اخبار محرمانه

آخرين مطالب

روایت روزنامه آمریکایی از برنامه ریزی طولانی واشنگتن و اسرائیل علیه ایران تحلیل ویژه

روایت روزنامه آمریکایی از برنامه ریزی طولانی واشنگتن و اسرائیل علیه ایران
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - دیپلماسی ایرانی / متن پیش رو در دیپلماسی ایرانی منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
دیوید ای. سنجر، اریک اشمیت و رونن برگمن-نیویورک تایمز/ پس از انفجار اخیر در محلی که قرار بود سانتریفیوژهای پیشرفته ایران در آن مستقر شود (ظاهرا با مهندسی اسرائیل) به نظر می رسد درگیری طولانی مدت بین ایالات متحده و ایران وارد فاز جدید و به طور بالقوه خطرناکی شده است که احتمالا در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ادامه خواهد داشت.
عکس های جدید ماهواره ای از وارد آمدن خسارت گسترده به تاسیسات نطنز حکایت دارند. دو مقام اطلاعاتی آگاه از روند ارزیابی میزان خسارت وارد آمده به سایت نطنز توسط ایالات متحده و اسرائیل، گفتند بازگشت برنامه هسته ای ایران به سطح پیش از انفجار احتمالا نزدیک به دو سال طول خواهد کشید. یک مطالعه معتبر عمومی هم اینطور برآورد کرده که احیای ظرفیت تولید سانتریفیوژ ایران یک سال یا بیشتر طول می کشد.
انفجار بزرگ دیگر هم ساعات اولیه بامداد جمعه آسمان تهران را روشن کرد. هنوز جزئیات این انفجار مشخص نشده، اما به نظر می رسد به یک پایگاه موشکی مربوط می شده است. اگر حمله ای در کار بوده باشد، تهران را به لرزه در خواهد آورد چرا که نشان دهنده نفوذ به محافظت شده ترین سایت های هسته ای و موشکی خواهد بود. اگرچه ایران هنوز درباره انفجارها اطلاعات زیادی ارائه نکرده، اما مقامات غربی نوعی اقدام تلافی جویانه شاید علیه نیروهای آمریکایی یا متحدان آن در عراق یا حملات سایبری را پیش بینی کرده اند.
مقامات آشنا با انفجار در نطنز پیچیدگی آن را با حمله سایبری پیچیده استاکس نت به تاسیسات هسته ای ایران در حدود یک دهه پیش مقایسه کرده اند؛ حمله استاکس نت بعد از بیشتر از یک سال برنامه ریزی صورت گرفته بود. برخی از مقامات می گویند که این، یک استراتژی مشترک آمریکایی و اسرائیلی در حال اجراست که احتمالا یک سری حملات مخفیانه جنگی با هدف آسیب به تاسیسات هسته ای ایران و اقدام علیه برخی از برجسته ترین سرداران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را شامل می شود. اقدام بعدی ممکن است علیه 4 نفتکش ایران در مسیر ونزوئلا باشد.
تحلیلگران این رویکرد نوظهور آمریکایی-اسرائیلی را خطرناک می دانند و هشدار داده اند که در بلند مدت می تواند به ترغیب ایران به پیشبرد زیرزمینی برنامه هسته ای برای دشوار کردن شناسایی بینجامد. اما شرط بندی مقامات آمریکایی و اسرائیلی روی این است که در نتیجه این رویکرد ایران در کوتاه مدت، همانند پس از ترور سردار سلیمانی، اقدامات تلافی جویانه خود را محدود خواهد کرد. در آن زمان برخی مقامات آمریکایی نگران بودند که حمله هوایی به سردار سلیمانی به شروع جنگ توسط ایران بینجامد، اما جینا هاسپل، مدیر سیا، اطمینان داشت که حملات موشکی ایران محدود خواهد بود و همینطور هم شد. واکنش محدود ایران می تواند به انگیزه ای برای عملیات بیشتر علیه آن تبدیل شود. به علاوه، برخی مقامات آمریکایی و اسرائیلی و تحلیلگران امنیت بین الملل می گویند ایران احتمالا با پیش بینی شکست دونالد ترامپ در انتخابات ماه نوامبر و از سرگیری مذاکرات توسط جو بایدن، رقیب احتمالی دموکرات او، تلاش خواهد کرد برخی از راه حل های مذاکره شده با دولت اوباما را احیا کند.
کریم سجادپور، یکی از اعضای ارشد کارنگی اهدا برای صلح بین المللی، گفت: «اگر خود را جای ایران بگذارید، این سوال برایتان وجود خواهد داشت که چرا با دولتی سازش کنید که احتمالا تنها چند ماه از دوران آن باقی است؟ اما در کوتاه مدت، حملات جدید ایران را تحت فشار شدید داخلی و خارجی قرار داده چرا که صادرات نفت آن همچنان با مشکل مواجه و تلاش هایش برای احیای برنامه هسته ای در نتیجه خرابکاری ها مختل شده است. به این مساله بیندیشید. ایران از نظر جغرافیایی از مجموع آلمان، فرانسه و بریتانیا بزرگ تر است؛ اما نتوانسته بدون گرفتار شدن، برنامه هسته ای را پنهانی دنبال یا آن را از اقدامات خرابکارانه محافظت کند. آیا در داخل نظام مشکل یا خائن وجود دارد؟»
نتیجه تحقیقات «موسسه علوم و امنیت بین المللی» که چهارشنبه گذشته منتشر شد، حاکی از آن بود که اگرچه انفجار «توانایی» ایران در استقرار سانتریفیوژهای پیشرفته را از بین نبرده، اما یک «عقب نشینی» بزرگ برای این کشور بوده و به ایران خسارت سنگینی وارد آورده است. مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، که از هر فرصتی برای محکوم کردن دولت ایران استفاده می کند، در کنفرانس خبری چهارشنبه از گفت و گو درباره این موضوع خودداری کرد. اما بر هیچ کسی پوشیده نیست که پومپئو که اولین رئیس سیا در دولت ترامپ بود، با یوسی کوهن، رئیس موساد، روابط نزدیکی دارد. باور اینکه پومپئو از عملیات احتمالی اسرائیل آگاهی نداشته باشد، سخت است. درست در زمان وقوع این اتفاقات در ایران، دوره فعالیت کوهن برای شش ماه توسط نخست وزیر بنیامین نتانیاهو تمدید شد که برخی این مساله را نشانه ای از اتفاقات آینده تعبیر کردند. کوهن کهنه کار عملیات ایران و بازیگری کلیدی در سری حملات سایبری پیچیده موسوم به «بازی های المپیک» به حدود هزار سانتریفیوژ عملیاتی در نطنز در حدود 10 سال پیش بوده است.
شرایط تا اندازه ای یادآور اتفاقات یک دهه پیش و زمانی است که دولت جورج دابلیو. بوش عملیات سایبری را به صورت بخشی از تلاش ها گسترده پنهانی برای فلج کردن برنامه هسته ای ایران به دولت اوباما واگذار کرد. به طور همزمان اسرائیلی ها دانشمندان ایرانی را هدف می گرفتند. ایده اصلی علاوه بر کند کردن برنامه هسته ای ایران، ایجاد اختلافات داخلی در این کشور و ایجاد شک و تردید درباره وجود جاسوس در داخل بود. اما این مرتبه چند عنصر جدید وجود دارد. ترامپ یک بازیگر غیرقابل پیش بینی است که اغلب ایران را تهدید و در عین حال از حمله خودداری می کند. مقامات ایران که بر سر توافق هسته ای سال 2015 با رئیس جمهوری باراک اوباما مذاکره کردند، اکنون در موقعیت خوبی نیستند و به دلیل واگذاری امتیازات بیش از حد و نهایتا مواجهه با اعمال مجدد تحریم ها از سوی آمریکا مورد انتقاد قرار گرفته اند. در کاخ سفید، مشاوران عالی امنیت ملی ترامپ با یکدیگر بر سر چگونگی و زمان مقابله با ایران توافق نظر ندارند. فرماندهان نظامی آمریکا از تنش های نظامی خسته هستند و درباره بی ثباتی بیشتر خاورمیانه و از بین رفتن امید به بازگرداندن نیروها به خانه، هشدار داده اند. نگرانی هایی هم درباره کشیده شدن تنش ها به خلیج فارس وجود دارد. یک مساله دیگر هم به عراق مربوط می شود که گروه های تحت حمایت ایران در آن عمدتا علیه نیروهای آمریکایی و ائتلاف عملیات اجرا می کنند. پس از ترور سردار سلیمانی و تبادل آتش محدود تهران و واشنگتن، به نظر می رسید تنش ها کاهش یافته، اما از اوایل ماه ژوئن حملات موشکی به پایگاه های عراقی مقر نیروهای آمریکایی از سر گرفته شده است. فعلا، حملات بیشتر آزاردهنده هستند تا آسیب رسان؛ اما ممکن است با تغییر شرایط، ماهیت این حملات نیز تغییر کند.
ترجمه طلا تسلیمی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نویسنده آقازاده: پراید بیشتر از فراری در ذهن می‌ماند

گوناگون/ تبلیغ آئودی با استفاده از یک دختربچه جنجالی شد!

پیامک مالیات تا شهریور به دست مالکان خانه‌های خالی می‌رسد

نفت یک درصد گران شد

جزئیات دو شیفته شدن معاملات بازار سهام اعلام شد

سود آرامکو 73 درصد سقوط کرد

بورس در پی خبر لغو پذیره‌نویسی دارا دوم منفی شد

خودروهای دپو شده مناطق آزاد ترخیص شد

پرداخت سالانه 350 هزار فقره وام ضروری به بازنشستگان کشوری

مرغ گران شد

دژپسند: 1400 هزار میلیارد تومان از دارایی دولت قابلیت واگذاری دارد

صندوق بین‌المللی پول برای افزایش کمک به لبنان شرط تعیین کرد

دادگاه واشنگتن برای ولیعهد سعودی احضاریه صادر کرد

سفر تفریحی جانسون به اسکاتلند با وجود گسترش ویروس کرونا

وزیر بهداشت آمریکا خطاب به رئیس‌جمهور تایوان: عمیقاً از شما حمایت می‌کنیم

مسئول یمنی: مرحله جدیدی از اقدامات اطلاعاتی علیه ائتلاف عربی آغاز می‌شود

انفجار بمب در "چمن" پاکستان با 5 کشته

کارگردان سریال «پدر» برای شبکه یک سریال می‌سازد

سکانسی از فیلم «هیوا» 21 سال قبل

چهره ها/ رضا بهرام 4 ساله از یزد

لحظات پُرهیجان انتخاب برای رفتن به مرحله رای مردمی عصر جدید

تهیه‌کننده «میهمانی از کارائیب»: رعایت پروتکل‌های بهداشتی سخت است

چهره ها/ ریما رامین‌فر در کنار پسرش «آیین»

وقتی بهناز جعفری به کامبیز دیرباز غبطه خورد

فیلمی که ماه‌چهره خلیلی در آن نقش یک زن سرطانی را بازی کرد

میزبانی ویژه‌برنامه‌های تلویزیون با مهمانان تکراری

پیام رهبر انقلاب برای درگذشت یکی از متخصصان فقه اقتصادی

میان ایران و آمریکا مذاکره‌ای در جریان است؟

خطر وقوع فاجعه در پایانه‌های نفتی لیبی

فرهنگسراها میزبان عزاداران محرم می‌شوند

مذاکره با آلمان برای احیای کارخانه سیمان ری

شوخی منشوری مجری شبکه ورزش کار دستش داد! / ویدئو

تسلیم سلطان جنگل در برابر گورکن عسل خوار!

حمله ناگهانی کرگدن به سرنشینان موتور سیکلت!

4گوشه دنیا/ سارق عجیب کفش‌های مردم برلین همه را شوکه کرد!

سقوط سود سعودی آرامکو در 3 ماه دوم 2020

شریعتمداری در گفت و گوی ویدئو کنفرانسی با وزیر کار جمهوری آذربایجان: نقشه راه توسعه همکاری های ایران و آذربایجان ترسیم شده است

چالش فروش «اسنپ»

مرگ خرس‌های بلوچی در بی‌خبری

تیغ ‌فتاح بر چهره سیاسیون

تندروها می‌خواهند خودشان با آمریکا توافق کنند

آب فعلا گران نمی‌شود

روز پرمعامله بورس تهران

تشکیل جلسه فوق العاده برای بررسی لایحه اصلاح مالیات‌های مستقیم

طلای جهانی ارزان شد

گشایش اقتصادی خبر خوب برای مردم یا دولت؟

ریزش 1400 تومانی دلار در صرافی ملی

سازمان خصوصی سازی: فعلا منتظر دارا دوم نباشید

سپرده‌های بانکی 34 درصد افزایش یافت

سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش در بازار سهام