اخبار محرمانه

آخرين مطالب

ماجرای تامین مالی طرح جهش تولید مسکن اقتصادی

ماجرای تامین مالی طرح جهش تولید مسکن
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - فارس /در شرایطی که مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، شیوه تامین مالی طرح جهش تولید و رونق مسکن را تورم زا معرفی کرده است اما کارشناسان معتقدند، در تامین مالی این طرح نقدینگی جدیدی خلق نمی‌شود بلکه نقدینگی موجود در قالب تسهیلات به بخش مسکن هدایت خواهد شد.
ساخت و عرضه مسکن در سال‌های اخیر، دستخوش فراز نشیب‌های فراوانی شده است. به استناد تعداد پروانه‌های صادر شده برای ساخت مسکن، بیشترین تعداد واحد مسکونی ساخته شده در یکسال با تعداد 810 هزار واحد مسکونی متعلق به سال 92 است. همچنین رکورد کمترین واحد مسکونی ساخته شده در یکسال نیز در سال 98 با 342 هزار خانه به ثبت رسیده است.
آمار پر فراز و نشیب حوزه ساخت مسکن که با پروژه مسکن مهر اوج گرفت، پس از روی کار آمدن دولت یازدهم و تغییر رویکردهای مد نظر هم اکنون در شرایط شبه رکود به سر برده و حال و روز خوشی ندارد.
در همین راستا و به واسطه کاهش عرضه مسکن و همچنین مسئله سرمایه‌ای شدن بازار مسکن، اساسی‌ترین نیاز مردم یعنی سرپناه دچار شرایط نابه سامان شد و قیمت هر متر مربع واحد مسکونی سر به فلک کشید. هم اکنون بر اساس آخرین آمار ارائه شده توسط بانک مرکزی میانگین قیمت هر متر مربع مسکن در شهر تهران با رقم 23 میلیون تومان معامله شده و صاحبخانه شدن را برای مستاجران و زوج‌های جوان به رویای آجری تبدیل کرده است.
*تامین زمین ارزان قیمت و راه‌اندازی صندوق ملی مسکن، 2 ویژگی مثبت طرح جهش تولید مسکن
پس از روی کار آمدن مجلس یازدهم، یکی از اصلی‌ترین شعارهای مدنظر نمایندگان، بحث معیشت مردم بود و مسکن به عنوان گران‌ترین عضو سبد هزینه خانوارهای کشور در صدر دغدغه‌های نمایندگان ملت مطرح شد. بر همین اساس، با گذشت 3 ماه از روی کار آمدن مجلس جدید، طرح 2 فوریتی جهش تولید و رونق مسکن به صحن علنی مجلس رسید. در همین خصوص، مجتبی یوسفی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در ارتباط با طرح حهش تولید و رونق مسکن، عنوان کرد:« یکی از موضوعات مهمی که حائز اهمیت است این است که اگر حوزه مسکن از حالت رکود خارج شود می‌تواند به عنوان بخش پیشران اقتصاد عمل کرده و اشتغالزایی به دنبال داشته باشد به عبارت دیگر حداقل 200 شغل در زیرشاخه‌های مرتبط با حوزه مسکن می‌تواند رونق بگیرد.»
نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی، در تشریح جزئیات طرح مجلس، عنوان کرد:« در این طرح تامین زمین ارزان‌قیمت و راه‌اندازی صندوق ملی مسکن و زمین دو مولفه مهم است تا منابع مالی برای ساخت مسکن فراهم شود. براساس بانک‌ها در این طرح مکلف هستند، 20 درصد از منابع تسهیلات خود را در اختیار بخش مسکن قرار دهند.»
پس از مطرح شدن این طرح در صحن علنی، کلیات طرح مورد تایید نمایندگان مردم قرار گرفته و جزئیات آن به منظور بررسی بیشتر به کمیسیون مرتبط ارجاع شد. در همین ارتباط، یکی از دلایل اصلی مخالف نمایندگان به منظور تصویب جزئیات طرح جهش تولید به نظرات کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی باز می‌گردد. در حقیقت این مرکز پس از مطرح شدن طرح در قالب یک متن 15 بندی نسبت به ارائه انتقادات خود نسبت به این طرح اقدام نمود.
* تامین مالی طرح جهش تولید و رونق مسکن، تورم زا است
یکی از اصلی‌ترین مفاد مورد انتقاد مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در طرح جهش تولید و رونق مسکن به مسئله تامین مالی این طرح باز می‌گردد. در این باره توجه شما را به بند 1 و 2 نظرات کارشناسی مرکز پژوهش‌ها نسبت به تامین مالی طرح جهش تولید که در زیر ذکر شده است، جلب می‌کنم.
1. تامین مالی این طرح که رقمی حدود سالانه 300 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود، می‌تواند موجبات رشد شدید نقدینگی تا 50 درصد افزایش رشد را ایجاد کند و این رشد نقدینگی در نهایت خود را در تورم‌های بالا و التهابات مجدد و چندباره در بازار مسکن، خودرو، ارز و ... نشان خواهد داد.
2. در صورتی که تسهیلات پرداختی بانکها موضوع این طرح جایگزین تسهیلات پرداختی به سایر بخش‌ها شود عملاً رشد بخش مسکن با هزینه تشدید رکود در سایر بخشهای اقتصادی اتفاق خواهد افتاد.
در حقیقت انتقاد اصلی مرکز پژوهش‌ها نسبت به تامین مالی طرح جهش تولید مرتبط با اختصاص 20 درصد از تسهیلات بانک‌ها به این طرح است.

اخبار محرمانه

*شیوه تامین مالی طرح جهش تولید هدایت نقدینگی است
در همین راستا و به منظور بحث پیرامون نحوه تامین مالی طرح جهش تولید مسکن به سراغ، محمد حمیدزاده، کارشناس حوزه مسکن رفتیم. حمید زاده با اشاره به نظرات ارائه شده توسط مرکز پژوهش‌های مجلس در ارتباط با تامین مالی طرح جهش تولید مسکن، گفت:« با توجه به اینکه در طرح جهش تولید و تامین مسکن، قرار نیست خط اعتباری جدیدی به منظور تامین مالی تشکیل شود و یا خلق پولی اتفاق بیفتند بلکه مطابق جزئیات این طرح، تنها 20 درصد از تسهیلات فعلی ارائه شده توسط بانک‌های به بخش مسکن تعلق می‌گیرد.»
این کارشناس مسکن، ضمن ابراز مخالفت با بند 1 اظهارات کارشناسی مرکز پژوهش‌ها در ارتباط با این طرح گفت:« قرار نیست اتفاق جدیدی بیفتد که شاهد افزایش نقدینگی باشیم بلکه همان تسهیلاتی که سابق بر این توسط بانک به بخش‌های مختلف ارائه می‌شد، هدایت شده و به حوزه مسکن که یکی از پیشران‌های اقتصاد است، اختصاص می‌یابد.»
حمید زاده، ضمن بیان این نکته که در شرایط تحریم بهترین صنعتی که منجر به رشد اقتصادی می‌شود، بخش مسکن است، تصریح کرد:« رکود در سایر بخش‌های اقتصادی به واسطه شرایط حاکم بر کشور، همین الان نیز وجود دارد و اتفاقا حوزه مسکن به واسطه راه‌اندازی تعداد بیشماری بنگاه اقتصادی پسینی و پیشینی شرایط را برای خارج شدن اقتصاد کشور از رکود فراهم می‌آورد.»
براساس جزئیات ارائه شده توسط کارشناسان و نهادهای مختلف، نیاز به ساخت مسکن امری است که مورد اتفاق متولیان این حوزه در کشور است اما جزئیات ساخت مسکن با توجه به تجارب قبلی می‌بایست با در نظر گرفتن آراء مختلف تدوین شود و بدین ترتیب، بازار واحد مسکونی در کشور پس از مدت‌ها روی آرامش را به خود ببیند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ایرانیان خارج از کشور کدام نام‌ها را برای فرزندان خود انتخاب می‌کنند؟ / رایان و لیانا در صدر

میزان فوت ناشی از کرونا در تهران نسبت به اردیبهشت، 20 برابر شده‌

برای اولین بار در دنیا، 100 درصد برق ایالت استرالیای جنوبی با منابع خورشیدی تأمین شد

قیمت طلا و سکه، امروز 5 آبان 99 / سکه 14 میلیون و 200 هزار تومان شد

کرباسچی: وقتی در مجلس، رئیس‌جمهور کشور «لعنت» می‌شود، نمی‌شود انتظار داشت که لااقل مدیریت مجلس عکس‌العملی از خود نشان دهد؟

علی مطهری: ژست انقلابی و میل به خودنمایی برخی باعث شد که قطعنامه‌ها را کاغذ پاره بنامند و مردم را در مسیر رنج و سختی قرار دهند؛ شبیه تسخیر سفارت امریکا که هنوز درگیر تحریم‌های آن هستیم / پس از برجام هم پیام‌ها به اروپا و امریکا دادند که آدم عاقل در ایران سرمایه‌گذاری نمی‌کند / انتقاد اینها از وضعیتی است که خود بیشترین سهم را در ایجاد آن داشته‌اند

معاون استاندار: 15 درصد از کارکنان دولتی استان تهران به کرونا مبتلا شده اند / بیشترین آمار در دماوند و ورامین است

قالیباف با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب: نمایندگان از این پس گلایه‌ها از دولت را در سینه خود محفوظ می‌دارند

باهنر: در آبان‌ماه موضوع فقط بنزین نبود، مردم از همه چیز ناراضی بودند / در صورت پیوستن قاطبه مردم به معترضین، انقلاب مخملی رخ می‌داد

نماینده دادستان: بین امامی و همسر مدیر بانک سرمایه 1650 پیام ردوبدل شده؛ روزانه 5 پیام / امامی می‌گوید بگو حکم مدیر شعبه را بزنند؛ همسر قندالی می‌گوید چشم / آقایان 5 شرکت صوری با مدیران بی بضاعت تشکیل دادند / یک خانم نظافتچی و یک آقای پیک موتوری را مدیر کردند تا در حد کلان قیر بگیرند

برادر قاضی منصوری: هیچ‌ فیلمی که نشانگر خودکشی باشد، به ایران ارسال نشده

سرلشکر باقری: می‌خواهند ایران را پای میز مذاکره بکشانند / نتیجه مذاکره از قبل مشخص شده؛ این موضوع با اهداف نظام انطباق ندارد / نگاه می‌کنند که ما چه قطعه‌ای از خارج تهیه می‌کنیم تا با دستکاری، آن را عاملی برای جمع آوری اطلاعات کنند

پلتفرم یا کاربر؛ مسئول محتوا کیست؟

علیرضا خمسه مهمان «چهل تیکه» می‌شود

پخش یک سریال خارجی جدید در تلویزیون با بازی راسل کرو/ داستان زندگی بنیانگذار فاکس نیوز

اتفاقات عجیبی که در فضا برای انسان رخ می دهد

رو دست خوردن سارقین مسلح در برزیل توسط یک دختر جوان!

صحنه وحشتناک واژگونی خودرو از ارتفاع 3913 متری!

قدیمی ترین و باستانی ترین کشورهای جهان را بشناسید!

خلق نسخه جدید و سطح بالا از ورزش تکواندو

مهارت زندگی/ آقایان هرگز با این خانم‌ها ازدواج نکنید!

کشتی گرفتن قهرمان مسابقات UFC با خرس!

خونین‌ترین و پرتلفات‌ترین نبردهای جنگ جهانی دوم

اینم رفتار مرغ ها بعد از گرانی های اخیر با مردم!

استراحت لاکچری گربه روی ماشین لباسشویی!

تولید یخ های غول پیکر

لبخند زیبای کودک

توجیه عجیب مسافر هواپیما برای ماسک نزدن

آبشارهای هفت گانه خربزان؛ شاهکاری در دل طبیعت دهلران

پرواز در آسمان به سبک «مرد آهنی»!

این دو تا عالی هستن!

داستانک/ معدنی پر از الماس

لحظات دلهره آور خارج کردن مار از آستین یک مرد!

هر جور شده میخواد خودشو به سرویس برسونه!

واکنش جالب گربه ها به عطسه

186 درخواست مشاغل سخت و زیان آور در قزوین تایید شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام: بستر توسعه پرداختن به مباحث سلامت و بیمه سلامت است

387 کودک کار در البرز ساماندهی شدند

خراسان شمالی پایلوت اجرای طرح ملی مهارت آموزی ویژه دانشگاه فرهنگیان قرار می گیرد

استان گیلان با 71 درصد پرداخت تسهیلات کرونا به واحدهای آسیب دیده در رتبه اول کشور قرار دارد

ثبت نام یکهزار و 245 نفر در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی هرمزگان

آتش بس سوم قره باغ هم نقض شد

منابع عراقی: «عزت الدوری» معاون صدام درگذشت

فرانسه: کشورهای عربی با بایکوت‌ کالاهای فرانسوی مقابله کنند

حزب توده به هاشمی و موسوی اطلاعات می‌داد

حذف تصویر زنان از روی سنگ قبرها

اعلام وصول طرح اصلاح قانون بازار اوراق بهادار

نفت ساز کاهشی زد

مجلس در گام پایانی طراحی بسته حمایت معیشتی

مخالفت با درخواست دوفوریت تمدید قانون مالیات بر ارزش افزوده