اخبار محرمانه

آخرين مطالب

باد کردن حق تقدم‌ها روی دست شرکت‌ها اقتصادی

باد کردن حق تقدم‌ها روی دست شرکت‌ها
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - دنیای اقتصاد /بررسی گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال نشان می‌دهد آگهی تمدید مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام طی روزهای اخیر بیش از گذشته در این سامانه به نمایش در می‌آید. این در حالی است که روند افزایش سرمایه شرکت‌ها در ماه‌های اخیر نیز افزایش داشته است. شرکت‌های رادیاتور ایران با نماد معاملاتی «ختور»، بانک گردشگری با نماد معاملاتی «وگردش»، گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان با نماد «پترول»، فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش با نماد معاملاتی «افق» و معدنی دماوند با نماد کدما از جمله شرکت‌هایی بوده‌اند که در روز‌های اخیر این اطلاعیه را منتشر کرده‌اند.
حق تقدم چیست؟
زمانی که شرکت‌ها افزایش سرمایه خود را از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده انجام می‌دهند برای سهامداران حق تقدم ایجاد می‌شود. حق تقدم سهام یکی از مواردی است که بعد از افزایش سرمایه شرکت‌ها سهامداران را درگیر خود می‌کند. مفهومی که ‌تازه‌کاران سرمایه‌گذار در بورس ممکن است به‌صورت کامل با آن آشنایی نداشته باشند. هنگامی که یک شرکت افزایش سرمایه می‌دهد، به نسبت درصد افزایش سرمایه تعداد سهام آن نیز افزایش پیدا می‌کند. حال به دلیل اینکه سهامداران یک شرکت خواهان حفظ حقوق و منافع خود در شرکت هستند، این انتظار را دارند که بعد از افزایش سرمایه شرکت، درصد مالکیت خود در شرکت را نسبت به قبل از افزایش سرمایه حفظ کنند. به همین دلیل براساس قانون تجارت این حق برای سهامداران شرکت در نظر گرفته می‌شود. بر این اساس، درصورتی که یک شرکت سهام جدیدی برای فروش منتشر کند، سهامداران فعلی در خرید این سهام جدید اولویت دارند. به این اولویت در خرید سهام نسبت به سهامداران جدید، حق تقدم خرید سهام گفته می‌شود. به بیان دیگر با توجه به اینکه افزایش سرمایه از این روش، مستلزم تامین منابع جدید از سوی سهامداران فعلی شرکت است، شرکت حق استفاده و حضور در این افزایش سرمایه را ابتدا به سهامداران می‌دهد. به این صورت که حق تقدم سهام در اختیار سهامداران فعلی قرار می‌گیرد. باید توجه داشت که معمولا مهلت استفاده از گواهی‌های حق تقدم در خرید سهام جدید، در یک بازه زمانی 60 روزه خواهد بود. اگر سهامداران به هر علتی تمایل نداشته باشند از حق تقدم‌های خود استفاده کنند می‌توانند آنها را بفروشند. به همین دلیل بعد از برگزاری مجمع شرکت یک نماد حق تقدم نیز در بازار برای آن شرکت تعریف می‌شود تا سهامداران بتوانند از طریق آن نماد، حق‌های خود را به فروش برسانند. چنانچه سهامداران در مهلت مقرر اقدام به پذیره‌نویسی نکنند یا از فروش گواهی حق تقدم خود صرف نظر کنند، شرکت پس از اتمام دوره پذیره‌نویسی، حق تقدم استفاده نشده را در معرض فروش قرار می‌دهد و پس از فروش، مبلغ حاصل از فروش را به حساب سهامداران قبلی واریز می‌کند.
ویژگی‌های حق تقدم‌ها
دامنه نوسان برای خرید و فروش نمادهای حق تقدم شرکت‌ها دو برابر دامنه نوسان سهام عادی است؛ به عبارت دیگر یک نماد حق تقدم در طول روز می‌تواند از مثبت 10 درصد تا منفی 10 درصد نسبت به قیمت پایانی روز گذشته نوسان کند. پس افرادی که آن را خرید و فروش می‌کنند باید با این علم که ریسک این کار بیشتر از خرید و فروش سهام عادی است، این کار را انجام دهند. چرا که در این حالت در طول روز در بیشترین حالت می‌تواند حدود 20 درصد نوسان داشته باشد. در صورتی که این دامنه نوسان برای سهام عادی نزدیک به 10 درصد است.
استفاده از حق تقدم در بازار نزولی
حال با وجود این تفاسیر باید دید چرا اخیرا با تعدد تمدید مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام در کدال مواجه هستیم. اینکه اساسا حق تقدم در بازاری که نزولی است چه ویژگی‌ای دارد و به‌طور کلی استفاده از حق تقدم چه جذابیتی دارد. رویا ذبیحی کارشناس بازار سرمایه در این خصوص می‌گوید: در افزایش سرمایه از محل آورده نقدی ومطالبات حال شده دلیلی که این روش از سوی سهامداران زیاد جذاب نیست، زمانبر بودن آن است تا جایی که ممکن است حتی تا 6 ماه طول بکشد که سهام منتشرشده پس از افزایش سرمایه به سبدها منتقل شود. او ادامه می‌دهد: با توجه به ریزشی بودن بازار و اینکه دامنه نوسان حق تقدم 20درصد است، باعث می‌شود ریسک بیشتری از سهم داشته باشد و احتمال ریزش بیشتری داشته باشد. ذبیحی در تشریح دلایل این اتفاق می‌گوید: این نکته که در صورت اعمال حق تقدم پول به مدت طولانی بلوکه می‌ماند از دلایل دیگر عدم اقبال به حق تقدم در این بازار است. دلیل سوم می‌تواند این باشد که بازار و قیمت سهام در حال اصلاح است و فرد می‌تواند بدون بلوکه شدن پولش، با قیمت کمتری سهم را از خود بازار خریداری کند.
حال به نظر می‌رسد با وجود قیمت پایین استفاده از حق تقدم، شاهد عدم استقبال آن از سوی جامعه سهامداری هستیم. رویا ذبیحی درخصوص چرایی تمدید مهلت استفاده از حق تقدم می‌گوید: عدم استقبال از حق تقدم است که باعث تمدید مهلت حق تقدم در زمان اصلاح بازار می‌شود، زیرا شرکت وجه مورد نیاز خود را نمی‌تواند از طریق پذیره‌نویسی جمع‌آوری کند و چنانچه مهلت حق‌تقدم تمام شود، حق تقدم‌های استفاده نشده را باید به‌صورت حراج بفروشد که باتوجه به اصلاح بازار، ممکن است خیلی پایین‌تر قیمت بخورد و مطلوب شرکت نباشد، برای همین سعی در تمدید مهلت حق تقدم می‌کنند. الهه ظفری کارشناس تامین سرمایه ملت نیز در این خصوص در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: تمدید مهلت معامله حق تقدم سهام شرکت‌ها چه در پذیره‌نویسی اولیه (مهلت پذیره‌نویسی) و چه در فروش حق تقدم استفاده نشده (دوره عرضه عمومی) در شرایط عادی به دلیل عدم استقبال سهامداران از افزایش سرمایه شرکت است. در این شرایط سهامداران این گونه برداشت کرده‌اند که شرکت پتانسیل افزایش سرمایه را نداشته یا موضوع افزایش سرمایه از دیدگاه آنان جذاب نبوده است.

اخبار محرمانه

استراتژی استفاده از حق تقدم
رویا ذبیحی درخصوص نگاه بلندمدت و استراتژی استفاده از حق تقدم می‌گوید: اما برای سهامداران عمده و سهامدارانی که دید بلندمدت نسبت به سهام شرکت‌ها دارند، در اصلاح بازار می‌توانند حق تقدم سهام را با اختلاف بیشتر از صد تومان با قیمت سهام خریداری کنند ولی ریسک اینکه به مدت طولانی پول آنها بلوکه خواهد ماند و باتوجه به اصلاح بازار شاید بتوانند به قیمت پایین‌تری سهم را خریداری کنند، وجود خواهد داشت. همچنین گاهی ممکن است در زمان معامله حق تقدم در بازار، به شدت شاهد افت قیمت‌ها باشیم به شکلی که قیمت سهم شرکت موضوع افزایش سرمایه نیز مرتبا کاهش پیدا کند به‌صورتی که بازار از ترس کاهش بیشتر قیمت‌ها مایل به خرید حق تقدم هم نباشد به ویژه اینکه منابع مالی کسانی که در خرید حق تقدم شرکت می‌کنند برای مدت زمانی بلوکه شده می‌ماند و در این مدت ممکن است هر اتفاقی برای قیمت سهم بیفتد. الهه ظفری کارشناس تامین سرمایه ملت در همین خصوص گفت: گاهی نیز به دلیل شناوری بسیار بالای یک سهم، حق تقدم آن مورد توجه قرار نمی‌گیرد زیرا سهامداران بسیار زیادی وجود دارند که ممکن است منابع کافی برای شرکت در افزایش سرمایه را نداشته باشند یا از وجود حق تقدم بی‌اطلاع باشند و... که در نهایت باعث تمدید مهلت معاملات آن می‌شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تاثیر نتیجه انتخابات سوم نوامبر بر اقتصاد ایران / اگر تحریم‌های آمریکا در دست خودمان نیست، FATF که دست خودمان است / نمی‌توان با اقتصاد بسته، موفق شد

چه کسی نقش رهبری را در «راز ناتمام» بازی خواهد کرد؟

خندوانه بازگشت/ خبر داغ از زبان رامبد جوان

ترسناک و هیجان انگیز مثل قدم زدن در لبه‌ی کوه

پاییز خیره کننده و رنگین در دنیا!

چند حقیقت جالب درباره پوست انسان که نمی دانستید

کمک رسانی به سبک پت و مت!

صوت/ آجرک الله مولانا یا بقیه الله

حقایقی جالب درباره مغز انسان که نمی‌دانستید!

«اشک آسمون روان شده» با نوای سید مجید بنی فاطمه

صوت/ «صاحب روضه صاحب زمان است» با نوای محمدرضا طاهری

هرگاه خواستید تسلیم شوید، این 25 نقل‌قول در وصف پشتکار را بخوانید

صوت/ «غریب سامرا آقا» با نوای بنی فاطمه

چرا بعضی زن ها کمتر از سن شان به نظر می رسند و بعضی دیگر بیشتر؟

چهار توصیۀ کلیدی برای رسیدن به آرامش در زندگی مشترک

جلوه های صبر امام حسن عسکری علیه السلام

صوت/ باز در سینه غم دوری تو مهمان است

مداحی «سلام ای پناه دل شیعه‌ها» با نوای حاج مهدی رسولی

من چرا آفریده شدم؟

آقای استاندار! مخاطب باید شما دولت است

مرخصی پس از 1000 روز حبس

عربستان از باخت ترامپ شدیدا هراس دارد

اقتصاد سیاسی و سیاست اقتصادی

سقف مجاز کارت به کارت 6 میلیون باقی ماند

سه شرط مهم برای رشد صادرات زیرسایه کرونا

چه مقدار از درآمد خانوارها صرف پرداخت اجاره مسکن می‌شود؟

برنج خارجی از ابتدای امسال چقدر گران شد؟

علت اصلی گرانی گوجه فرنگی مشخص شد

بازگشت مجدد سکه به میانه کانال 14 میلیون؛ دلار 29 هزار تومان شد

احتمال ریزش شدید قیمت دلار

چرا زعفران کشاورزان به قیمت مصوب خریداری نمی‌شود؟

قیمت گوشت گوسفندی رکورد زد؛ هر کیلو شقه 140 هزار تومان

10میلیون ایرانی زمین 200متری می‌گیرند؟

افزایش قیمت به ایستگاه مواد شوینده رسید

رئیس جمهور الجزایر به قرنطینه رفت

زورگویی آمریکا به کشورهای جنوب شرق آسیا برای کاهش رابطه با چین

دست رد شورای امنیت ملی عراق به سینه اتحادیه عرب درباره اخوان‌المسلمین

آغاز مذاکرات حریری برای تشکیل دولت لبنان

انفجار در غرب کابل 33 کشته و زخمی بر جا گذاشت

برگ‌های برنده ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

ریاض دو بازداشتی فلسطینی را آزاد و دیپورت کرد

تلفات کرونا در اروپا از مرز 250 هزار نفر گذشت

ترامپ رای خود را به صندوق انداخت

رژیم صهیونیستی با فروش جنگنده اف 35 به امارات موافقت کرد

عملیات پهپادی یمن در عمق خاک عربستان

رئیس جمهور جدید قبرس ترک‌نشین سوگند یاد کرد

درخواست صالح از گوترش برای حمایت از برگزاری انتخابات در عراق

تخلیه 3500 نفر در پی آتش‌سوزی شدید در مرکز خرید بمبئی

کرزای: انتخابات آمریکا تأثیری بر روند صلح ندارد

کمپین مردم عراق علیه کالاهای فرانسوی در محکومیت اظهارات مکرون