پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

جزئیات تصمیمات دولت برای کنترل تبعات اقتصادی کرونا اقتصادی

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - ایرنا / محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رییس جمهوری با بیان اینکه خیلی از کشورهای اروپایی برای وام دادن از صندوق بین المللی پول به ایران موافقت کرده‌اند، گفت: برای آزاد کردن ذخایر ارزی ایران در دیگر کشورها نیز تلاش‌ها و همراهی‌های بین المللی جدی‌تر از گذشته انجام می‌شود و فشار در این زمینه بر آمریکا بیشتر شده است.
نهاوندیان دوشنبه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی جزئیات تصمیمات دولت برای کنترل تبعات اقتصادی کرونا را تشریح کرد.
حدود 15 درصد از اشتغال جامعه از کرونا آسیب دیده‌اند
وی با اشاره به اینکه حدود 15 درصد از اشتغال جامعه از کرونا آسیب دیده‌اند ،گفت: روز سه‌شنبه بانک مرکزی سامانه ای را اعلام می‌کند تا مردم تخلفات بانکی را اطلاع دهند.
نهاوندیان با اشاره به اینکه هرچه اقتصاد بتواند زودتر به حالت عادی بازگردد آثار ثانویه ناشی از کرونا محدودتر خواهد بود، ادامه داد: بخش‌های آسیب دیده از کرونا احصا شده به طوری که در 10 رسته قرار گرفته اند و متاسفانه 15 درصد اقتصاد تحت تاثیر بیشتر از بیماری قرار گرفتند و لذا باید بتوانیم از طریق بنگاه‌ها به سراغ کارگران و کارمندانی برویم که بیکار شده اند به طوریکه بازده زمانی سه ماهه برای مدیریت کار در نظر گرفته شده است.
معاون اقتصادی رییس جمهوری همچنین با بیان اینکه در بحث گردشگری می‌توانیم آثار ناشی از کرونا را در تابستان جبران کنیم، افزود: بخش حمل و نقل یکی از حوزه‌هایی است که بیشترین آسیب را دیده است لذا باید به آنها کمک کرد و هنگامی که حوزه سلامت چراغ سبز نشان دهد، ان شاالله آثار منفی ناشی از کرونا را در این حوزه کمتر خواهیم کرد.
موافقت خیلی از کشورهای اروپایی برای وام دادن از صندوق بین المللی پول به ایران
وی با بیان اینکه امیدمان این است که در اواخر اردیبهشت از پیک بیماری گذر کرده باشیم، گفت: خیلی از کشورهای اروپایی برای وام دادن از صندوق بین المللی پول به ایران موافقت کرده اند.
نهاوندیان با اشاره به اینکه در برخی از کشورها مطرح شده که آیا سلامت مطرح است یا اقتصاد، ادامه داد: باید بگویم که هر دو مهم است، زیرا اگر سلامت و جان مردم را نداشته باشیم اقتصاد به چه دردی می خورد و یا بالعکس، ما باید کمک‌ها را در دو مرحله انجام می دادیم به طوری که حتماً باید قبل از شب عید فرصت تنفس و آرامش خاطر را برای بنگاه‌ها ایجاد می‌کردیم لذا فرصت سه ماهه در حوزه مالیات، بیمه، عوارض و سایر بخش‌ها در نظر گرفته شد.
معاون اقتصادی رییس جمهوری همچنین با اشاره به اینکه برخی از شعبه‌های بانک‌ها در این خصوص دقیق عمل نکردند، گفت: اگر یکی از دستگاه‌ها طبق مصوبه عمل نکرده باشد مردم می‌توانند موارد تخلف را گزارش دهند و ما نیز با آنها برخورد خواهیم کرد.
نهاوندیان تصریح کرد: در مرحله دوم پس از تنفس لازم است تا به کمک رسته‌های آسیب دیده از کرونا بپردازیم، لذا بسته 100 هزار میلیارد تومانی پیشنهاد داده شد که 75 هزار میلیارد تومان به نظام بانکی به منظور تسهیلات اختصاص داده شد و 25 هزار میلیارد تومان دیگر پرداخت‌هایی است که از منابع ملی انجام می‌شود.
وی با اشاره به اینکه نظر به مصالح ملی و مسائل حاکمیتی از بنگاه‌ها درخواست تعطیلی کسب و کارشان را کردیم، افزود: از شرکت‌های هوایی خواستیم تا پروازها را کم کنند لذا ما مسئولیت داریم تا به کمک این بنگاه‌ها بپردازیم، شرکت‌های حمل و نقل، بنگاه‌های فعال در حوزه گردشگری،‌بومگردی، هتل‌ها، مراکز توریستی، زیارتی، قنادی‌ها و رستوران‌ها بنگاه‌هایی هستند که خسارت‌های ناشی از کرونا دیده‌اند.
شرایط استفاده بنگاه‌ها از تسهیلات بانکی
نهاوندیان با اشاره به اینکه 70 درصد مردم در مقابله با ویروس کرونا همکاری کردند، گفت: شرایط استفاده بنگاه‌ها از تسهیلات بانکی این است که تعدیل نیرو نکرده باشند و لذا پرداخت تسهیلات تابع معیار شاغلین است به طوری که لیست بیمه شاغلین در فروردین ماه باید همانی باشد که در بهمن و اسفندماه دیده شده و این مساله نیز ملاک عمل خواهد بود.
وی با بیان اینکه یک بنگاه اقتصادی علاوه بر دستمزد، هزینه‌های دیگری دارد که در بسته مود نظرمان این هزینه ها دیده شده است به طوری که نسبت 70 به 30 را در نظر گرفته‌ایم، افزود: حکم بنگاه کوچک از بنگاه بزرگ تفاوت می‌کند، متاسفانه در سیستم بانکی انحراف منابع داریم به طوری که مشخص نمی‌شود که منابع در کجا مصرف شده است اما باید اذعان داشت که بر روی این تسهیلات نظارت صورت می گیرد، زیرا هدف ایجاد اشتغال است.
نهاوندیان یکی از 10 رسته پر آسیب را حمل و نقل درون شهری و برون شهری دانست و گفت: هر کدام از این رسانه‌ها مسئولینی دارند به طوری که همه تحت پوشش هستند و دستگاه‌های مسئول به احصا کامل می پردازند و ارتباط روشنی با شاغلین کسب و کارها دارند، در این بسته در نظر گرفته شده تا معیشت کسانی که در 10 رسته مورد نظر قرار گرفته اند، دچار آسیب نشود.
معاون اقتصادی رییس جمهوری در ادامه افزود: همه کادر درمانی کشور در حال خدمت‌رسانی به مردم هستند لذا همه آنها فداکارانه جانفشانی می‌کنند، مگر می‌شود به کارکنان پالایشگاه‌ها بگوییم در خانه بمانند و سرکار نیایند، مگر می‌توان به صنعت ارتباطات گفت که خدماتی نداشته باشد، اگر فضای مجازی و دسترسی به اینترنت نبود مگر می شد مردم صبورانه در خانه بمانند و لذا حکم بخش‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است.
او ادامه داد: خوشبختانه 70 درصد مردم همکاری داشتند و از رفتن به سفر پرهیز کردند لذا باید از این به بعد هم شاهد همکاری مردم باشیم تا بتوانیم این بیماری را شکست دهیم.
نهاوندیان در ادامه با بیان اینکه در شهرهایی که بیماری شیوع بیشتری داشت، خوشبختانه وارد مرحله نزولی شده‌ایم افزود: انضباط بیشتر دستاورد اطمینان‌بخش تری را حاصل می کند، این پدیده جهانی است لذا همه باید قوانین را رعایت کنند، اگر در بخش سلامت شاهد رعایت بیشتر مردم باشیم می‌توان امیدوار بود که از مرحله پیک عبور کنیم.
وام دو میلیون تومانی بدون تشریفات بانکی برای 4 میلیون خانوار
او گفت: در این شرایط کار واجبی بود که دولت باید آن را انجام می داد، لذا دو میلیون تومان وام بدون هیچ تشریفات بانکی برای 4 میلیون خانوار در نظر گرفته شد تا بتوانند این مدت زمان را پشت سر بگذارند، لذا تشریفات بانکی نیاز نیست و باید به سرعت کار در بانک‌ها اجرا شود.
کارت‌های اعتبار خرید برای مردم در پساکرونا
نهاوندیان با اشاره به اینکه باید برای پسا کرونا برنامه‌ریزی کنیم، افزود: اگر بخش سلامت چراغ سبز نشان دهد، 15 درصد اقتصاد باید به سرعت بر سر کار خود برگردد لذا مشوق‌های تحریک تقاضا را در نظر گرفته‌ایم به طوری که کارت‌های اعتبار خرید در اختیار مردم قرار می‌گیرد تا از خدماتی همچون آموزش و گردشگری استفاده کنند.
بسته تدبیر اقتصادی کرونا
معاون اقتصادی رییس جمهوری در ادامه با بیان اینکه بسته تدبیر اقتصادی کرونا نیز به تصویب رسیده است، گفت: این بسته با رقم یکصد هزار میلیارد تصویب شد، این مبلغ شامل پرداخت جبرانی و تسهیلات به خانوارها، پرداخت بیمه بیکاری، تسهیلات ارزان قیمت به بنگاه‌های آسیب دیده (به شرط حفظ اشتغال) و اعتبار ویژه برای تجهیزات و خدمات درمانی کرونا می‌شود.
وی با اشاره به اینکه 25 هزار میلیارد تومان دیگر پرداخت های جبرانی است، افزود: ترکیب این گونه پرداخت‌ها بودجه ای است لذا به صورت بلاعوض عمل می کند، این صد هزار میلیارد تومان غیر از بودجه 99 است به طوری که حدود 20 درصد بودجه را این رقم تشکیل می دهد که در مقایسه های بین المللی رقم قابل توجه است ، 12 هزار میلیارد تومان اعتبار ویژه‌ای است که به بخش سلامت اختصاص داده شده است، در هیچ کشوری نمی توان پیدا کرد که هزینه های تست، درمان، بستری و نقاهت تحت پوشش پرداخت دولتی قرار بگیرد، همه ظرفیت تولیدی کشور به کار گرفته شده تا بتوانیم از بحران عبور کنیم، 5 هزار میلیارد تومان به صندوق بیمه بیکاری کمک شده است، مشوق اصلی حفظ میزان اشتغال است.
درخواست یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی
نهاوندیان همچنین با بیان اینکه یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی در خواست شده است، گفت: ان شاالله بتوانیم از این مرحله عبور کنیم، مکاتبه رسمی با صندوق بین‌المللی پول صورت‌گرفته است، سپرده قابل توجهی در طول سالیان مختلف داشتیم، موقعیت ایران در صندوق ممتاز است، ایران عضو هیات مدیره صندوق بین‌المللی پول است و لذا حق قانونی ایران است که در این شرایط از این مبالغ استفاده کند.
وی تصریح کرد: صندوق بین‌المللی پول پیش قدم شده و اعتبارات ویژه‌ای را تصویب کرده است، فضای جامعه جهانی کاملاً همنوای با ایران است و همه به ایران حق می دهند به غیر از آمریکا، آمریکا در طلسمی که درست کرده گرفتار شده به طوری که اولیه ترین اصول اخلاقی و انسانی را زیر پا گذاشته است.
معاون اقتصادی رییس جمهوری گفت: این پدیده جهانی است و نیازمند همکاری جهانی برای مقابله هستیم، الان وقت تحریم نیست بلکه وقت همکاری ملت‌ها است، این 100 هزار میلیارد تومان هیچگونه اتکایی به این منبع ندارد.
وی افزود: برخی از اعضای هیات مدیره صندوق بین‌المللی پول موضع مثبتی نسبت به ایران گرفته‌اند، برخی از کشورهای اروپایی حتی حمایت کردند، اکنون زود است که بتوانم نتیجه را بگویم اما تلاش دولت به طور جدی در این مسیر است اما بحث مهمتر نکته دیگری است، ایران ذخایر قابل توجهی در کشورهای مختلف دارد به طوری که در کشورهای مختلف مطالباتی داریم که در حساب بانک مرکزی قرار دارد ولی به دلیل تحریم‌های ظالمانه در دسترس نبوده است.
معاون اقتصادی رییس جمهوری گفت: برای آزاد کردن ذخایر ارزی ایران در دیگر کشورها نیز تلاش‌ها و همراهی‌های بین المللی جدی تر از گذشته انجام می‌شود و فشار در این زمینه بر آمریکا بیشتر شده است و امیدواریم دسترسی به این منابع افزایش یابد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جاخوش کردن مار کبرای 3 متری در دستگاه تهویه هوا!

سازه ای که به حکومت قاجار خاتمه داد!

طنز/ روی کاناپه‌ یک زوج هنرمند، چه می‌گذرد؟

مراحل کوتاهی ریش در آقایون!

جاذبه های شگفت انگیز نزدیکترین شهر توریستی ترکیه به کشورمان!

حکمت/ شیوه نهی از منکر یک گناه

جزئیات افزایش نرخ سود تسهیلات اشتغال روستایی در اردبیل اعلام شد

سرپرست ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی 3 استان منصوب شدند

ملی حفاری 23 حلقه چاه‌ نفت و گاز حفر کرد

دستور پوتین برای حمایت از صنعت نفت روسیه

‫تجهیز ساختمان‌های نفت‌خیز جنوب به سامانه پایش آنلاین مصرف انرژی‬

آخرین وضع پروژه‌های منطقه سیری بررسی شد

2 خرداد؛ احیاگر گفتمان نوفل‌لوشاتو

‌علیه 1400

پیشنهاد بازی برد- برد برای سهام عدالت

چرا مرگ‌ بر اثر کرونا کم شده؛ ولی ابتلا همچنان افزایشی است؟

شرکت های سرمایه گذاری استانی از چه زمانی وارد بورس شده و قابل معامله خواهند بود؟

4600 خودرو شامل طرح رایگان تبدیل خودرو شدند

آیا برای فروش 30 درصد از سهام عدالت، مراجعه حضوری به بانک ضروری است؟

افزایش نرخ رسمی 25 ارز

سهامداران نگران ریزش شاخص بورس نباشند

تکلیف دارندگان برگه سهام عدالت که اسم آن‌ها در سامانه وجود ندارد چیست؟

خبری خوش برای سهامداران «فولاد»

آخرین قیمت ها در بازار دلار، سکه و طلا

افزایش ذخایر طلای روسیه در سال گذشته میلادی

ثبات نرخ بلیت هواپیما در ایام تعطیلات

جزئیاتی از پیش ثبت نام متقاضیان خودرو

صحبت‌های تکان دهنده یک پرستار از دپوی اجساد در زیر زمین

حمله ترکیه به شمال عراق؛ آنکارا: 4 تروریست پ‌ک‌ک را کشتیم

کنجکاوی شترمرغ پشت سر سیاستمدار اسپانیایی

ضرر بزرگ وابستگی به دلار در تجارت جهانی

افزایش تمایل مردان کره‌جنوبی به ازدواج با زنان خارجی

نیویورک پست: شیوع کرونا تازه در آغاز راه است

گارد ساحلی ترکیه عمداٌ قایق مهاجران را غرق کرد

اعلام نتایج تحقیقات سازمان ملل درباره علت تیراندازی در مرز دو کره

زنگ خطر فاجعه انسانی کرونا در افغانستان

مقام اطلاعاتی سعودی "بن سلمان" را به آدم‌ربایی متهم کرد

عملیات هوایی ترکیه در شمال عراق

ثبت بالاترین میزان ابتلا در افغانستان

افشای زمان الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اراضی اشغالی

مسجد ابراهیمی و کلیسای المهد در کرانه باختری بازگشایی شدند

اعلام آمادگی ارتش چین برای حراست از هنگ کنگ

افزایش شیب آمار مبتلایان به کرونا در مالزی

خاطره نیکبخت از شوخی وحشتناک یکی از بازیکنان هم تیمی اش در هواپیما

چهره ها/ عکس پدر و پسری مهران مدیری و فرهادش

فیلم‌نامه زندگی و مبارزات شهید ابراهیم هادی نوشته می‌شود

محمدحسین لطیفی «پله پله» به تلویزیون باز می‌گردد

احتمال ساخته شدن قسمت ششم فیلم‌ «بورن» وجود دارد

وقتی کمند امیرسلیمانی با پسرش مهمان کودک شو شد

اعصاب سنج به شیوه لاله اسکندری