اخبار محرمانه

آخرين مطالب

دیوانه‌خانه؛ روایت "یوسا" از کاخ سفید ترامپ تحلیل ویژه

دیوانه‌خانه؛ روایت "یوسا" از کاخ سفید ترامپ
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - شرق / متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
ماریو بارگاس یوسا-ترجمه منوچهر یزدانی/ اگرچه کاخ سفید با تمام امکاناتش سعی کرد از انتشار خاطرات جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق رئیس‌جمهور ترامپ (آوریل 2018 تا سپتامبر 2019) جلوگیری کند، قاضی دادگاه انتشارش را مجاز دانست و کتاب با عنوان «اتاقی که واقعه در آن روی داد»،1 در آمریکا منتشر شد.موضوع رساله‌ پرحجم بولتون، شرح جزئیات تجربیاتش از یک سال و نیم کار با ترامپ است؛ شرحی توأم با انتقاد شدید از او با مثال‌های فراوان از آنچه همه‌ ما از قبل می‌دانستیم مبنی بر اینکه رئیس‌جمهوری آمریکا فاقد ابتدایی‌ترین آمادگی برای انجام چنین مسئولیتی است و به همین سبب هر روز مرتکب خطا و تناقض‌گویی‌ می‌شود؛ با وجود کسب محبوبیت در سال‌های ابتدایی دولت خود، به نظر می‌رسد بخشی از آن را از دست داده است، تا حدی که بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها، جو بایدن دموکرات در انتخابات ماه نوامبر او را شکست خواهد داد.این کتاب که در ایالات‌ متحده و جهان نظرها را به خود جلب کرده، بیش از همه مدیون قلم جان بولتون، محافظه‌کاری افراطی اما تحصیل‌کرده و آگاه است. او مشاغل مهمی در دولت‌های رونالد ریگان و جورج بوش داشته و سفیر ایالات ‌متحده در سازمان ملل نیز بوده است. بولتون چه در کارهای روزمره و چه در اظهارنظرهای خود در‌ فاکس‌نیوز، همیشه مدافع افراطی‌ترین گزینه‌ها بوده است (برای مثال درباره‌ اسرائیل، پایتختی اورشلیم، اشغال نظامی کرانه باختری و اکنون الحاق آن)؛ به‌طوری‌که دونالد ترامپ پس از پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری گفت او می‌تواند مقام مهمی در دولت داشته باشد. او به‌عنوان مشاور امنیت ملی، مسئول هدایت روزانه‌ امور بین‌الملل رئیس‌جمهور، همراهی او در سفرها و تنظیم و انسجام سیاست بین‌الملل آمریکا با هماهنگی وزیر امور خارجه منصوب شد. اولین چیزی که بولتون در کار جدید خود کشف کرد، این بود که رئیس‌جمهور ترامپ از سبیل‌های پرپشت او بیزار است. دوم گیج و گنگی معمول او در موضوعی ابتدایی، یعنی وضعیت فنلاند بود.
رئیس‌جمهوری ایالات‌ متحده ساده‌لوحانه می‌پنداشت که فنلاند نه‌تنها یک کشور مستقل نیست، بلکه بخشی از روسیه است. اگرچه خطاهایی چنین بزرگ و مهم که نشان از عدم آشنایی با جغرافیای سیاسی دارد و غالبا در خاطرات بولتون بیان شده‌ است، خلاف انتظار بسیاری از خوانندگان، اصلا سبک و سیاق شایعه‌پردازی یا خبرپراکنی را ندارد.
برعکس، او ابتدا سندی دقیق از تجربه روز به روز خویش در تهیه‌ گزارش‌ها ارائه می‌کند، سپس به شرح نوآوری‌های نابهنگام و غالبا گیج‌کننده‌ رئیس‌جمهور ترامپ (به زبان دیگر اصلاح اشتباهات او) در مدیریت می‌پردازد؛ امری که به‌طور معمول رخ می‌داده و گویای شیوه‌ اداره‌ دولت او بوده است.
جان بولتون برخاسته از یک خانواده‌ کارگری مریلندی است که به لطف بورس تحصیلی و وام توانست در رشته‌ حقوق دانشگاه ییل تحصیل کند. از سنین جوانی جمهوری‌خواه بوده و از محافظه‌کارترین و ارتجاعی‌ترین گزینه‌ها دفاع کرده است. باید گفت استدلال‌هایی بسیار محکم‌تر از آنچه معمولا این گروه سیاسی از آنها استفاده می‌کند، به کار می‌برد. او از سنین جوانی خود را پیرو نظریات ادموند بارک،2 فیلسوف و تاریخ‌شناس ایرلندی، معرفی می‌کرد و در اولین کتاب پرفروش3 خود که در آن اعتقادات سیاسی خویش را شرح داده است، می‌گوید: تسلیم یک گزینه نیست.4 شاید موضوع کتاب جدید او به دلیل مخالفت با ترامپ سرگرم‌کننده‌تر باشد؛ چراکه جناح چپ نیز به‌سرعت از آن استقبال کرد.
 جان بولتون ساعت شش صبح به دفتر خود در کاخ سفید می‌رسد و در اولین جلسه کاری روز، با مقامات سیاسی و نظامی صبحانه می‌خورد. ظاهرا وظیفه او طراحی خطوط اصلی سیاست ایالات ‌متحده در عرصه‌ بین‌المللی بود، اما در حقیقت، وظیفه‌ مهم او درک خواسته‌های رئیس‌جمهور ترامپ و سعی در ایجاد نظم و توجیه اشتباهات بی‌نهایتی بود که رئیس دولت روزانه در این زمینه مرتکب می‌شد. آنچه بولتون شرح می‌دهد، کاملا قابل درک است. از آنجا که رئیس‌جمهور ترامپ به همه (شاید جز دخترش ایوانکا و دامادش؛ زوجی مزاحم) مشکوک بود، در کل کسی نمی‌دانست او در کجاست، بیشتر به مطبوعات و به‌ویژه به تلویزیون توجه داشت تا مسائل بزرگ روز.
در جلسه با همکاران نزدیکش بیشتر از هر چیز، وفور ناسزا‌های زننده هنگام سخن‌گفتن و جنون‌ برکناری اشخاص و جایگزین‌کردن مشاوران به چشم می‌خورد. دوام‌آوردن بولتون بیش از یک سال‌ و نیم در کنار او معجزه‌آسا بود.سرانجام او را با این اتهام که در مسافرت‌ها از هواپیماهای نظامی سوءاستفاده کرده است، وادار به استعفا کرد. جنون‌آمیزبودن این اتهام با خواندن خاطرات سفرهای کاری بولتون و شرایط آنها که با بردباری روایت شده است، روشن می‌شود.در این کتاب، تمام جریان‌های مهم بین‌المللی که بولتون در آن دخالت داشته؛ از لیبی تا چین، از ایران تا کوبا، از روسیه تا اتحادیه اروپا، از افغانستان تا انگلستان تشریح شده است. به‌راستی خواننده از این همه فعالیت دیوانه‌وار که ترامپ آن را دست‌کم می‌گرفت، دچار سرگیجه می‌شود.علاوه بر این، حضور بی‌موقع و تناقض‌گویی‌های وحشتناک او در برابر مطبوعات هم بود که مشاوران و به‌ویژه بولتون، مجبور بودند بدون انکار رئیس خود، آنها را به ‌دقت موجه جلوه دهند. هرج‌ومرجی که این کتاب بدون طنز به آنها استناد می‌کند، وجود روحیه بد و رفتار مهلک، ما را مجاز می‌دارد که بدون هیچ کاستی، کاخ سفید را بی‌اغراق یک دیوانه‌خانه واقعی بنامیم.بنا بر دلایلی کاملا روشن، نزدیک به 50‌صفحه‌ای که بولتون به ونزوئلا اختصاص داده، مورد توجه خاص نویسنده این ستون قرار گرفته است. او از اولین لحظه هشدار می‌دهد که هم ترامپ و هم همکاران اصلی او از موج عظیم مخالفان مادورو که به نظر می‌رسید از گوایدو پشتیبانی می‌کنند، شگفت‌زده شده و بلافاصله موافقت کردند که آنها هم از او حمایت کنند، اما احتمال اقدام نظامی علیه رژیم چاویستی را رد کردند.همان‌طور که می‌دانید، با وجود این توافق، رئیس‌جمهوری ترامپ بارها مادورو را به اقدام نظامی تهدید کرد؛ در صورتی که کاملا آگاه بود این موضوع از قبل منتفی شده و لاف و گزاف‌هایش بی‌اساس و فاقد هرگونه پشتوانه است. از سوی دیگر، در جلسه‌های خصوصی و محرمانه، ترامپ تردید خاصی نسبت به گوایدو ابراز می‌کرد و در عوض، نوعی همدلی پنهانی با مادورو، «آن آدم سخت»، نشان می‌داد؛ همان همدلی که با وجود همه‌ مشکلات شامل پوتین، تزار جدید روسیه نیز می‌شود.بولتون با دقت روابطی را که ترامپ با متحدان قدیمی خود در اروپای غربی داشت، تحلیل می‌کند و گرایش ساختاری و منسجم او را برای برگزاری دیدار با دیکتاتورهای نیمه‌دیوانه شرح می‌دهد؛ نمونه‌اش دیدار با مرد فربه کره‌شمالی، دست‌نشانده جدید روسیه که با مشت آهنین فرمانروایی می‌کند.‌اگر اکثریت مردم ایالات ‌متحده در انتخابات نوامبر ترامپ را تأیید کنند و او در قدرت ابقا شود، چه پیش خواهد آمد؟ من فکر می‌کنم این امر به‌طورکلی برای جهان آزاد و به‌ویژه برای ایالات‌ متحده، شرم‌آور خواهد بود.
ترامپ به دلیل ناآگاهی و خودکامگی، بدون داشتن درکی دقیق از موضوع، توانسته است کشور را از متحدان سنتی خود دور کند و تا اندازه‌ای هم به دشمنان شناخته‌شده آن نزدیک شود. مهم‌ترین موضوعی که جان بولتون در خاطرات خود سعی در بیان آن دارد، این است که اگر چنین شود، ترامپ در چهار سال دوم، چیزهایی به‌مراتب بیشتر از دور نخست ریاستش به‌ دست خواهد آورد. اظهارات متناقض یک آمریکایی بیش از حد ارتجاعی مانند جان بولتون، نشان‌دهنده‌ آن است که چرا و چگونه باید ترامپ را در انتخابات نوامبر شکست داد.
پی‌نوشت‌ها:
1. TheRoomWhereItHappened
2. Edmund Burke
3. Best seller
4. Surrender Is Not an Option


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دوچرخه سواری در بالکن خانه!

خروج سرمایه‌گذار خارجی ایرانسل

تحریم‌ها برداشته می‌شود؟

واکاوی دخالت فرانسه در خاورمیانه

5 ضامن موج سوم بورس

رفت و آمد شکست‌خورده‌ها

ماجرای خصوصی سازی صنعت برق به کجا رسید؟

ضرر 50 میلیارد دلاری 5 شرکت بزرگ نفتی جهان بخاطر کرونا

بالا و پایین شاخص در اول هفته سبز بورس

بچه‌دار شدن چقدر خرج روی دست زوج‌های جوان می‌گذارد؟

نشست بین‌المللی درباره لبنان؛ از اشک تمساح اسرائیل تا دلسوزی مادرانه فرانسه

درخواست ائتلاف الفتح از الکاظمی

توضیحات عجیب ترامپ برای توجیه بحران کرونا در آمریکا

سازمان جهانی بهداشت: ملی گرایی در بحث تولید واکسن را کنار بگذارید

شتاب تعدیل نیرو و ورشکستگی شرکت‌ها در انگلیس

تیتر تنده رای الیوم ماکرون را سنگ روی یخ کرد

نظر مهدی سلوکی درباره اجرا و بازیگری

چهره ها/ سلفی ماشینی سیاوش خیرابی با «نیما»

چهره ها/ اُمید روزبه حصاری به آینده

چهره ها/ شیرین اسماعیلی در نمایی از «هم‌گناه»

چهره ها/ محسن کیایی: ما به لنگیدن یک جای کار عادت کرده‌ایم

فیلمی کمتر دیده شده از اهدای مدال به آیت الله هاشمی توسط رهبر انقلاب

چرا هوک رفت و آبرامز آمد؟

ماس در راه مسکو برای گفت‌وگو درباره برجام

محسن هاشمی: خواهش می کنم بین من و قالیباف فتنه انگیزی نکنید

مسجدی: الکاظمی در توسعه روابط با ایران گام‌های خوبی برداشته است

رمز قوی شدن کشور از زبان رئیس مجلس

پیشنهاد مرعشی برای اداره کشور با پته‌های نفتی

مجمع تشخیص هم به اظهارات اخیر فتاح واکنش نشان داد

نقشه بهایی‌ها برای انحراف در مرجعیت شیعه چه بود؟

کنایه‎‌های نیش‌دار آشنا به فتاح

برگزیدگان نهایی چهارمین دوره جشنواره رسانه‌های شهری معرفی شدند

داستانک/ از ماست که بر ماست

حکمت/ راهکاری برای دوستی و محبت

شهری در دانمارک که در آن مردم با هم در باغ‌ های مدور زندگی می‌ کنند!

یارانه نقدی مرداد دوشنبه واریز می‌شود

لحظه مجروح شدن همسر سفیر هلند بر اثر موج انفجار بیروت

رشوه 10 میلیون یورویی آلمان به بیروت در ازای ایجاد تغییرات

لبنان همچنان درگیر امواج انفجار بیروت

کشفیات جدید تیم تحقیقاتی فرانسه درباره انفجار بیروت

پنتاگون علت اصلی جابه‌جایی نیروهای آمریکایی از آلمان را لو داد

تعریف ماه‌چهره خلیلی از رمانتیک بودن همسرش

دلیل غیبت 5 ساله مهدی سلوکی چه بود؟

علی مسعودی: اگر همه قرنطینه بودیم کل تلویزیون تکراری می‌شد

چهره ها/ عباس غزالی و چالش ماسک زدن

چهره ها/ طبیعت‌گردی محیا اسناوندی

چهره ها/ عکس یادگاری علی علیپور و پسرش با جام قهرمانی

چهره ها/ بازیگر «دل» با ابروهای گره خورده

شمخانی: با ⁧‫مقاومت فعال‬⁩‬⁩ از چالش های موجود عبور می‌کنیم

امضای تفاهم‌نامه میان سازمان بسیج و پدافند غیرعامل