اخبار محرمانه

آخرين مطالب

تبدیل مجتمع‌های تجاری به کلاس های درس

تبدیل مجتمع‌های تجاری به کلاس های درس
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - دنیای اقتصاد / زیان صاحبان «مال»ها - مراکز تجاری چندمنظوره - از رکود کرونایی در خریدهای حضوری، با ابتکار عمل مالکان آمریکایی مهار می‌شود به طوری که فعالان بازار «مال»های خالی از تجارت در آمریکا سه کاربری مناسب برای این دوره در نظر گرفته‌اند که پرتقاضاترین آنها، «تبدیل واحدهای تجاری به انبار خرده‌‌فروشی‌های استارت‌آپی» است و دومین مال‌گردان بزرگ آمریکا، در حال تبدیل فروشگاه‌های خالی‌ مانده مال‌های خود به کلاس‌های درس است از سوی دیگر«مال»دارها مطلع شدند که عرضه‌کنندگان اینترنتی کالاهای مصرفی در محله‌های شهری نیاز شدید به فضای ذخیره کالا برای ارسال سریع به منازل دارند که این چالش با ایده صاحبان مراکز تجاری قرار است برطرف شود.
نرخ واحدهای تجاری خالی در آمریکا به مرز 10 درصد رسیده است.سایه اندازی ویروس کرونا بر کسب و کارهای اقتصادی، شکل جدیدی از کاربری برای مال‌های بزرگ شهرهای دنیا را ایجاد کرده است. به دنبال شیوع ویروس کرونا و برقراری دوره‌های قرنطینه طولانی برای ایجاد فاصله اجتماعی میان شهروندان، بخش زیادی از کسب و کارهای اقتصادی با رکود شدید ناشی از نبود تقاضا مواجه شدند. مساله‌ای که به دلیل طولانی شدن شیوع این ویروس، تعطیلی بخش زیادی از کسب و کارها را رقم زد و منجر به خالی شدن بخش زیادی از واحدهای تجاری در شهرهای بزرگ دنیا و نهایتا تعطیلی آنها شد. از بین رفتن کاربری بخش زیادی از واحدهای بزرگ تجاری سبب شد تا گروهی از ملاکان این مال ها، باهدف جبران ضرر اقتصادی خود، کاربری جدیدی برای واحدهای تجاری تعریف کنند. بررسی انجام شده از مدل رفتاری مالکان مجتمع‌های تجاری در شهرهای بزرگ دنیا حاکی از آن است که برای جبران جذابیت از دست رفته این ساختمان ها، مالکان سه نوع کاربری جدید برای مال‌ها در دوران شیوع کرونا پیش بینی کرده‌اند. نوع جدید کاربری‌ها با توجه به کسب و کارهایی است که در این دوران رونق گرفته‌اند. انبار خرده فروشی‌های استارت‌آپی، مطب پزشک و مدرسه سه نوع کاربری است که برای بخش زیادی از مال‌های خالی شده آمریکا تعریف شده است. آمارها نشان می‌دهد زیربنای مال‌های آمریکا به بیش از 150 هزار مترمربع می‌رسد. مطابق آخرین برآوردها نرخ خالی ماندن واحدهای مجتمع‌های تجاری یک رکورد تاریخی ثبت کرده است. پدیده‌ای که به نظر می‌رسد در مورد وضعیت مال‌های ساخته شده در شهر تهران نیز مشاهده می‌شود. تعریف کاربری جدید برای واحدهای مجتمع‌های تجاری می‌تواند یک درس بزرگ پیش‌روی ملاکان تجاری در شهر تهران نیز باشد.
شواهد حاکی از آن است که «مال»ها به تدریج در حال از دست دادن جذابیت خود به‌عنوان مراکز خرید شهری هستند. در حالی که به نظر می‌رسد شهروندان در آینده نیز به این مال‌ها مراجعه داشته باشند، اما این مراجعه احتمالا ارتباطی با خرید نخواهد داشت. با رونق روزافزون کسب‌وکارهای اینترنتی و استقبال شهروندان از مدل‌های بی‌دردسر خرید، مال‌ها به تدریج در حال تبدیل شدن به شهرهای متروکه هستند. در این رابطه مالکان در تلاش برای یافتن راه‌هایی برای پر کردن مغازه‌های خالی مانده خود هستند، راه‌هایی که احتمالا به رونق مجدد و نجات شهرهای متروکه خرید کمک خواهند کرد.
به نقل از «سی ان ان» بر اساس آمارهایی که بخش اطلاعات و تحقیقات موسسه اعتبارسنجی «مودیز»، یکی از سه موسسه اعتبارسنجی معتبر جهانی منتشر کرده، در ماه سپتامبر نرخ خالی شدن مال‌ها به رکورد تاریخی 8/ 9 درصد رسید، رکوردی که پیش‌تر در سال 2011 با نرخ 3/ 9 درصد ثبت شده بود. ویکتور کالانوگ، رئیس بخش اقتصاد املاک و مستغلات بخش تحلیلی این موسسه می‌گوید: «به نظر من در پنج سال آینده این نرخ روندی افزایشی خواهد داشت.» او ادامه می‌دهد: «بحران کرونا، رونق ادامه‌داری برای بخش تجارت الکترونیک به ارمغان آورده است. از آنجا که دوره بهبود از بیماری و شوک‌های آن آغاز شده است، بسیار بعید خواهد بود روند افزایشی خالی ماندن فروشگاه‌ها به سطوح پیش از بیماری فروکش کند.» در این رابطه ریسک‌های بالایی برای توسعه‌دهندگان مال‌ها وجود دارد،‌کسانی که تلاش می‌کنند با ارائه کاربری‌های جدید مجدد رونق را به مال‌ها باز گردانند.
مطب پزشکی
به عقیده صاحب‌نظران، جایگزین کردن مغازه‌های تعطیل‌شده با کسب‌وکارهای خرده‌فروشی جدید با خطر شکستی دیگر مواجه است. در این رابطه سازندگان مال‌ها می‌گویند در نظر دارند مغازه‌های تعطیل‌شده را با انواع دیگری از کسب‌وکارها جایگزین کنند، از مطب پزشکی گرفته تا مدرسه یا انبارهای ذخیره‌سازی بلندمدت برای مشتریان تجاری و خانگی. آمی زیف، رئیس شرکت‌ توسعه‌دهنده املاک تجاری «تایم اکوئیتیز» که صدها املاک تجاری خرده‌فروشی شامل مال‌ها را در آمریکا مدیریت می‌کند در این خصوص می‌گوید: «پیش از شیوع کرونا، عرضه املاک تجاری در آمریکا با مازاد مواجه بود.» او ادامه می‌دهد: «در حال حاضر نیز عرضه‌ فضاهای دردسترس تجاری بالا است، در حالی که تقاضای کسب‌وکارهای خرده‌فروشی برای این املاک ملایم شده. بنابراین شما در اجاره دادن املاک خود باید خلاق و فعال باشید، و آن بیرون به دنبال مستأجر مختلفی بگردید.»
در یکی از املاک تحت مدیریت این شرکت در جورجیا، به نام «سرزمین کلمبوس»، زیف می‌گوید در حال امضای قرارداد اجاره با کسب‌وکارها و رستوران‌داران محلی است. البته او در ادامه صحبت‌های خود به این موضوع اشاره می‌کند که درخواست‌ها برای امضای قراردادهای اجاره با کاربری مطب پزشکی و دندانپزشکی روندی رو به افزایش دارد. «سرزمین کلمبوس» یک مال تجاری است متشکل از سه مرکز خرید بزرگ. این کارشناس و فعال مسکن آمریکا درخصوص مال «جی‌پی پنی» نیز در ماری‌ویل ایالت تنسی می‌گوید مشتریان زیادی مراجعه می‌کنند که به دنبال کاربری‌های غیرتجاری برای مغازه‌های خالی مانده هستند، شامل فضاهایی برای ارائه خدمات پزشکی. او اظهار می‌کند: «به‌عنوان یک توسعه‌دهنده مال‌های تجاری، ما نمی‌توانیم فقط بنشینیم و منتظر بمانیم که مشتریان برای امضای قرارداد نزد ما بیایند. ما مجبوریم ایده‌های خود را ارائه کنیم، به این خاطر که عرضه فضاهای تجاری بسیار بیشتر تقاضای آنها است.»
انبار کوچک کسب‌وکارها
رونق یافتن کسب‌وکارهای آنلاین و خرید اینترنتی، تقاضا برای انبارهای ذخیره‌سازی کالا را به‌عنوان مراکز ارسال سریع افزایش داده است. زف می‌گوید خرده‌فروشان شامل کسب‌وکارهایی که به‌طور مستقیم کالا می‌فروشند، در یافتن فضاهای خالی شهری نزدیک به مشتریان خود رقابت می‌کنند، تا از آنها برای ساخت انبارهای کوچک کالای خود بهره بگیرند. این کارشناسان معتقدند: «مغازه‌های خالی‌شده در مال‌ها، به خوبی می‌توانند نقش انبارهای کوچک کسب‌وکارهای اینترنتی را ایفا کنند.» بر اساس گزارشی که به تازگی «وال استریت ژورنال» منتشر کرد، کسب‌وکار اینترنتی «آمازون» به دنبال تبدیل مال «جی‌سی پنی» به مراکز توزیع کالای خود است. البته مدیران «آمازون» تاکنون به درخواست‌ها برای اظهارنظر پیرامون این موضوع پاسخ نداده‌اند. دَن نِیویم، بنیان‌گذار شرکت «آویونوس» که خدمات الکترونیک به شرکت‌های مشتری خود ارائه می‌کند معتقد است استفاده از فضای خالی مال‌ها برای کاربری انبارهای کسب‌وکارهای اینترنتی ایده‌ای هوشمندانه است. او می‌گوید: «خرده‌فروشان تلاش می‌کنند موقعیت خود را در محله‌های مختلف تثبیت کنند، چرا که تلاش می‌کنند به سرعت درخواست‌های مشتریان خود را پاسخ دهند.» به عقیده کارشناسان، فروشگاه‌های خالی مانده مال‌ها، مکان‌هایی مناسب و نزدیک به مشتریان برای این هدف کسب‌وکارها به حساب می‌آیند و از زیرساخت‌های لازم نیز برخوردارند. علاوه برای انبارهای تحویل کالا، با توجه به اینکه مال‌ها هنوز نیز مشتریان حضوری مختص به خود را دارند، کسب‌وکارها می‌توانند از این فرصت برای فروش حضوری اجناس خود استفاده کنند. این کارشناس معتقد است: «این مربوط به مدلی پیچیده با روش‌های چندگانه می‌شود.»
مدارس
«املاک بروکفیلد»، یکی از زیرمجموعه‌های شرکت «شراکتی املاک بروکفیلد» و دومین مال‌گردان بزرگ آمریکا، در حال تبدیل فروشگاه‌های خالی‌ مانده مال‌های خود به کلاس‌های درس است. بر این اساس فضاهای خالی مانده یکی از مال‌های این شرکت که بیش از 6 هکتار زیربنا دارد در حال بازطراحی با هدف برگزاری کلاس‌های درس هستند، و پارکینگ‌های آن نیز به زنگ تفریح دانش‌آموزان اختصاص داده شده است. بر اساس برنامه‌ریزی‌ها قرار است این مدرسه برای سال تحصیلی پاییز 2021 بازگشایی شود، مدرسه‌ای که بیش از 600 دانش‌آموز 6 بین تا 12 سال خواهد داشت. مایکل بار، مدیر این مدرسه می‌گوید: «ما می‌خواستیم یک دبیرستان ایجاد کنیم، اما از پس ساخت آن بر نمی‌آمدیم.‌» به گفته او، این مدرسه جدید یک موقعیت برد-برد است، چرا که از یک طرف جامعه به مدارس بیشتری نیاز دارد و از طرفی دیگر فروشگاه‌های باقی مانده در مال از افزایش ترافیک جمعیتی می‌توانند مشتریان جدید بیابند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گلایه جواد خیابانی از احتکارگران

بی‌بی‌سی راهنمای جدید استفاده کارکنان از شبکه‌های اجتماعی را منتشر می‌کند

هر زمان در مردم وفا دیدید زمان برگشتن ماست...

برد بایدن یا تکرار 2016؟

چگونه یک متفکر اسرائیلی به یکی از برجسته‌ترین نظریه پردازان ترامپیسم تبدیل شد؟

نظامیان رژیم اشغالگر به منزل خطیب مسجد الاقصی حمله کردند

ادعای نتانیاهو: من و فرزندانم تهدید به قتل شده‌ایم

انگلیس سفیر ایران را احضار کرد

افزایش رضایت از عملکرد دولت ترامپ در آستانه انتخابات

هشدار علی‌اف به ارمنستان درباره اهداف نفتی

خودروهای موعد تحویل مهر سایپا مشمول افزایش قیمت نمی‌شوند

تراژدی غرق شدن خانواده 5 نفره ایرانی در راه پناهنده شدن به انگلیس / کانال مانش کجاست و چرا مهاجران آنجا را برای رسیدن به انگلیس انتخاب می‌کنند؟ / آمارهایی از مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور

از نهنگ آبی تا مومو؛ جانوران قاتل چگونه دست به تسخیر انسان می‌زنند؟

تنبیه عجیب کارکنان در چین!

صوت/ امتحان سخت در اوج جوانی

جوان خلاقی که با چوب، همه چیز می‌سازد!

سقوط هولناک دوچرخه سوار از کوه

سوره زمر؛ ای انسان آیات من برای هدایت تو آمد، امّا تکذیب کردى

اشتباه خطرناکی که پسر جوان را معروف کرد!

در محضر بزرگان/ بی توجهی به فقراء ، جرم بزرگی است

آمار دروغین هولوکاست

کشوری که به ملت خودکشی معروف است!

همسان سازی حقوق بازنشستگان فولاد از آبان

تفاوت‌های بایدن  و هیلاری

تکرار یک ادعا درآستانه انتخابات آمریکا

جناح راست بدون نگرانی از رقیب، به سوی انتخابات ریاست‌جمهوری پیش می‌رود

پیغام‌های مخفی برای «بایدن»

کاهش 5دلاری قیمت طلا در بازارهای جهانی

افزایش چراغ خاموش قیمت پروازهای داخلی

قفل فروش دلار در بازار

توضیحات وزیر صمت درباره علت کمبود روغن در بازار

شرایط تعلق حق مسکن به کارگرانی که در خانه سازمانی زندگی می‌کنند

تعلیق عضویت کوربین در حزب کارگر بخاطر مواضع ضد صهیونیستی

رئیس‌جمهور آمریکا چگونه انتخاب می‌شود؟

جزئیات دیدار هیئت بلندپایه روس با بشار اسد

تهدید به مرگ فرماندار آمریکایی بخاطر حرف زدن ترامپ علیه او

پشت پرده حمایت‌های حاکمان امارات از فرانسه در روند اسلام ستیزی

یک جنگنده تایوان سقوط کرد

مسدود شدن حساب کاربری فعالان فلسطینی توسط توئیتر

«کاخ سفید» کنگره را از تصمیم برای فروش اف-35 به امارات مطلع کرد

گمانه‌زنی‌ها درباره کوچ پایگاه‌های آمریکا از افغانستان به کشورهای آسیای مرکزی

شورای اخوت اسلامی افغانستان: اظهارات مکرون بازتولید افراطی‌گری است

معضل جدید شهروندان آمریکایی بخاطر انتخابات

تعیین تکلیف حوزه‌های انتخابیه کرکوک در پارلمان عراق

واکنش روسیه در مورد اهانت به پیامبر اسلام در فرانسه

گزارش نیوزویک از احتمال اندک شکست ترامپ

حزب کمونیست چین درصدد تقویت امنیت ملی

نماینده عراقی: آمریکا به دنبال ترور مخالفانش در عراق است

گفتگوهای آشتی فلسطینی به تعویق افتاد

وزیر دفاع آمریکا پس از دیدار با شاه اردن، وارد فلسطین اشغالی شد