اخبار محرمانه

آخرين مطالب

دیپلماسی گرگ جنگجو؛ سیاست خارجی جدید چین تحلیل ویژه

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - فرارو / متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
در پی شیوع بیماری کرونا و افزایش انتقادات غربی از عملکرد چین در مهار این بیماری، این کشور سیاست خارجی جدیدی در پیش گرفت که مهمترین شاخصه آن، صراحت و قاطعیت دیپلماتیک است.
 در حالی که ویروس کرونا در بسیاری جاها، باعث فروکش کردن اختلافات و آرام شدن نزاع‌ها شده است، این ویروس روابط چین و آمریکا را تنش آلود کرده و رقابت بزرگی میان دو کشور به راه انداخته است. مقامات آمریکایی و برخی محافل اروپایی، این رقابت را استراتژیک می‌دانند که هدف آن از بین بردن تمدن غربی است.
مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، اخیرا در گفتگویی با شبکه فاکس نیوز، گفت: «حزب کمونیست چین، امروز با 10 سال پیش فرق دارد.... این حزب کمونیست چین، خودش را مصمم به نابودی اندیشه‌های غربی، دمکراسی‌های غربی و ارزش‌های غربی می‌بیند.» پمپئو در ادامه، چین را به سرقت دارایی‌های فکری آمریکایی، نابود کردن میلیون‌ها شغل در آمریکا و ایجاد ناامنی در خطوط کشتیرانی در دریای جنوبی چین متهم کرده و گفته برای اولین بار رئیس جمهوری در آمریکا روی کار آمده که با این اقدامات چین مقابله می‌کند. پمپئو همچنین گفته است که پیشرفت‌های چین در حوزه نظامی واقعی هستند و رئیس جمهور این کشور مصمم است که قابلیت‌های ارتش چین را ارتقا دهد.
در اروپا نیز نگرانی‌های مشابهی وجود دارد. اخیرا به خاطر مشکلات اقتصادی ناشی از بیماری کرونا، بسیاری از شرکت‌های اروپایی با مشکلات مالی مواجه شده و ارزش آن‌ها کمتر شده است. تمایل چین برای خرید این شرکت‌های ارزان قیمت، نگرانی برخی محافل اروپایی را برانگیخته است. اخیرا، مانفرد وبر، رئیس حزب مردم اروپا، خواستار اعمال ممنوعیت یک ساله بر فروش شرکت‌های اروپایی به چین شده است. وبر به روزنامه آلمانی «ولت آم سونتاگ» گفت: «در آینده، چین از نظر سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بزرگترین رقیب ما خواهد بود. من، چین را یک رقیب استراتژیک برای اروپا می‌بینم. رقیبی که یک مدل اجتماعی اقتدارگرا مطرح می‌کند و می‌خواهد قدرت‌اش را بسط دهد و جای آمریکا را به عنوان یک قدرت برتر بگیرد.»
غربی‌ها بر این باور هستند که مرکز قدرت در جهان در حال انتقال از آمریکا به آسیاست. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به صراحت به این دیدگاه اشاره کرده و گفت: «تحلیلگران از مدت‌ها پیش درباره پایان نظم تحت رهبری آمریکا و فرا رسیدن قرن آسیایی صحبت کرده‌اند. این اتفاق الان پیش روی چشم ما در حال وقوع است.»
تغییر دیپلماسی چین، توجه جامعه جهانی را جلب کرد و به نگرانی غربی ها در خصوص صعود چین به عنوان یک ابرقدرت جهانی دامن زد.
"دیپلماسی گرگ جنگجو"
دستگاه دیپلماسی چین، با هدف مقابله با این دیدگاه‌ها قویا وارد میدان نبرد شده است. دیپلمات‌های چینی، که سابقا آرام و بدون حاشیه بودند، حالا به اکثر انتقادات از چین، پاسخ‌های صریح و مستقیم می‌دهند.
ادعای وزارت خارجه چین، مبنی بر اینکه شاید ارتش آمریکا ویروس کرونا را به شهر ووهان آورده بود، نشان دهنده مرحله مهمی در دیپلماسی چینی بود. چینی‌ها قبلا رویکرد محتاطانه‌ای در پیش گرفته بودند، اما با شیوع کرونا و اوج گرفتن انتقادات از چین، این کشور یک دیپلماسی تهاجمی به کار گرفت که غربی‌ها آن را «دیپلماسی گرگ جنگجو» می‌نامند.
در قالب این دیپلماسی، چین رویکرد انفعالی، محافظه‌کارانه و آرام را کنار می‌گذارد و رویکردی قاطع، فعال و بلندپایه را جایگزین آن می‌کند. به عبارت دیگر، دیپلمات‌های چینی به نحوی تهاجمی و معمولا تقابلی، منافع ملی چین را تامین می‌کنند.
به کارگیری این رویکرد جدید از سخنگویان وزارت خارجه چین شروع شد و تا سفرای این کشور در جهان امتداد یافت. یک نمونه استفاده از دیپلماسی گرگ جنگجو، توئیت‌های سخنگوی وزارت خارجه چین درباره کمک‌های بهداشتی این کشور به سایر کشورهاست. برخی محافل رسانه‌ای غربی ادعا کردند که تجهیزات پزشکی چین فاقد کیفیت مناسب هستند. ژائو لی‌جیان، سخنگوی وزارت خارجه چین در توئیتی در همین خصوص نوشت: «اگر کسی ادعا می‌کند که صادرات چین، سمی هستند، از پوشیدن ماسک‌های و گان‌های محافظ چینی خودداری کند.» لی جیان حدود یک هفته قبل از این توئیت، در توئیت دیگری، ارتش آمریکا را به آوردن ویروس کرونا به ووهان متهم کرده بود.
گفتنی است که «گرگ جنگجو» نام یک فیلم اکشن چینی است که فعالیت‌های ماموران عملیات نیرو‌های ویژه چین را به تصویر می‌کشد. این فیلم غرور ملی و میهن پرستی در چین را تقویت کرده است. در واقع، اطلاق نام این فیلم به دیپلماسی جدید چین، به مثابه تشبیه دیپلمات‌های چینی به ماموران عملیات‌های ویژه است. با این تفاوت که دیپلمات‌های چین، در عالم واقع برای منافع چین مبارزه می‌کنند.
از سوی دیگر، چین ضمن تایید رویکرد جدیدش در دیپلماسی، با اطلاق عنوان «دیپلماسی گرگ جنگجو» مخالفت کرده و آن را اقدامی برای بدنام کردن دیپلماسی چین ارزیابی کرده است. روزنامه دولتی چینی «دیلی چاینا» طی یادداشتی به قلم وانگ پنگ، پژوهشگر دانشگاه «رنمین» چین، با اشاره به اتهام زنی‌های غربی علیه چین، نوشت: «اگر چه دولت چین به چنین اتهاماتی، پاسخ قاطع و سنجیده‌ای داده است، اما برخی رسانه‌ها و رهبران غربی در عین تلاش برای بدنام کردن دیپلمات‌های چین به خاطر دفاع از منافع ملی چین و عزت مردم چین، گفتمان دیپلماتیک عادی چین را "دیپلماسی گرگ جنگجو" خوانده اند. به عنوان نمونه، برخی از آن‌ها دیپلمات‌های چینی را به عجله داشتن برای درگیر شدن در "جنگ لفظی" و "دردسرسازی" و در "نتیجه منزوی کردن بیشتر چین" متهم کرده اند.»
اما پنگ می‌گوید دیپلمات‌های چینی آغازگر جنگ لفطی نبوده و تلاش های‌شان برای مقابله با اتهام‌زنی‌های غربی علیه چین، به انزوای این کشور منجر نشده است. بلکه، این غربی‌ها بودند که ویروس کرونا را «ویروس ووهان» و «ویروس چینی» خواندند و مردم چین را به خوردن مار و خفاش متهم کردند. این کارشناس چینی نوشت: «برخی رسانه‌های آمریکایی گفتند "چینی‌ها باید به طور رسمی به خاطر کووید-19 عذرخواهی کند" و "همه گیری در چین شروع شد، چون چینی‌ها عاشق خوردن خفاش‌ها و مار‌ها هستند".»، اما پنگ این ادعا‌ها را «بی اساس» خواند.
پنگ در پایان نوشت: «اگر (غربی‌ها) ردیه‌های معقول و خویشتندارانه دیپلمات‌های چینی در مقابل ادعا‌های مضحک را مورد تحقیر و بدنامی قرار دهند و به این دیپلمات‌ها برچسب "دیپلمات‌های گرگ جنگجو" بزنند، پس تلاش‌های برخی سیاستمداران آمریکا برای بدنام کردن چین بدون هیچ مدرکی، را چگونه توصیف کنیم؟ چین، به اصطلاح دیپلماسی گرگ جنگجو را اجرا نکرد، اما دیپلمات‌های آن قادر هستند با "گرگ‌هایی" که روابط بین الملل را آلوده می‌کنند، مبارزه کنند.»


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

21 تیر 1340؛ بیماری اسهال در تهران شدت دارد

نجات پرنده از یخ زدگی در دمای منفی 30

کشته و زخمی شدن 14 نظامی در حمله طالبان

انگلیسی‌ها چین را قدرتمندتر از آمریکا می‌دانند

زورآزمایی جالب بشیر حسینی و آریا عظیمی‌نژاد در عصر جدید

تجربیات فقیهه سلطانی در اجرای «یه گاز کوچولو» در این روزهای کرونایی

اعتراض میرسلیم به هیئت‌رئیسه مجلس؛ آقای خاص اصولگرایان کنار کشید

دلنوشته‌ یک دانش‌آموز درباره «حاج قاسم»

جزئیات جلسه امروز مجلس

واکنش الیاس حضرتی به قرارداد جنجالی

تاکید بر تداوم هماهنگی ستادهای مدیریت بحران مناطق با سازمان های مدیریت شهری

ببینید| گرفتن تست کرونا از شرکت کنندگان و عوامل برنامه عصر جدید

تفال/ برید باد صبا دوشم آگهی آورد

ماجرای زن تازه مسلمانی که قرآن وسیله شفای بیماری اش شد

تصاویری زیبا از لرستان را ببینید

سرمقاله اطلاعات/ قتل مستبدانه!

طرح دو فوریتی مالیات بر خانه‌های خالی فعلا از دستور کار مجلس خارج شد

آیا ذخیره بنزین کارت‌های سوخت می‌سوزد؟

تظاهرات هزاران اسرائیلی علیه نتانیاهو

جزئیات حمله به کاروان نظامیان آمریکا در عراق

مشاور امنیت ملی ترامپ به اروپا می‌رود

چهر ها/ روش شجاع خلیل زاده برای شکست کرونا!

چهره ها/ تبریک تولد مهسا طهماسبی برای ماهور الوند

حسن شریفی، پیشکسوت سینما درگذشت

روزی پر خاطره برای مریم امیرجلالی

چهره ها/ شب کاری پولاد کیمیایی در گشت ارشاد 3

چهره ها/ هدی زین‌العابدین: نگران فردا نباش!

توضیح محسنی اژه‌ای درباره چگونگی علنی شدن دادگاه‌ها

ابعاد مهم قرارداد نظامی ایران و سوریه

اعتراض یک نماینده به انتقادات درباره حقوق نمایندگان

فرمانده هوانیروز ارتش: به‌زودی به موشک‌های با برد 100 کیلومتر دست پیدا خواهیم‌ کرد

پیش‌بینی فیاض از رئیس جمهور 1400: تمامیت‌خواه‌تر از احمدی‌نژاد خواهیم بود

وقتی آقا صادق با عمویش کمال خرازی به اختلاف خورد!

پروژه پادگان 06 از سوی ارتش منتفی شد

ارتش پروژه پادگان 06 را منتفی کرد

مسکو و ریاض پیش از نشست کمیته نظارتی اوپک پلاس گفت‌وگو نمی‌کنند

50 قسم برای تبرئه از قتل همسر

ببینید| تذکر جنجالی و کرونایی کودک 5 ساله به امین حیایی در عصر جدید

طنز/ پشت پرده سیل ژاپن چیست؟

سرمقاله خراسان/ قطعه ای جدید در پازل جنگ رسانه ای

سرمقاله کیهان/ اگر به‌ جای چین با آلمان و ژاپن می‌بستیم!

سرمقاله وطن امروز/ بازگشت بایدن به برجام؟! شوخی می‌کنید!

سرمقاله شرق/ خودزنی دولت

سرمقاله اعتماد/ منافع ملی، شرق و غرب ندارد

سرمقاله فرهیختگان/ ما و میراث «تقریبا هیچ»

سرمقاله رسالت/ مختصات جنگ نرم جدید

سرمقاله دنیای اقتصاد/ مساله قیمت‌های نسبی

سرمقاله ایران/ اصلاح سازوکارها در خدمت مردم

تشکیل هلدینگ فراگیر ملی از 13 شرکت غیر بورسی سهام عدالت

واکنش روسیه به تصمیم ترکیه برای تبدیل موزه به مسجد