد تومانی حقیقی‌ها به پایان رساندند. سه گروه محصولات کاغذی، لاستیک و پلاستیک و انتشار و چاپ از دیگر صنایع کوچک بورس تهران بودند که در ماه گذشته با اقبال سهامداران خرد همراه شدند.
در میان شرکت‌ها اما نام شرکت‌های کالامحور نیز در لیست خرید حقیقی‌ها به چشم می‌خورد. از این رو «کاما» با خالص خرید 335 میلیارد تومانی از سوی بازیگران خرد بورس تهران همراه شد. دو سهم پالایشی یعنی «شپنا» و «شتران» نیز خلاف دیگر هم‌گروهی‌هایشان موردتوجه حقیقی‌ها قرار گرفتند و در مجموع شاهد انتقال سهامی به ارزش 370 میلیارد تومان در مسیر حقوقی به حقیقی بودند.
در آخرین هفته مهرماه چه گذشت؟
دومین عقب‌نشینی بزرگ هفتگی بورس در سال 99، در هفته منتهی به 30 مهرماه با افت بیش از 5/ 9 درصدی شاخص کل سهام رقم خورد. در این هفته با یک روز کاری کمتر، شاهد خروج 2 هزار و 580 میلیارد تومان سرمایه حقیقی از گردونه معاملات سهام بودیم.
یکشنبه: در اولین روز کاری هفته گذشته، شاخص کل بورس تهران با افت 3 درصدی مواجه شد. در این روز سهامی به ارزش 939 میلیارد تومان از سبد سهام حقیقی‌ها به پرتفوی معامله‌گران عمده بازار منتقل شد. در این میان پتروپالایشی‌ها بیشترین خروج حقیقی را شاهد بودند و در مجموع با خالص فروش 390 میلیارد تومان سهامداران خرد مواجه شدند. فلزی‌ها نیز با تجربه شرایطی مشابه شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش 122 میلیارد تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بودند. روز یکشنبه در زیرمجموعه بانکی، صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی ملت، اقدام به خرید 60 میلیون سهم «وبملت» کرد. این روند در سهام بانک صادرات با خرید 10 میلیون سهمی از سوی صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی سپهر صادرات و 121 میلیون و 600 هزار سهمی توسط صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی سپهر بازار سرمایه دنبال شد. صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی تجارت نیز 100 میلیون سهم «وتجارت» را از بازار جمع‌آوری کرد. در این روز «شبندر» نیز شاهد خرید 15 میلیون سهم خود توسط بانک رفاه کارگران بود.
دوشنبه: 28 مهرماه همزمان با افت 4/ 3 درصدی نماگر اصلی بورس تهران، شاهد انتقال سهامی به ارزش 895 میلیارد تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بودیم. در این روز فلزات اساسی بیشترین خالص فروش حقیقی به ارزش 194 میلیارد تومان را تجربه کردند. زیرمجموعه‌های گروه محصولات شیمیایی نیز شاهد انتقال سهامی به ارزش 167 میلیارد تومان از سبد سهام حقیقی‌ها به پرتفوی معامله‌گران عمده بازار بودند. پالایشی‌ها نیز این روز را با خروج 154 میلیارد تومانی سرمایه‌ حقیقی پشت سر گذاشتند.
سه‌شنبه: در روز میانی هفته گذشته شاخص سهام 3 درصد دیگر از ارتفاع خود را از دست داد و سهامداران خود در ادامه خروج خود از گردونه معاملات سهام، خالص فروش 480 میلیارد تومان را رقم زدند. در این روز نیز باز بیشترین خالص فروش حقیقی در گروه‌های بزرگ کالایی ثبت شد. روز سه‌شنبه بانکی‌ها مجددا شاهد خالص خرید مثبت حقوقی‌ها در زیرمجموعه‌های خود بودند و در مجموع انتقال سهامی به ارزش 3/ 13 میلیارد تومان در مسیر حقیقی به حقوقی را ثبت کردند. در این گروه 10 میلیون سهم بانک ملت توسط گروه مالی ملت و 35 میلیون سهم دیگر آن از سوی صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی ملت خریداری شد. در بانک صادرات نیز شاهد جمع‌آوری 20 میلیون سهمی از سوی صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی سپهرصادرات بودیم. ضمن آنکه صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی سپهر بازار سرمایه نیز اقدام به خرید 8/ 70 میلیون سهم «وبصادر» کرد. این روند در «وتجارت» با خرید 2/ 25 میلیون سهمی از سوی صندوق بازارگردانی تجارت ایران دنبال شد.
در شرکت معدنی و صنعتی چادرملو نیز سهامداران عمده یعنی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات اقدام به جمع‌آوری 3 میلیون سهم «کچاد» از بازار کرد. این سهامداران عمده روز سه‌شنبه 3 میلیون سهم «کگل» به‌عنوان دیگر غول معدنی بورس تهران را نیز خریداری کرد. در میان پالایشی‌ها نیز بانک رفاه کارگران، 2 میلیون دیگر از سهام «شبندر» را به پرتفوی خود افزود. این روند در سهام شرکت نفت سپاهان با خرید 2 میلیون و 230 هزار سهمی توسط گروه پتروشیمی تابان دنبال شد.
چهارشنبه: در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته از هیجانات منفی معامله‌گران تا حدودی کاسته شد و شاخص سهام نیز در یک رفت و برگشت در نهایت به افت 5/ 0 درصدی تن داد و در محدوده یک میلیون و 412 هزار واحدی آرام گرفت. در این روز خالص فروش حقیقی‌ها نیز کمی تعدیل شد و به 268 میلیارد تومان رسید. در این روز در مقابل خروج 83 میلیارد تومانی پول حقیقی از زیرمجموعه‌های پالایشی، شاهد خالص خرید 74 میلیارد تومان این گروه از معامله‌گران در گروه محصولات شیمیایی بودیم.

اخبار محرمانه


اخبار محرمانهنظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ارثیه هنگفت مارادونا برای بازماندگانش

ادعای نماینده مجلس دهم درباره احمدی‌نژاد

اذعان مشترک رسانه های جهان در موضوع ترور شهید فخری زاده

عباسی: "برجام" مجازات مجرم بود، ما مجرم نبودیم

توئیت ظریف به زبان آلمانی درباره ترور شهید فخری زاده

جمله جالب همسر شهید فخری زاده خطاب به رئیسی

معاون سابق رئیس جمهور دار فانی را وداع گفت

واکنش صفحه توئیتر سردار سلیمانی به شهادت شهید فخری‌زاده

تصاویر تشییع پیکر شهید فخری زاده در حرم مطهر رضوی

کنایه توئیتری آشنا به آمران و عاملان ترور شهید فخری زاده

انتقام سخت، احیای برنامه صلح‌­آمیز هسته‌­ای و به صفر رساندن بازرسی‌­های جاسوسان آژانس اتمی

گزارش کیهان:صاف­ کردن جاده برای تروریست­‌ها با دیکته «تله تنش»

کیهان:تذکر حامیان دولت به روحانی با پاسخ قاطع، محاسبه دشمن را به هم بریزید(خبر ویژه)

اشتون: بازگشت به برجام پایدار نیست بایدن نمی‌تواند به ایران تضمین دهد

میراث شوم ترامپ برای بایدن و اروپایی‌ها

زمان انتقام را ما تعیین می‌کنیم

واکنش رسمی انگلیس به ترور فخری زاده

سندرز: این ترور بی پروا، تحریک آمیز و غیرقانونی بود

سیاسی کاری کثیف ذموکرات ها در مورد ایران

هر‌کس انتخاب شود دوست دارد با مذاکره ناجی کشور باشد

بایدن نمی‌تواند به ایران تضمین دهد

پیشنهاد کیهان برای حمله اسراییل

معمای ترور سیاه

اولین توضیحات وزیر اطلاعات درباره ترور شهید" فخری زاده"

برخی می خواهند از ماجرای ترور ، نمدی برای خود درست کنند

طاقچه کتاب رایگان در مترو

تحلیل‌های شاه سلطان حسینی و غرور ملی ایرانیان

مهمترین مولفه راهبردی تامین امنیت فضای مجازی

اولین زنگ خطر برای پرسپولیس به صدا در آمد

بیانی: به خاطر حرف پروین از تیم ملی خداحافظی کردم

با 17 خاصیت شگفت‌انگیز «حنا» آشنا شوید

فواید باورنکردنی فلفل دلمه‌ای‌های رنگارنگ

برای مراقبت از کبد چه بخوریم؟

کالری‌سوزی با «کرفس»

شباهت قاتلان شهید فخری‌زاده و جنایتکاران «اسپایکر»/ قتل‌ عام 2 هزار جوان نخبه در یک روز +تصاویر دلخراش

"شلاق" مادر در 9/9/99 !

استقرار نیروهای نظامی انگلیسی در عربستان برای حفاظت از میادین نفتی

قتل عام فجیع دهها کشاورز در مزارع برنج نیجریه

42 سال ترور تک‌خال‌های ایران؛ از متفکران و اندیشمندان تادانشمندان

پیکر شهید محسن فخری‌زاده امشب در حرم رضوی طواف داده خواهد شد / مراسم تدفین و تشییع شهید دوشنبه برگزار می شود

بهرنگ علوی، مهمان سروش صحت در «کتاب باز» می‌شود

همسرِ محمدحسن راستگو، 6 روز پس از او درگذشت

داستانک/ ستیزه برای کسب آرامش

کمپانی های مشهور دنیا در تصرف هیتلر

تست هوش منطقی

داستانک/ راز آرامش بزرگمهر حکیم

خدایا از گناهانمان خسته شدیم

فستیوال مرد سوزان، عجیب ترین جشنواره سالیانه آمریکا

هوش تان را محک بزنید

در مسلخ عشق جز نکو را نکشند