پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

سرمقاله دنیای اقتصاد/ مشق نانوشته حکمرانی مقاله

سرمقاله دنیای اقتصاد/ مشق نانوشته حکمرانی
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - دنیای اقتصاد / « مشق نانوشته حکمرانی » عنوان سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد به قلم فاطمه نجفی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
از ویژگی‌های حکمرانی در ایران این است که سیاست‌گذاران، فارغ از خاستگاه سیاسی‌شان، همواره به‌دلیل قرار داشتن در «موقعیت حساس کنونی» درخواست افزایش اختیارات، ناشفاف بودن فرآیند‌ها و همراهی اجتماعی را داشته‌اند. موقعیت حساس کنونی بعد از انقلاب، موقعیت حساسی کنونی طی هشت سال جنگ تحمیلی، موقعیت حساس کنونی کشور در پی تحریم‌ها که از سال 1389 تا به حال ادامه داشته‌اند و موارد مشابه.
در این میان به‌دلیل زندگی در منطقه‌ای زلزله‌خیز، که روی کمربند خشک زمین قرار دارد، کشور بلایای طبیعی نظیر زلزله بم، زلزله منجیل و رودبار، زلزله کرمانشاه و سیل‌های سراسری و منطقه‌ای را تجربه کرده است.
از یک‌سو اگر آن روایت «مقطع حساس کنونی» را بپذیریم، انتظار می‌رود مدیران میانی و ارشد کشور طی چند دهه مواجهه مستقیم با بحران‌های متعدد، سازوکارهای مدیریت بحران را در سازمان‌های خود درونی کرده باشند. از سوی دیگر در مواجهه با بلایای طبیعی و بحران فراگیر شدن کرونا، می‌‌بینیم که ما به‌عنوان شهروندان، کارگزاران، مدیران، سیاست‌گذاران و حاکمیت و در یک کلام، موجودیت ملت-دولت1 در مقابل شوک‌های مختلف تاب‌آوری نداریم. در بحران‌های قابل مشاهده، مانند سیل و زلزله، کیفیت تجهیز منابع و ارائه خدمات2 بسیار پایین است. در بحران‌های غیرقابل مشاهده مانند شروع فراگیری کرونا، ابتدا با انکار3، سپس با سردرگمی و در نهایت با مواجهه منفعلانه با موقعیت روبه‌رو می‌شویم و در شرایطی مانند زلزله 1/ 5 ریشتری سحرگاه جمعه، مسوولان مدیریت شهری شوک‌زده با پناه آوردن مردم به خیابان‌ها برخورد می‌کنند و آن ‌را هجوم می‌خوانند.4
شاید بتوان گفت اشتباه اول آنجا است که مدیران ما هر موقعیت پرتنشی را بحران نامیدند و یادگیری‌شان از مدیریت بحران مختار غیرمسوول بودن، است. درحالی‌که برای یک سازمان، گروه سیاسی یا یک کشور، بحران موقعیتی است که فعالیت‌های طبیعی در پی یک واقعه بیرونی مختل ‌شود و برای پاسخ به آن ‌باید مدیران تراز اول سازمان تصمیم‌گیری کنند.5 با این توصیف، بعد از نزدیک 10 سال تجربه تحریم، مدیریت کسری بودجه در سال 1398 را نمی‌توان بحران دانست؛ بلکه اتفاقی محتوم و برای مدیریت اجرایی کشور در شرایط سخت بوده ‌است. بنابراین افزایش اختیارات نهادها، استفاده از منابع احتیاطی نظیر صندوق، مخفی کردن فرآیند تصویب از ذی‌نفعان اصلی (نمایندگان) و دور زدن اصل تفکیک قوا، دیگر توجیه قانونی یا حتی مدیریتی نخواهد داشت.
در متون مدیریت، مستقل از اینکه بحران یک زلزله‌، سانحه هوایی، یا یک بیماری واگیر کشنده باشد، مدیریت بحران را شامل پنج فاز: شناسایی، پیشگیری، وقوع و پاسخ به بحران، احیا و افزایش تاب‌آوری در موقعیت‌های مشابه تعریف می‌کنند. 6 در هریک از پنج فاز مدیریت بحران دو بُعد تعامل با ذی‌نفعان و بُعد تکنیکی حل مساله مطرح است. در سطح ملی فارغ از اصول اخلاقی و هنجارهایی نظیر عدالت، آزادی و استقلال، قید تعیین‌کننده در مدیریت بحران، توانایی اجرایی است. در یک روی سکه، سطح اعتماد کلان (اعتماد مردم به دولت) توان تعامل با مردم را شکل می‌دهد. در روی دیگر سکه، چابکی نهادهای اجتماعی مانند وزارت‌های مربوط، تشکل‌های مردم‌نهاد و پتانسیل کمک‌گیری از محیط بین‌المللی مشخص می‌کند که خدمات عمومی با چه سرعت و کیفیتی توزیع می‌شود و اطلاعات حیاتی با چه سرعتی از جمعیت درگیر بحران به تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان منتقل می‌شود.
ایجاد ظرفیت‌های اجرایی و اعتماد کلان دو محور بنیادی در حکمرانی خوب به حساب می‌آیند. این محورها توانمندی‌هایی نیستند که با نبوغ یک مدیر یا هزینه‌های چندبرابری به‌صورت یک‌شبه در بخش عمومی ایجاد شوند، بلکه حرکتی مستمر و متوازن طی سال‌های طولانی را طلب می‌کند. مدیریت بحران بیش از هر چیز نیازمند ایجاد آمادگی و پیشگیری‌ است.7 برای مثال اگر ما پیش از بحران با صف‌های طویل پذیرش در بیمارستان‌های دولتی رو‌به‌رو بودیم، این انتظار که این صف‌ها در هراس ناشی از کرونا طویل‌تر نشود، عقلایی نخواهد بود. یا اگر جامعه را عادت دادیم که تحت پوشش نامتوازن بیمه، به‌دلیل هزینه کم‌، استفاده بی‌رویه از دارو را جایگزین صبر و مراقبت در درمان کند و هزینه آن را به‌صورت تصاعدی از جیب بودجه عمومی پرداخت کردیم، نباید انتظار داشته باشیم که جوان مبتلا به کرونا طبق دستورالعمل‌های بین‌المللی به‌جای تماس تلفنی و رعایت دو هفته‌ای قرنطینه به سوی بیمارستان روانه نشود. یا ساده‌تر آنکه چه کسی می‌تواند حرف سیاست‌گذاری را باور کند که تعامل شفاف را مشق نکرده است؟
می‌توان گفت، مدیریت بحران در بخش عمومی، نیازمند ایجاد ظرفیت‌های متعادل در طول زمان به همراه رویکرد تخصیص در تبیین استراتژی در فاز پاسخ است. مشق کردن تعامل مستمر و ایجاد اعتماد در بین افراد و ذی‌نفعان است. مثل مشق نستعلیق است؛ زمان‌بر، بسته به موضوع متفاوت و نیازمند آمادگی است. شاگرد دست به قلم نبرده و حروف و کلمه تمرین نکرده، میرعماد نمی‌شود. خاصه آنکه قلمش نیز بشکند و بخواهد دست به قلم‌تراش ببرد؛ انگشت و قلم را با هم خواهد برید.
پاورقی:
1- ‌nation-state
2- Service delivery
3- بحران فراگیر کرونا نشان داد، حاکمیت‌هایی که با رویکرد انکاری با شیوع اپیدمی برخورد کردند، فارغ از سطح درآمد سرانه، میزان رفاه و درجه دموکراسی، با نرخ بالاتر ابتلا دست‌وپنجه نرم می‌کنند؛ به‌عنوان مثال، آمریکا، ایتالیا، انگلیس و ترکیه.
4- حساب توییتری ریاست شورای شهر تهران
5- Crisis Ready: Building an Invincible Brand in an Uncertain World by Melissa Agnes
6- Penuel, K.B., Statler, M. and Hagen, R. eds., 2013. Encyclopedia of crisis management. Sage Publications. Pp. 169-170
7- Crisis Ready: Building an Invincible Brand in an Uncertain World by Melissa Agnes


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دو فرار جالب شکار از چنگ شکارچی

​وام ضروری 44 هزار بازنشسته کشوری پرداخت شد

پیام وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به مناسبت سالروز رحلت جانگداز و ملکوتی امام خمینی (ره) و گرامیداشت سالروز قیام 15 خرداد

رشد 60 درصدی صادرات محصولات ‌پلیمری پتروشیمی بندرامام

پروژه توسعه میدان نفتی بالارود به ملی حفاری واگذار شد

مصرف برق باز هم رکورد شکست

ترامپ اعتراضات مردمی را به گردن دموکرات ها انداخت!

جانسون: هنگ کنگ را رها نمی‌کنیم

اعزام 1600 نیروی ارتش آمریکا به واشنگتن دی سی

آمار کشته های جریان اعتراضات تبعیض نژادی در آمریکا

چهره ها/ تیپ صاف و اتو کشیده علیرضا طلیسچی

مصر 3 سریال امنیتی برای رمضان 2021 می‌سازد

چهره ها/ خانم بازیگر با لباس قجری

انتقاد رهبر انقلاب از اقدام ظالمانه آمریکا

نگاه دور اندیشانه رهبر انقلاب درباره تحولات کشور

سخنگوی ستاد آزاد سازی سهام عدالت: قیمت سهام عدالت هنوز واقعی نیست

درباره یادداشت‌های روزانه رهبر انقلاب؛ منبعی که تاریخ‌نگاری انقلاب را متحول خواهد کرد

علت بازداشت سیروس عسگری از زبان خودش

ماجرای برخورد همزمان آیت‌الله رییسی با «خلخالی» و «بنی صدر»

چند نفر برای فروش سهام عدالت اقدام کردند؟

پخش مستند سردار شهید قاسم سلیمانی از شبکه یک سیما

گوناگون/ کفش‌های عجیبی که برای رعایت فاصله اجتماعی

لحظه دیدنی نجات آهو از دست مار پیتون

قیمت نفت خام برنت به بیش از 40 دلار برای هر بشکه رسید

قیمت سبد نفتی اوپک در آستانه 35 دلار

چرا نگه داشتن سرمایه در بانک ها شما رافقیر تر خواهد کرد؟

تاثیر تحریم های خارجی بر بازار بورس ایران

شلیک مرگبار پلیس نیویورک به یک جوان معترض

راز سکوت 20 ثانیه‌ای «ترودو» پیش از واکنش به اعتراضات آمریکا

پخش مستند سردار سلیمانی از شبکه یک سیما

علی ضیاء با سری جدید «فرمول یک» می‌آید

داستان‌ فرمانده‌ای که با اصرار از همسرش بله گرفت اما 8 سال غیبش زد

چهره ها/ 3 نقش متفاوت شیوا ابراهیمی

ابراز تمایل رییس مجلس عراق به توسعه روابط با ایران

رهبر انقلاب: امام برای دین رسالت تمدن سازی تعیین کرد

روایت رهبر انقلاب از تحقیر قدرت‌های پوشالی توسط امام

روسیاهی حمایت کنندگان آمریکا از زبان رهبر انقلاب

پیش‌نیاز تحول در عدالت از دیدگاه رهبر انقلاب

انتقاد رهبر انقلاب از رعایت نشدن حقوق بشر در آمریکا

اعلام ساعت کاری بانک ها و موسسات اعتباری مستقر در کیش

برگزاری دوره‌های آموزش زبان‌های انگلیسی و عربی ویژه پرسنل شرکت کیش‌ایر

پیام سازمان حفاظت محیط زیست، به مناسبت سی و یکمین سالگرد رحلت امام خمینی

خداحافظی غریبانه با حسن توفیق

چرا نگه داشتن سرمایه در بانک ها شما رافقیرتر خواهد کرد؟

واریز بیمه بیکاری اسفندماه به حساب 103هزار نفر

رشد اقتصادی کره جنوبی منفی شد

روند صعودی قیمت طلا متوقف شد

حقایقی از سهام عدالت که نمی دانید

هشدار اتحادیه اروپا نسبت به استفاده از خشونت بیشتر در آمریکا

اعضای دموکرات سنا قطعنامه ای را در محکومیت ترامپ ارائه می دهند