اخبار محرمانه

آخرين مطالب

پول نمی‌خواهیم؛ شغل ایجاد کنید! فرهنگی اجتماعی

پول نمی‌خواهیم؛ شغل ایجاد کنید!
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - در حالی طرح پرداخت عواید حاصل از فروش سوخت در مرزهای شرقی کشور در حال اجرا است که مردم ضمن گلایه‌مندی از کم بودن شعاع پوششی این طرح معتقدند که اشتغال‌زایی بهتر از کمک‌های نقدی است.
به گزارش مشرق ، خراسان جنوبی با داشتن 460 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان، افراد زیادی را در نوار مرزی ساکن کرده است. ساکنانی که علی‌رغم وجود سختی‌ها و مشکلات فراوان بازهم مانده‌اند تا از دیار و وطنشان دفاع کنند.
خشک‌سالی‌های چندساله در خراسان جنوبی به مرزنشینان هم رحم نکرده و تمام داشته‌های این قشر اعم از دام‌پروری، آب و کشاورزی را به یغما برده است. امروز مرزنشینان این دیار کویری در شرایط نامطلوبی روزگار می‌گذرانند.
بنا به گفته مرزنشینان علاوه بر تلخی‌های طبیعت، وجود برخی از ناملایمت‌ها از سوی مسئولان و قوانین حاکمیتی بر زخم 20 ساله‌شان چنگ می‌اندازد. گذشته از نبود امکانات رفاهی، جای خالی بسترهای ارتباطی و نبود زیرساخت‌ها، معوقه‌های انبارشده و مالیات‌ها بزرگ‌ترین دردی است که به جان این قشر افتاده و نیازمند توجه است.
بنا به آمار مسئولان در حال حاضر قریب به 200 هزار مرزنشین در خراسان جنوبی وجود دارد که روز و شب‌شان را چشم‌انتظار حمایت مسئولان هستند.
اگرچه اقداماتی مانند اختصاص سهمیه سوخت مرزنشینی ازجمله طرح‌های حمایتی دولت است اما این طرح در اجرا مشکلاتی را به همراه داشته که به نارضایتی مرزنشینان منجر شده است.
طرح فروش سوخت مرزنشینان استان از اواخر اردیبهشت‌ماه سال 1390 پیرو مصوبه شماره 116689 آغاز شد. این طرح در نخستین سال‌های اجرا اثرات مطلوبی بر معیشت مرزنشینان گذاشت به‌گونه‌ای که باعث مهاجرت معکوس افراد زیادی شد. اما با توجه به رشد فزاینده قیمت کالاها و پرداخت سهمیه بر اساس خانوار و نه تعداد افراد خانواده باعث نارضایتی‌هایی شد.
از سوی دیگر عدم پرداخت سهمیه سوخت طی چهار ماه گذشته باعث شده تا مرزنشینان امیدی به آینده طرح نداشته باشند و باری دیگر سرنوشتشان را در دنیایی از ابهام ترسیم کنند.

اخبار محرمانه

استاندار خراسان جنوبی در فروردین‌ماه سال گذشته در جمع‌بندی مصوبات سفرهای استانی یکی از ظرفیت‌های مرز را فروش سوخت دانست و ادامه داد: سود حاصل از فروش این سوخت برای مرزنشینان می‌تواند منبع درآمدی در شرایط سخت اقتصادی باشد.
محمدصادق معتمدیان با بیان اینکه افزایش شعاع مرزنشینی برای برخورداری از این سهمیه با قانون مغایرت دارد، گفت: طبق برنامه‌ریزی و پیگیری انجام‌شده، سهمیه ماهانه سوخت مرزنشینان که پیش‌ازاین 1.5 میلیون بوده به 10 میلیون لیتر افزایش یافت که نشان از رشد هفت برابری دارد.
همین خبر استاندار کافی بود تا موج مهاجرت از مرزها روند معکوس به خود گیرد و لبخند به چهره مرزنشینان بنشیند.
اما طی چند ماه اخیر عدم پرداخت این سهمیه گلایه‌مندی‌هایی را ایجاد کرده که در صورت استمرار این روند و حاکمیت دیگر مشکلات، بازهم شاهد خالی شدن مرزها خواهیم شد.
سهمیه سوخت افزایش یابد
یکی از مرزنشینان منطقه زیرکوه با بیان اینکه یارانه سوخت مرزنشینان طی چند ماه پرداخت نشده بود اما در خردادماه واریز شد، گفت: انتظار می‌رفت سهمیه پرداخت‌نشده چندماهه هم پرداخت شود اما تنها 714 هزار تومان واریز شد.
امین غضنفری بیان کرد: سهمیه سوخت برای خانوارهای یک نفره، پنج نفره و یا سه نفره تفاوتی نداشته و یک مبلغ واریز می‌شود که نیازمند توجه است.
وی با بیان اینکه خواستاریم سهمیه یارانه به ازای تعداد افراد خانواده واریز شود، افزود: در شرایط موجود بین خانوارهای کم‌جمعیت و پرجمعیت فاوتی قائل نمی‌شود.
غضنفری با بیان اینکه پرداخت مستمر این یارانه باعث مهاجرت معکوس می‌شود، بیان کرد: مردم امیدی به استمرار این یارانه ندارند چراکه علی‌رغم برنامه‌ریزی‌شان بر روی این سهمیه، طی چند ماه گذشته پرداخت‌نشده است.
وی بابیان اینکه پرداخت سهمیه سوخت نقش مفیدی بر معیشت مرزنشینان دارد، گفت: بنا به گفته بازاریان شهر حاجی‌آباد، پرداخت این سهمیه باعث رونق بازار هم می‌شود.
این مرزنشین بیان کرد: اگر پرداخت سهمیه به حداقل یک‌میلیون تومان افزایش یابد و استمرار داشته باشد نقش مؤثرتری بر معیشت و اقتصاد مرزنشینان خواهد داشت.
غضنفری با بیان اینکه مرزنشینان درزمینهٔ توزیع خدمات دولتی در محرومیت به سر می‌برند، اظهار کرد: نبود جاده، جای خالی زیرساخت‌های ارتباطی و نبود آب ازجمله محرومیت‌های این قشر است.

اخبار محرمانه

ضرورت ایجاد اشتغال در مناطق مرزی
یکی دیگر از مرزنشینان با اشاره به مشکلات این قشر بیان کرد: قشر مرزنشین به لحاظ برخورداری از امکانات رفاهی در شرایط مطلوبی قرار ندارند.
محمد غضنفری خواستار توجه مسئولان به مرزنشینان شد و اظهار کرد: در شرایطی که تمام مسائل به‌ویژه تحصیل وابسته به اینترنت شده، بستر استفاده از تلفن و زیرساخت‌های اینترنتی برای بسیاری از مرزنشینان فراهم نیست.
وی با بیان اینکه کارت الکترونیک مشکلات زیادی برای مرزنشینان ایجاد کرده است، گفت: برای دریافت و تمدید این کارت باید پروسه‌ای طولانی را طی کنیم که نیازمند هزینه و اتلاف وقت است.
غضنفری با اشاره به یارانه سوخت مرزنشینان بیان کرد: قرار بود این سهمیه به‌صورت ماهانه پرداخت شود اما طی چهار ماه پرداخت نشد.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر تأثیر این سهمیه بر معیشت مردم بیان کرد: با توجه به شرایط اقتصادی کنونی مبلغ 714 هزار تومان برای خانوار شش نفره یا جمعیتی بالاتر مبلغ ناچیزی است.
غضنفری با بیان اینکه مسئولان به‌جای اینکه ماهی دست مردم بدهند، ماهی گیری را یاد بدهند، افزود: ایجاد اشتغال و سرمایه‌گذاری در مناطق مرزی نقش مؤثرتری بر رونق معیشت مرزنشینان دارد.
وی با بیان اینکه اگر زیرساخت‌های اشتغال فراهم شود، ظرفیت‌های بالایی موجود است، افزود: نبود بازار فروش محصولات تولیدی از مهم‌ترین مشکلات پیش روی اشتغال است.
این مرزنشین منطقه زیرکوه بیان کرد: به‌کارگیری مرزنشینان در مرز تنها در حد کارگری است که باید موردتوجه مسئولان قرار گیرد.

اخبار محرمانه


فرماندار نهبندان با اشاره به روند مهاجرت‌ها از نهبندان بیان کرد: بر اساس سرشماری سال 95، جمعیت نهبندان 51 هزار و 449 نفر بوده است.
«مجید بیکی» ادامه داد: به دلیل محرومیت‌ها، کاهش نزولات آسمانی و خشک‌سالی طی سال‌های 89 و 90 بیش از شش هزار نفر از جمعیت نهبندان کاهش‌یافته است.
وی با اشاره به مهاجرت از روستاهای مرزی نهبندان بیان کرد: پرداخت عوائد حاصل از سوخت مرزنشینان باعث شده در برخی روستا برگشت جمعیت به 80 خانوار هم برسد.
مالیات بر محرومیت مرزنشینان
رئیس اتحادیه مرزنشینان خراسان جنوبی مالیات معوقه را یکی از مشکلات مرزنشینان استان دانست و بیان کرد: در توان این قشر نیست مالیاتی که در گذشته به‌عناوین‌مختلف تکلیف شده و به مرحله اجرا درآمده را پرداخت کنند.
الله نظر اسعدزاده عدم معافیت در ماده 133 را یکی دیگر مشکلات مالیاتی قشر مرزنشین دانست و افزود: بر اساس ماده 133، مرزنشینان از مالیات مستقیم معاف نیستند.
رئیس اتحادیه مرزنشینان خراسان جنوبی با بیان اینکه مرزنشینان در منطقه بیرجند جزو اعضای تعاونی روستایی و عشایری هستند، افزود: علی‌رغم اینکه اعضای تعاونی‌ها از مالیات معاف هستند، مرزنشینان باید مالیات را پرداخت کنند.
اسعد زاده با بیان اینکه در حال حاضر بخش زیادی از تعاونی‌های مرزنشین در سطح کشور با مشکل مالیات مواجه هستند، گفت: تاکنون پیگیری‌های زیادی برای رفع مشکلات مالیات مرزنشینان خراسان جنوبی انجام‌شده اما نتیجه مطلوبی حاصل نشده است.

اخبار محرمانه

قوانین مالیاتی اصلاح شود
رئیس اتحادیه مرزنشینان خراسان جنوبی ادامه داد: بخشودگی جرایم درصورتی‌که اصل مالیات معوقه اخذ شود، کارساز نیست چراکه زمانی مؤثر خواهد بود که کل بدهی مالیاتی با جرایم دیرکرد بخشیده شود.
وی با بیان اینکه معوقات مالیات انباشته‌شده با فشارهای اجرایی و مقامات قضائی قابل وصول نیست، افزود: برای رفع این مشکل مرزنشینان، باید مالیات‌ها بخشیده و ماده 133 برای قشر مرزنشین اصلاح شود.
اسعد زاده بیان کرد: طی سال‌های گذشته عواملی مانند خشک‌سالی‌ها، محرومیت‌ها و تضعیف بنیه مالی مردم به‌ویژه دامداران و کشاورزان مهاجرت مرزنشینان را رقم‌زده است.
وی با اشاره به یارانه سوخت مرزنشینان بیان کرد: این طرح باعث ماندگاری و مهاجرت مرزنشینان شده چراکه انگیزه زندگی در مناطق مرزی برایشان فراهم‌شده است.
پرداخت یارانه سوخت مستمر باشد
رئیس اتحادیه مرزنشینان خراسان جنوبی ادامه داد: اگر پرداخت یارانه سوخت مرزنشینان ادامه یابد و به نحو احسن اجرایی شود، روند مهاجرت معکوس به مناطق مرزی افزایش خواهد داشت.
وی بیان کرد: اگر در عوض یارانه نقدی، سرمایه‌گذاری‌های اشتغال‌زا و مستمر برای مرزنشینان تعریف شود، نقش بیشتری در ماندگاری و مهاجرت معکوس این قشر خواهد شد.
اسعد زاده جلوگیری از مهاجرت و حفظ امنیت در مرزها را از اهداف کمک‌های دولت به مرزنشینان دانست و بیان کرد: قشر مرزنشین انسان‌هایی غیور و وطن‌دوست بوده که برای دفاع از مرز و وطن از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند.
وی با بیان اینکه بر اساس آئین‌نامه افرادی که در شعاع 25 کیلومتری مرز هستند، تحت پوشش این طرح قرار می‌گیرند، گفت: در خراسان جنوبی به دلیل خشک‌سالی و شرایط نامطلوب آب و هوایی در مناطق مرزی، امکان زندگی در این شعاع وجود ندارد و می‌طلبد افزایش یابد و مرزنشینان روستاهای بیش از 25 کیلومتر تا حداقل 50 کیلومتر مشمول طرح قرار گیرند.
اسعد زاده در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا یارانه سوخت برای خانوارهای پنج، سه و یا یک‌نفری یکسان است، گفت: از شورای ساماندهی درخواست کرده‌ایم که پرداختی‌ها از خانوار به نفر اصلاح شود اما هنوز پاسخی نداده‌اند.

اخبار محرمانه

رئیس اتحادیه مرزنشینان خراسان جنوبی اظهار کرد: در حال حاضر بیش از 200 هزار نفر در مناطق مرزی استان ساکن بوده اما تمام این افراد در شعاع 25 کیلومتری نیستند.
وی با اشاره به اقدامات انجام‌شده در حوزه زیرساختی مناطق عشایری بیان کرد: یک پمپ‌بنزین در زیرکوه برای این قشر خریداری و راه‌اندازی شده است.
دردسرهای کارت الکترونیک
اسعد زاده کارت الکترونیک مرزنشینان را یکی دیگر از مشکلات حوزه عشایری استان دانست و گفت: کارت مرزنشینان دیر به دستشان می‌رسد، هزینه‌بر بوده و در تعویض با مشکلات زیادی روبه‌رو است.
وی اظهار کرد: کسب امتیاز مرزنشینی منوط به داشتن کارت الکترونیک بوده که مشکلات زیادی برای این قشر به وجود آورده است.
اسعد زاده با بیان اینکه مرزنشینان مردمانی سلحشور، دین‌دار و میهن‌دوست هستند، افزود: این قشر بهترین مبارزان در سنگرهای دفاعی هستند که می‌طلبد موردتوجه قرار گیرند.
رئیس اتحادیه مرزنشینان خراسان جنوبی، مرزنشینان را حصار یک کشور دانست و افزود: دشمن تلاش دارد در مرزها اخلال ایجاد کند بنابراین باید در ابعاد مختلف فرهنگی و اقتصادی به مرزنشینان توجه ویژه‌تری شود.
وی بیان کرد: با توجه به تعلق مالیات و هزینه‌های مختلف مرزنشینان، مشکلاتی پیش روی این قشر بوده که در گام نخست باید رفع شوند.
اگرچه طرح‌هایی مانند اختصاص سهمیه حاصل از سوخت مرزنشینان گامی طلایی برای ماندگاری مرزنشینان بود اما وجود نقص‌هایی در لایه‌های طرح موجب نارضایتی‌هایی میان مرزنشینان شد که رفع این موارد نیازمند توجه بیشتری از سوی مسئولان است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اظهارات نماینده مجلس در مورد حمایت از روی کار آمدن بایدن

توصیه کدخدایی برای انتخابات 1400: افرادی که در گذشته رد صلاحیت شده‌اند ثبت نام نکنند

طنین موسیقی آیینی ایران در سومین جشنواره موسیقی کیش

ساخت بزرگترین مرکز دفن بهداشتی پسماند شمالغرب در تبریز

اتلاف وحوش به مرگ طبیعی موضوع خبر سازی نیست

پیشنهاد آیین‌نامه اجرایی پیشگیری و مدیریت گرد و غبار به هئیت دولت ارائه شد

ایرادات باغ وحش صفادشت باید مرتفع شود

آغاز اصلاح فرآیندهای نظام‌مهندسی در شهرداری

نقش سرمایه های انسانی و هویت محله ای در توسعه پایدار اجتماعی

پل موتورسوار مشیریه ساخته می شود

نجات 20 بیمار از دودگرفتگی

ترانه خواندن بازیگر بچه مهندس در فرمول یک/ ویدئو

جاده‌هایی با ترس و هیجان

دفاع جسورانه خرس از توله‌هایش مقابل گرگ‌های گرسنه

رویت اشیاء درخشان عجیب در آسمان لاس وگاس

سمت و سوی آینده دلار

کدامیک از نمایندگان سابق پست گرفتند؛ دولت شفاف‌سازی کند

عرضه دارا دوم ملغی شد؟

طرح مجلس برای ساماندهی صنعت و بازار خودرو

«فولاد» کی بازگشایی می‌شود؟

یارانه نقدی امشب واریز می‌شود

عرضه اولیه یک شرکت ساختمانی در بورس

سفر یکی از مقامات بلندپایه ایرانی به لبنان/ احتمالا آمریکا روز سه‌شنبه ناکام خواهد بود

محدودیت‌های کرونایی در پاکستان به پایین‌ترین سطح رسید

معترض آمریکایی پس از آتش زدن پرچم آمریکا

لوکاشنکو: با پوتین به توافق رسیده‌ام

یک خانواده، یک اشتراک با تخفیف، بی محدودیت آموزش ببنید و کتاب بشنوید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

چهره ها/ جمله فلسفی‌طور مرتضی پورعلی گنجی

5 میلیون مشارکت در پویش اطعام عید غدیر

گزیده‌ای از مسابقه تلویزیونی قدیمی «نام‌ها و نشانه‌ها»

قرار نبود خسرو شکیبایی «مراد بیگ» را بازی کند!

درگذشت بازیگری که ایتالیا را در روزگار سخت می‌خنداند

سالن سمندریان «اسموکینگ روم» می‌شود

بازیگر «بچه مهندس»: دوست دارم نقش شهدای دفاع مقدس را بازی کنم

تهیه‌کننده تلویزیون: با تعطیلی و حذف برنامه‌ها به دیده شدنشان بیشتر کمک می‌شود

چهره ها/ رامین راستاد رو به خودش داد می‌زند!

حضور یک فیلم ایرانی در میان فینالیست‌های جشنواره «منهتن»

دوبله به صورت زنده با داوران عصر جدید

چهره ها/ سقف آرزوهای رضا عنایتی کجاست؟

توضیحات ارتش درباره اظهارات فتاح

جشن هفتاد سالگی روابط ایران و ونزوئلا

طعنه مقام روس به توییت ضد ایرانی وزیر خارجه آمریکا

نظر یک اصولگرا درباره کاندیداتوری فتاح برای انتخابات

واکنش سفیر ایران در پاکستان به ماجرای توقیف کشتی در کراچی

هشدار ایران به شورای امنیت

بورس انرژی میزبان عرضه نفتای سنگین شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی می‌شود

کاپیتان استقلال لقب «کمال گتوسو» را به من داد

موافقت رهبر انقلاب با اعطای سهمیه طرح «امریه سربازی»

بازسازی سرای محله کیانشهر

قدردانی از اجرای طرح میراب