پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

خطر واردات کامیون‌های نو بدون گواهی اسقاط برای بازار آزاد اقتصادی

خطر واردات کامیون‌های نو بدون گواهی اسقاط برای بازار آزاد
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - ایلنا / دبیر کانون انجمن‌های صنفی کامیون‌داران کشور گفت: وزارت راه و شهرسازی و سازمان راهداری ناشیانه به موضوع نوسازی ناوگان فرسوده ورود کرده است، باید مطالعات بیشتری انجام می‌شد و به نظر می‌رسد که امکان بازنگری در آن وجود دارد.
احمد کریمی درباره دستورالعمل‌های طرح جدید نوسازی ناوگان کامیونی اظهار داشت:‌ درباره تصویب واردات کامیون‌های سه سال کارکرده بین سازمان راهداری و سازمان ملی استاندارد اختلافاتی وجود داشت و سازمان استاندارد واردات کامیون‌های سه سال کارکرده را هم نمی‌پذیرفت که در نهایت درباره واردات این دستگاه‌ها هم توافق حاصل شد.
وی ادامه داد: اعلام شد اساسا تعداد ‌کامیون‌های صفر مدل گذشته که سه سال است تولید شده‌اند اما به هر دلیل به عرضه نرسیده‌اند قابل توجه نیست که بخواهیم وارد بحث واردات آن‌ها شویم، ضمن اینکه قیمت کامیون صفر مدل گذشته تفاوتی با کامیون جدید ندارد.
دبیر کانون انجمن‌های صنفی کامیون‌داران کشور با اشاره به موضوع واردات کامیون نو از چند کشور اروپایی و آسیایی گفت: بحث محدودیت واردات کامیون از چند کشور مطرح نیست و به شدت موافق حذف کشور چین از لیست کشورهای وارد کننده هستیم. معتقدیم که ناوگان نو چینی به مراتب از ناوگان فرسوده، پرهزینه‌تر،خطرناک‌تر،‌ پرمصرف‌تر و آلاینده‌تر هستند.
وی افزود: البته در این بخش هیچ محدودیتی وجود ندارد که محصول اروپایی را از کدام کشور وارد کنیم.
کریمی با اشاره به ابهامات این طرح اظهار داشت: یکی از مهم ترین ابهامات طرح این است که ساز و کار اجرای آن مشخص نشده و معلوم نیست متقاضیان در این طرح با چندین هزار یورو باید چگونه کامیون مورد نظر خود را خریداری کنند. در این طرح واردات از طریق چهار گروه انجام می شود. گروه اول شرکت‌های خودروساز هستند که می‌توانند واردکننده باشند و در این مرحله امکان واردات 1000 دستگاه کامیون را دارند. گروه دوم شرکت‌های حمل و نقل توانمند با مجوز فعالیت کشوری هستند که واردات 100 دستگاه کامیون برای آنها دیده شده است. سومین گروه شرکت‌های دارای مجوز از وزارت صمت هستند که سقف واردات برای آنها 50 دستگاه کامیون است. همچنین چهارمین گروه دارندگان ناوگان هستند که امکان واردات 10 دستگاه کامیون را دارند. در حقیقت سه گروه اول هم ناوگان را برای گروه چهارم وارد می‌کنند.
دبیر کانون انجمن‌های صنفی کامیون‌داران کشور ادامه داد: اگر قرار باشد مالکان دارای ناوگان فرسوده، کامیون خود را اسقاط و تحویل دهد و مابقی هزینه خرید را به همراه داشته باشد، انگیزه‌ای برای نوسازی نخواهد بود. کامیون فرسوده باید به عنوان سهم آورده محسوب شود.
کریمی با بیان اینکه با توجه به افزایش قیمت کامیون صفر، قیمت ناوگان فرسوده هم افزایش داشته به طوری که کامیون ماک مدل 1976 حدود 400 میلیون تومان قیمت دارد، ادامه داد: در این طرح آورده راننده می‌تواند ماشین فرسوده باشد مابقی هزینه خرید کامیون صفر هم باید به صورت اقساط باشد و اقساط هم باید به گونه‌ای باشد که توان پرداخت آن برای رانندگان وجود داشته باشد.
وی تاکید کرد: هر چند اعلام شده از سوم خرداد ماه ثبت نام برای نوسازی ناوگان فرسوده شروع می‌شود، اما هنوز این ابهامات روشن نشدند.
دبیر کانون انجمن‌های صنفی کامیون‌داران کشور با اشاره به طرح کلید به کلید که از سوی رییس جمهوری مطرح شده بود و علت عدم اجرای این طرح گفت: این طرح جدید ارتباطی به طرح رییس جمهوری ندارد. معتقدم آن طرح بدون مطالعات مطرح شده بود و امکان اجرای آن به دلایلی وجود ندارد.
وی افزود: چند گروه ناوگان سنگین وجود دارد. گروه اول ناوگان شناخته شده‌ای داریم که دارای کارت هوشمند معتبر هستند که تعداد این گروه حدود 350 هزار دستگاه است. گروه دوم ناوگان دارای کارت هوشمند هستند اما کارت هوشمند آنها معتبر نیست که این گروه را هم نمی‌توان از ردیف ناوگان فرسوده خارج کرد. گروه دیگر ناوگانی هستند که کارت هوشمند ندارند اما فعال هستند.
آمار ناوگان فرسوده کامیون‌ها در کشور
کریمی با بیان اینکه در این میان باید ناوگان فرسوده درون شهری، نقطه صفر مرزی و غیره را هم در نظر گرفت، ادامه داد: در مجموع آمار ناوگان فرسوده در کشور حداقل 300 هزار دستگاه کامیون اعم از ناوگان جاده‌ای و درون شهری است.
دبیر کانون انجمن‌های صنفی کامیون‌داران کشور تاکید کرد: به طور قطع طرح کلید به کلید رییس جمهوری با این میزان ناوگان فرسوده قابل اجرا نبود.
کریمی با بیان اینکه در مرحله اول واردات ناوگان جدید، امکان ورود 50 هزار دستگاه کامیون وجود دارد که این تعداد یک ششم ناوگان فرسوده کشورمان محسوب می‌شود، ادامه داد: در حالی که چند روز تا زمان ثبت نام باقی نمانده است،‌ هنوز مشخص نیست سهم آورده افراد چقدر است و به طور قطع 80 درصد دارندگان ناوگان فرسوده امکان پرداخت چندین هزار یورو را ندارند.
وی با اشاره به موضوعی در این طرح که می‌تواند برای بازار خودروهای سنگین بسیار خطرناک باشد، گفت: در دستورالعمل طرح جدید نوسازی ناوگان فرسوده آمده است، زمانی که خودرو وارد گمرک شد، در صورت ارایه گواهی اسقاط، واردکننده مشمول 25 درصد معافیت گمرکی می‌شود. بنابراین اگر گواهی اسقاط ارایه نشد هم می‌توانند باز هم نسبت به واردات این کامیون‌‌ها اقدام کنند و به صورت آزاد به فروش برسانند بدون اینکه در ازای آن کامیونی اسقاط شود. به طور قطع این روند باعث خواهد شد که تعداد ناوگان از گذشته هم بیشتر شود این در حالی است که متوسط عملکرد ناوگان در شرایط فعلی هم بسیار پایین است.
دبیر کانون انجمن‌های صنفی کامیون‌داران کشور با تاکید بر اینکه دولت نباید رفتار کودکانه داشته باشد و در مقابل انتقادها جبهه بگیرد، ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی و سازمان راهداری ناشیانه به موضوع نوسازی ناوگان فرسوده ورود کرده است، باید مطالعات بیشتری انجام می‌شد و به نظر می‌رسد که امکان بازنگری در آن وجود دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جنگ داخلی تمام عیار

ایران و آمریکا؛ آغازی برای دیپلماسی نرم تر؟

شگرد «نجوا لاشیدایی» برای خرید 24 هزار و 700 سکه تمام بهار آزادی

«مسکن انقلاب» در راه است

آمار کشته های جریان اعتراضات ضدتبعیض در آمریکا

چین گزارش آسوشیتدپرس را رد کرد

پاپ فرانسیس، نژادپرستی در آمریکا را محکوم کرد

درگیری نظامیان رژیم صهیونیستی با جوانان فلسطینی در کرانه باختری

مروری بر کارنامه بازیگری هانیه توسلی به بهانه تولدش

برنامه «نامیرا» از ناگفته‌های 15 خرداد می‌گوید

اولین فیلم بزرگ پساکرونایی فرانسه به «مهمانی احمق ها» شکل می‌گیرد

کمپانی تئاتر «رویال شکسپیر» تمام اجراهای 2020 را لغو یا معوق کرد

چهره ها/ بهنوش بختیاری و مهدی امینی‌خواه سر صحنه فیلم «شلیک آخر»

کمک سلمان‌خان به پلیس هند در دوران کرونایی

علی باقری: آمریکا باید خسارت سه سال اسارت بدون دلیل اندیشمند ایرانی را بپردازد

بروجردی: آمار وزارت بهداشت درباره کرونا دقیق است

وزیر نیرو ایران با «برهم صالح» رییس جمهوری عراق دیدار کرد

بایدن: پلیس به پای مردم شلیک کند نه قلب آنها

5 پیشنهاد برای حل معضل مسکن

شلیک مرگبار پلیس نیویورک به یک جوان

دو فرار جالب شکار از چنگ شکارچی

​وام ضروری 44 هزار بازنشسته کشوری پرداخت شد

پیام وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به مناسبت سالروز رحلت جانگداز و ملکوتی امام خمینی (ره) و گرامیداشت سالروز قیام 15 خرداد

رشد 60 درصدی صادرات محصولات ‌پلیمری پتروشیمی بندرامام

پروژه توسعه میدان نفتی بالارود به ملی حفاری واگذار شد

مصرف برق باز هم رکورد شکست

ترامپ اعتراضات مردمی را به گردن دموکرات ها انداخت!

جانسون: هنگ کنگ را رها نمی‌کنیم

اعزام 1600 نیروی ارتش آمریکا به واشنگتن دی سی

آمار کشته های جریان اعتراضات تبعیض نژادی در آمریکا

چهره ها/ تیپ صاف و اتو کشیده علیرضا طلیسچی

مصر 3 سریال امنیتی برای رمضان 2021 می‌سازد

چهره ها/ خانم بازیگر با لباس قجری

انتقاد رهبر انقلاب از اقدام ظالمانه آمریکا

نگاه دور اندیشانه رهبر انقلاب درباره تحولات کشور

سخنگوی ستاد آزاد سازی سهام عدالت: قیمت سهام عدالت هنوز واقعی نیست

درباره یادداشت‌های روزانه رهبر انقلاب؛ منبعی که تاریخ‌نگاری انقلاب را متحول خواهد کرد

علت بازداشت سیروس عسگری از زبان خودش

ماجرای برخورد همزمان آیت‌الله رییسی با «خلخالی» و «بنی صدر»

چند نفر برای فروش سهام عدالت اقدام کردند؟

پخش مستند سردار شهید قاسم سلیمانی از شبکه یک سیما

گوناگون/ کفش‌های عجیبی که برای رعایت فاصله اجتماعی

لحظه دیدنی نجات آهو از دست مار پیتون

قیمت نفت خام برنت به بیش از 40 دلار برای هر بشکه رسید

قیمت سبد نفتی اوپک در آستانه 35 دلار

چرا نگه داشتن سرمایه در بانک ها شما رافقیر تر خواهد کرد؟

تاثیر تحریم های خارجی بر بازار بورس ایران

شلیک مرگبار پلیس نیویورک به یک جوان معترض

راز سکوت 20 ثانیه‌ای «ترودو» پیش از واکنش به اعتراضات آمریکا

پخش مستند سردار سلیمانی از شبکه یک سیما