اخبار محرمانه

آخرين مطالب

میدل ایست آی:

انفجار بیروت؛ حلقه گمشده لبنانی‌ها مقاله

انفجار بیروت؛ حلقه گمشده لبنانی‌ها
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - بلافاصله پس از انفجار بندر بیروت در ماه گذشته، شاهد تلاش‌های هماهنگ بازیگران اصلی سیاسی در لبنان برای انحراف افکار عمومی از مسئولیت این حادثه بودیم. احزاب مختلف در رابطه با سو مدیریت حاصل از انبار کردن نیترات آمونیوم در بندر بیروت، یکدیگر را متهم کرده‌اند. نخست وزیر که اکنون استعفا داده ادعا کرد که از انبار کردن این مواد منفجره بی خبر بوده است. جبران باسیل، داماد رئیس جمهورکه ارتباطات دوستانه‌ای با رئیس اداره گمرک، بدری داهر دارد به سرعت تلاش کرد تا توجهات را به خارج از لبنان که در حمل و نقل اولیه مواد شیمیایی دخیل هستند، معطوف کند.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب  : مایسون سوکاریه در میدل ایست آی نوشت: بلافاصله پس از انفجار بندر بیروت در ماه گذشته، شاهد تلاش‌های هماهنگ بازیگران اصلی سیاسی در لبنان برای انحراف افکار عمومی از مسئولیت این حادثه بودیم.
به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب» ، در ادامه این مطلب آمده است: احزاب مختلف در رابطه با سو مدیریت حاصل از انبار کردن نیترات آمونیوم در بندر بیروت، یکدیگر را متهم کرده‌اند. نخست وزیر که اکنون استعفا داده ادعا کرد که از انبار کردن این مواد منفجره بی خبر بوده است. جبران باسیل، داماد رئیس جمهورکه ارتباطات دوستانه‌ای با رئیس اداره گمرک، بدری داهر دارد به سرعت تلاش کرد تا توجهات را به خارج از لبنان که در حمل و نقل اولیه مواد شیمیایی دخیل هستند، معطوف کند.
یک ماه پس از انفجار، حدود 25 نفر دستگیر یا تحت بازجویی قرار گرفتند که از جمله آن‌ها می‌توان رئیس اداره گمرک و سلف او، افسران و کارمندان بندر و اخیرا سه کارگر انبار 12 نام برد.
تحقیقات به وضوح به بندر محدود شده و تاکنون هیچ یک از وزرا یا نخست وزیران یا روسای جمهوری که کاملاً از وجود مواد منفجره آگاه بودند، نه تنها دستگیر که حتی فرا هم خوانده نشدند.
خبرگزاری دولتی ملی گفت، روز سه شنبه، قاضی ناظر بر تحقیقات از چهار مقام امنیتی که در بندر مستقر بودند بازجویی و قرار موقت صادر کرد.
ماه گذشته یک مقام لبنانی به رویترز گفت که تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که سالها بی عملی و سهل انگاری در مورد ذخیره مواد خطرناک منفجره باعث این انفجار شده است.
در مقاله گاردین که اوایل ماه گذشته منتشر شد، پروفسور لاله خلیلی استدلال کرد که باید فراتر از کشور و جامعه لبنان نگاه کرد تا درک شود که مسئولیت اصلی این فاجعه با چه کسانی است. این مقاله در مورد چگونگی کارکرد حمل و نقل بین المللی بسیار آموزنده بوده، اما تجزیه و تحلیل خاصی در مورد لبنان به ما نمی‌دهد. در حالی که درک سرمایه داری جهانی همیشه در تیز کردن تحلیل‌های ما درباره پدیده‌های شکل گرفته توسط این سیستم مفید است.
خلیلی در مقاله خود استدلال می‌کند: در حالی که عمده توجه و عصبانیت بر عدم صلاحیت و عملکرد ضعیف دولت و مقامات لبنان متمرکز شده، ریشه های فاجعه بسیار عمیق‌تر و گسترده‌تر است.
این امر مستقیماً توجه را از لبنان به سمت حمل و نقل دریایی جهانی معطوف می‌کند. البته بی کفایتی مقامات لبنان نیز بارها مورد تاکید قرار گرفته است.
اجرای قوانین
هنوز روشن نیست که بحث در مورد یک جهان بدون قانون حمل و نقل دریایی چگونه خواهد بود. در مورد بیروت، مقامات بندری قانون را از طریق توقیف کشتی مورد نظر با موفقیت اجرا کردند و دادگاه‌های لبنان نیز طی یک سال از آغاز پرونده با موفقیت ملوانانی را که در میانه درگیری گرفتار شده بودند، آزاد کرد.
یکی از مفروضات اساسی در مقاله خلیلی این است که کشتی حامل نیترات آمونیوم از جورجیا به موزامبیک، علاوه بر توقف کوتاه مدت در بیروت، ارتباط زیادی با لبنان ندارد. این ادعا ممکن است درست باشد یا نباشد با این حال سوالات زیادی وجود دارد که باید قبل از پذیرفتن این فرض از آنها پرسیده و بررسی شود.
اما پرسش اینجاست آیا واقعاً کشتی به موزامبیک می‌رفت؟ مقامات لبنانی ادعا می‌کنند که آنها چندین بار با دولت موزامبیک تماس گرفته و اعلام کردند که هیچ اطلاعاتی در مورد کشتی ندارند. هنگامی که نیترات آمونیوم در بیروت تخلیه شد، مقامات بندری در موزامبیک هرگونه اطلاع از کشتی را انکار کردند.
در این بین تاجر روسی، ایگور گرچوشکین که به عنوان صاحب کشتی واقعی شناخته می شود، چه نقشی بازی کرد؟ وی کشتی را در همان سال خریداری کرد و تنها سفر خود را از گرجستان به ترکیه و سپس به بیروت انجام داد.
چه کسی این مقدار نیترات آمونیوم سفارش می‌دهد و سپس به دنبال پس گرفتن آن نیست؟ آیا هیچ یک از این بازیگران ارتباط اساسی با گروههایی در لبنان دارند یا این واقعیت که این حادثه در بیروت کاملاً اتفاقی رخ داده را باید پذیرفت؟ مردم بیروت از سیستمی آسیب می‌بینند که کنترلی بر درگیری‌های داخلی ندارد.
کنترل سیاسی بندر
مجموعه سوالات دیگری در مورد کنترل سیاسی بر بندر بیروت وجود دارد که باید پرسیده شود.
در مقاله خلیلی، تنها بازیگران لبنانی به نام مقامات بندری لبنان و قاضی دستور آزادی خدمه کشتی را دارند، اما اگر بخواهیم دریابیم که حمل و نقل بین المللی در لبنان چگونه نقشی دارد، تحلیل ما نباید محدود به بندر بیروت شود.
از نظر قانونی، ما می‌دانیم که وزارت حمل و نقل لبنان و همچنین مدیریت بندر نقش مستقیمی در تصمیم گیری در مورد آن دارند. ما همچنین می‌دانیم که گروه‌های دیگری نیز هرچند به طور غیررسمی اما نقش پررنگی دارند.
سایر مقامات بندری نیز وابسته به جنبش آینده نخست وزیر سابق سعد حریری و حزب رئیس جمهور مایکل آون، جنبش میهن پرست آزاد بودند.
تحقیقات باید نقش‌ها، علایق و برنامه‌های بازیگران مختلف در لبنان را بررسی کند. آیا شواهدی وجود دارد که هرکدام از آنها به دنبال منافع محلی، ملی و منطقه ای خود بودند؟
ما می دانیم که مقامات بندری بیش از پنج نامه به قاضی پرونده، وزرا و رهبران سیاسی ارسال کرده‌اند تا درخواست انتقال نیترات آمونیوم را داشته باشند، پس چرا کاری انجام نشده است؟ آیا این فقط به خاطر بی لیاقتی بوده است؟ شاید، اما کاملاً محتمل است که اتفاقات دیگری نیز در آن دخیل بوده باشد. ما می‌دانیم که مقامات بندری حق قانونی فروش نیترات آمونیوم را داشتند پس چرا این ماده خطرناک را به قیمتی هنگفت نفروختند؟ آیا این هم فقط ناشی از بی کفایتی بوده است؟
نکته قابل توجه در مقاله خلیلی اینکه وی میان این فاجعه با مسائل دنیای حمل و نقل بین المللی دریایی ارتباط برقرار می‌کند، از نظر وی بحث نیترات آمونیوم حتی با دنیای تروریسم جهانی در ارتباط است. بمب گذاری 1993 لندن و بمب گذاری 1995 شهر اوکلاهما نمونه‌هایی هستند که برای انجام آن‌ها از این ماده منفجره استفاده شد.
و در نهایت گرچه ما باید نقش رژیم حمل و نقل بین المللی در این فاجعه را در نظر بگیریم، اما این بررسی باید همراه با بررسی نحوه تعامل این سیستم جهانی با بازیگران خود لبنان باشد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مواد غذایی مفید برای مو‌های شما (قسمت سوم)

فروش ضعیف «تنت» در آمریکا/ سینماها فیلم برای نمایش ندارند

پردرآمدترین بازیگر جهان از جو بایدن حمایت کرد

آخرین وضعیت مهدی کروبی پس از انجام عمل جراحی / فاطمه کروبی: آقای کروبی روحیه‌اش را از کف نداده؛ به ما هم روحیه می‌دهند

سکته قلبی عضو هیئت رئیسه مجلس / امیرآبادی در بیمارستان بستری شد

واکنش تلویحی مسیح مهاجری به یادداشت حسین شریعتمداری علیه آیت الله سیستانی: بزرگ‌ترین دشمن استقلال فکری، افراد خودخواه، مستبد، خودبزرگ‌بین و انحصارطلب هستند / افرادی که این چهار ویژگی منفی را در خود جمع کرده‌اند، می‌خواهند تمام افراد تابع آنها باشند و هرگز برخلاف نظر آنها نه نظری بدهند و نه حتی چیزی بفهمند / این افراد انحصارطلب می‌گویند هرچه من معتقدم، همه باید در سرتاسر جهان آن را قبول داشته باشند و چیزی برخلاف آن نگویند

واکنش سخنگوی وزارت خارجه به خبر مذاکره محرمانه ایران و آمریکا در عمان: نه مذاکره‌ای بوده و نه انجام خواهد شد / ترامپ باید تحریم‌ها را متوقف و تمام خسارت‌ها را جبران کند؛ در این صورت شاید در گوشه‌ای از اتاق برجام جایی برای خود پیدا کند

افشای خط داستانی سری جدید"گاندو"، از سوی یکی از بازیگرانش

4گوشه دنیا/ عروس و داماد شدن با اعمال شاقه!

سخنرانی حجت الاسلام عالی؛ پشت پرده مال حرام

صحنه جالب پِرس کردن خودروهای اسقاطی

اگر از حیوانات می ترسید این مطلب را بخوانید

گوناگون/ با انجام این تست بینایی خود را بسنجید!

حمله بی‌رحمانه پلنگ به گوسفندان

انصراف عجیب کروکودیل از شکار گوزن یالدار در رودخانه!

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری: با اجرای طرح توسعه مشاغل خانگی می توان گام موثری در ایجاد اشتغال برداشت

بیمه اجتماعی روستاییان خراسان شمالی 3 برابر شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان: استفاده از ظرفیت شرکت های تعاونی تولید لباس سنتی به ایجاد اشتغال کمک می کند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی زنجان: سامانه کارا برای ثبت نام از متقاضیان وام کرونا فعال است

اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در استان سمنان

واکنش نوری المالکی به یادداشت حسین شریعتمداری: یادداشت یک روزنامه در ایران درباره آیت الله سیستانی را شدیدا محکوم می کنیم / این اقدام توهین به همه مردم عراق به شمار می رود

رئیس‌جمهور آذربایجان: قره‌باغ متعلق به ماست؛ از خاک خود دفاع می‌کنیم / باکو: 32 سرباز ارمنستانی کشته شدند

اخباری از خروج سفیر آمریکا از بغداد / احتمال انتقال سفارت به اربیل

ماجرای تامین مالی طرح جهش تولید مسکن

70 درصد هزینه خانوارهای کم درآمد صرف مسکن می‌شود

صادرات 2 میلیون دلاری مصالح و لوازم ساختمانی ایران به آفریقا

تامین اجتماعی، بیمه بیکاری سه ماه خرداد تا مرداد را پرداخت می‌کند

تداوم اقدامات تنش‌آفرین آنکارا؛ عملیات هلی‌برن ترکیه در شمال عراق

سفر مهم رئیس شورای مصالحه افغانستان به پاکستان

شب پرالتهاب قره باغ؛ آذربایجان و ارمنستان تهاجمی تر شدند

قره باغ دیشب نخوابید

اشپیگل: مرکل در بیمارستان به ملاقات ناوالنی رفته بود

سوئیسی‌ها به خرید هواپیماهای جنگی آری گفتند

سازمان ملل جمهوری آذربایجان و ارمنستان را به توقف فوری درگیری‌ها فراخواند

پلوسی پروژه انتخاب رئیس‌جمهور در صورت تساوی آرا را کلید زد

استقبال ائتلاف سعودی از تبادل اسرا میان انصارالله و دولت منصور هادی

اعلام اسامی نامزدهای مسابقه عکس سینمای ایران

فروش ضعیف فیلم «تنت» در آمریکا

نماینده مجلس: تولیدات نمایش خانگی با سبک زندگی اسلامی تناسبی ندارد

چرا سریال «دل» هیچ‌کس را راضی نکرد؟!

حسادت پژمان جمشیدی به علی دایی

کارگردان «نبردهای تامکت»: جای معرفی قهرمانان جنگ در تلویزیون است

بازیگر سریال «مینو»: خوشحالم که با خسرو شکیبایی مقایسه می‌شوم!

چهره ها/ تعبیر خواب‌های ریحانه پارسا

در بهشت حوری می‌دهند؟!

امیر غفارمنش: تهیه‌کننده 50 میلیون طلبم را نمی‌دهد

گوینده قدیمی خبر بازیگر «آقازاده» شد!

آثار جدید مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس رونمایی شد

نامگذاری یک خیابان در بهبهان به نام محیط بان

اجرای برنامه سیپا با حضور جوامع محلی تالاب اوان در استان قزوین