اخبار محرمانه

آخرين مطالب

70 درصد هزینه خانوارهای کم درآمد صرف مسکن می‌شود اقتصادی

70 درصد هزینه خانوارهای کم درآمد صرف مسکن می‌شود
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - فارس /هزینه مسکن 70 درصد سبد خانوارهای کم درآمد را تشکیل می‌دهد، بازار مسکن از بازار ارز پیروی می‌کند و سرمایه‌ای شدن بازار مسکن بلای جان مردم شده است.
 اگر پای صحبت مردم در گوشه و کنار نشسته باشید، به دفعات بسیار، کلید واژه‌هایی نظیر فشار اقتصادی، دشواری شرایط معیشت، تراز نبودن دخل و خرج شنیده‌اید.
در این بین توجه به آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران، در ارتباط با سبد هزینه خانوار نیز به وضوح این فشار اقتصادی وارد شده به اقشار مختلف را نمایان می‌سازد.
به عنوان مثال براساس آخرین اطلاعات ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران، کالای مسکن بیش از 33 درصد از سبد هزینه خانوارهای شهری کشور را به خود اختصاص داده است. این آمار زمانی جالب‌تر می‌شود که بدانیم، بیش از 70 درصد از هزینه‌های ماهانه خانوارهای شهری دهک درآمدی 1 تا 3 نیز مرتبط با بخش مسکن است.
توجه به نقش مسکن در فهرست هزینه کرد، خانوارهای کشور بیش از هر چیز دیگری از میزان اثرگذاری این کالا در معیشت مردم خبر می‌دهد. در حقیقت افزایش قیمت و نابه‌سامانی بازار در حوزه مسکن بیشتر از هر کالای دیگری می‌تواند توانمندی اقتصادی مردم را تحت تاثیر قرار دهد.
*افزایش 620درصدی قیمت مسکن در طول 7 سال گذشته
اهمیت بازار مسکن و نقش آن در توانمندی اقتصاد خانوار، بیانگر این امر است که این کالا باید مورد توجه جدی نهادهای حاکمیتی واقع شود، اما در طول 7 سال گذشته، توجه آمار و ارقام مرتبط با حوزه مسکن خبر از شرایط نابه‌سامان این حوزه می‌دهد.
به طور کلی، قیمت هر متر مربع واحد مسکونی یکی از شاخص‌هایی است که شرایط بازار مسکن را به وضوح مشخص می‌کند.
بر همین اساس به استناد آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی، قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران در طول 7 سال گذشته با افزایش نجومی 620 درصدی مواجه شده است.
*تغییرات قیمت مسکن پایتخت به نرخ دلار، تنها 7 درصد در طول 5 سال
در این بین یکی از مسائل مورد توجه در بخش مسکن، تغییر قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در پایتخت به نرخ دلار است. بر این اساس قیمت مسکن شهر تهران از مهر ماه سال 94 تا مرداد ماه 99 تنها 7 درصد رشد را تجربه کرده و در این مدت به جز در بازه‌های تاریخی کوتاهی سیر ثابتی را طی کرده است.
بررسی نمودار قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در پایتخت به نرخ دلار، بیانگر این است که در بازه تاریخی مهر ماه 94 تا اسفند ماه 96، قیمت مسکن به نرخ دلار دچار نوسان قابل توجهی نشده است.
پس از اسفندماه 96 و به دلیل جهش ارزی، این نمودار سیر کاهشی را در پیش گرفته است. از مهر 97 تا شهریور 98 نیز، نمودار به شیبی اندک کاهش قیمت بازه زمانی قبلی را جران کرده است. از شهریورماه 99 تا کنون نیز شاهد ثبات قیمت مسکن به نرخ دلار در شهر تهران بوده‌ایم.
*رفتار مشابه بازار مسکن و ارز، نشان‌دهند تغییر ماهیت بازار مسکن است
در همین راستا و به منظور بررسی بیشتر تغییرات شاخص قیمت مسکن به نرخ دلار به سراغ یکی از کارشناسان حوزه مسکن رفته‌ایم.
در همین راستا، حمید بهزادی، کارشناس حوزه مسکن در تشریح دلیل ثبات قیمت مسکن به نرخ دلار، گفت:« این امر بیش از هر بحث دیگری از تشابه رفتار دو بازار مسکن و ارز خبر می‌دهد. در حقیقت زمانی که شما شاهد تغییر تنها 7 درصدی قیمت مسکن در بازه زمانی 5 ساله هستید، یعنی نسبت تغییر قیمت مسکن به قیمت دلاری تقریبا ثابت بوده است.»
این کارشناس حوزه مسکن، در تشریح رفتار مشابه بازار مسکن و بازار ارز در کشور، اظهار داشت:« ماهیت بازار ارز سرمایه‌ای است و تقاضای سرمایه‌ای تعیین کننده قیمت آن است و تشابه رفتار این بازار با بازار مسکن خبر از سرمایه‌ای شدن بازار مسکن می‌دهد.»
*مالیات‌های تنظیمی تنها راه جلوگیری از ورود تقاضاهای سرمایه‌ای
وی، در بیان نکات منفی سرمایه‌ای شدن بازار مسکن، افزود:« زمانی که مردم برای حفظ ارزش سرمایه خود به بازار مسکن روی آورند، شاهد افزایش قیمت این کالا در کشور هستیم.
این در حالیست که بخش اعظمی از معیشت خانوارهای کشور به بخش مسکن تعلق داشته و افزایش قیمت آن می‌تواند توانمندی اقتصادی مردم را به خطر بیندازد.»
بهزادی، ضمن اشاره به اینکه بیش از 70 درصد تقاضاهای فعلی بازار مسکن، تقاضاهای سرمایه‌ای است، گفت:« مسکن در هیچ جای دنیا کالای سرمایه‌ای نیست و راه ورود تقاضاهای سرمایه‌ای با استفاده از مالیات‌های تنظیمی نظیر مالیات بر عایدی سرمایه گرفته می‌شود تا سبب نابه سامانی بازار خانه به وجود نیاید.»
بررسی اظهارات کارشناسان حوزه مسکن نشان می‌دهد، یکی از اساسی‌ترین مشکلات موجود در بازار مسکن ناشی از حجم بالای تقاضاهای سرمایه‌ای موجود در این بازار است.
مسئله‌ای که تقاضای مصرفی این بازار را به تقاضایی غیر موثر تبدیل کرده و توانمندی اقتصادی خانوارهای کشور را تحت تاثیر قرار داده است.
جلوگیری از افزایش قیمت هر متر مربع واحد مسکونی ناشی از سرمایه‌ای شدن بازار مسکن به وسیله مالیات‌های تنظیمی قابل انجام است. در حقیقت این مالیات‌ها با کاهش حاشیه سود سرمایه‌گذاران مسکن، سبب خروج سرمایه و کاهش تقاضای سرمایه‌ای در بازار راه مهیا می‌سازد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ایرانیان خارج از کشور کدام نام‌ها را برای فرزندان خود انتخاب می‌کنند؟ / رایان و لیانا در صدر

میزان فوت ناشی از کرونا در تهران نسبت به اردیبهشت، 20 برابر شده‌

برای اولین بار در دنیا، 100 درصد برق ایالت استرالیای جنوبی با منابع خورشیدی تأمین شد

قیمت طلا و سکه، امروز 5 آبان 99 / سکه 14 میلیون و 200 هزار تومان شد

کرباسچی: وقتی در مجلس، رئیس‌جمهور کشور «لعنت» می‌شود، نمی‌شود انتظار داشت که لااقل مدیریت مجلس عکس‌العملی از خود نشان دهد؟

علی مطهری: ژست انقلابی و میل به خودنمایی برخی باعث شد که قطعنامه‌ها را کاغذ پاره بنامند و مردم را در مسیر رنج و سختی قرار دهند؛ شبیه تسخیر سفارت امریکا که هنوز درگیر تحریم‌های آن هستیم / پس از برجام هم پیام‌ها به اروپا و امریکا دادند که آدم عاقل در ایران سرمایه‌گذاری نمی‌کند / انتقاد اینها از وضعیتی است که خود بیشترین سهم را در ایجاد آن داشته‌اند

معاون استاندار: 15 درصد از کارکنان دولتی استان تهران به کرونا مبتلا شده اند / بیشترین آمار در دماوند و ورامین است

قالیباف با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب: نمایندگان از این پس گلایه‌ها از دولت را در سینه خود محفوظ می‌دارند

باهنر: در آبان‌ماه موضوع فقط بنزین نبود، مردم از همه چیز ناراضی بودند / در صورت پیوستن قاطبه مردم به معترضین، انقلاب مخملی رخ می‌داد

نماینده دادستان: بین امامی و همسر مدیر بانک سرمایه 1650 پیام ردوبدل شده؛ روزانه 5 پیام / امامی می‌گوید بگو حکم مدیر شعبه را بزنند؛ همسر قندالی می‌گوید چشم / آقایان 5 شرکت صوری با مدیران بی بضاعت تشکیل دادند / یک خانم نظافتچی و یک آقای پیک موتوری را مدیر کردند تا در حد کلان قیر بگیرند

برادر قاضی منصوری: هیچ‌ فیلمی که نشانگر خودکشی باشد، به ایران ارسال نشده

سرلشکر باقری: می‌خواهند ایران را پای میز مذاکره بکشانند / نتیجه مذاکره از قبل مشخص شده؛ این موضوع با اهداف نظام انطباق ندارد / نگاه می‌کنند که ما چه قطعه‌ای از خارج تهیه می‌کنیم تا با دستکاری، آن را عاملی برای جمع آوری اطلاعات کنند

پلتفرم یا کاربر؛ مسئول محتوا کیست؟

علیرضا خمسه مهمان «چهل تیکه» می‌شود

پخش یک سریال خارجی جدید در تلویزیون با بازی راسل کرو/ داستان زندگی بنیانگذار فاکس نیوز

اتفاقات عجیبی که در فضا برای انسان رخ می دهد

رو دست خوردن سارقین مسلح در برزیل توسط یک دختر جوان!

صحنه وحشتناک واژگونی خودرو از ارتفاع 3913 متری!

قدیمی ترین و باستانی ترین کشورهای جهان را بشناسید!

خلق نسخه جدید و سطح بالا از ورزش تکواندو

مهارت زندگی/ آقایان هرگز با این خانم‌ها ازدواج نکنید!

کشتی گرفتن قهرمان مسابقات UFC با خرس!

خونین‌ترین و پرتلفات‌ترین نبردهای جنگ جهانی دوم

اینم رفتار مرغ ها بعد از گرانی های اخیر با مردم!

استراحت لاکچری گربه روی ماشین لباسشویی!

تولید یخ های غول پیکر

لبخند زیبای کودک

توجیه عجیب مسافر هواپیما برای ماسک نزدن

آبشارهای هفت گانه خربزان؛ شاهکاری در دل طبیعت دهلران

پرواز در آسمان به سبک «مرد آهنی»!

این دو تا عالی هستن!

داستانک/ معدنی پر از الماس

لحظات دلهره آور خارج کردن مار از آستین یک مرد!

هر جور شده میخواد خودشو به سرویس برسونه!

واکنش جالب گربه ها به عطسه

186 درخواست مشاغل سخت و زیان آور در قزوین تایید شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام: بستر توسعه پرداختن به مباحث سلامت و بیمه سلامت است

387 کودک کار در البرز ساماندهی شدند

خراسان شمالی پایلوت اجرای طرح ملی مهارت آموزی ویژه دانشگاه فرهنگیان قرار می گیرد

استان گیلان با 71 درصد پرداخت تسهیلات کرونا به واحدهای آسیب دیده در رتبه اول کشور قرار دارد

ثبت نام یکهزار و 245 نفر در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی هرمزگان

آتش بس سوم قره باغ هم نقض شد

منابع عراقی: «عزت الدوری» معاون صدام درگذشت

فرانسه: کشورهای عربی با بایکوت‌ کالاهای فرانسوی مقابله کنند

حزب توده به هاشمی و موسوی اطلاعات می‌داد

حذف تصویر زنان از روی سنگ قبرها

اعلام وصول طرح اصلاح قانون بازار اوراق بهادار

نفت ساز کاهشی زد

مجلس در گام پایانی طراحی بسته حمایت معیشتی

مخالفت با درخواست دوفوریت تمدید قانون مالیات بر ارزش افزوده