پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

پیش‌بینی سرمایه‌گذاری در صنعت گاز برای سال 99 اقتصادی

پیش‌بینی سرمایه‌گذاری در صنعت گاز برای سال 99
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - ایرنا / نمایندگان بخش خصوصی با حضور مدیرعامل اسبق شرکت ملی گاز، به توسعه این صنعت و چشم انداز آن در سال 99 پرداخته و بر لزوم سرمایه‌گذاری بیشتر و نیز رقابتی شدن این صنعت با مشارکت بخش خصوصی و کسب سهم از بازارهای جهانی تاکید کردند.
به گزارش روز یکشنبه اتاق تهران؛ هفدهمین نشست کمیسیون انرژی و محیط زیست این اتاق، باحضور کارآفرینان و صاحبان بنگاه‌های صنعتی و بازرگانی حوزه نفت و انرژی میزبان «حمیدرضا عراقی» مدیرعامل پیشین شرکت ملی گاز و عضو فعلی هیات رییسه صندوق‌های بازنشستگی و رفاه کارکنان صنعت نفت بود و تحولات صنعت گاز و چشم‌انداز این صنعت را بررسی کردند.
مطالعه آینده‌نگارانه از سوی مسوولان انجمن شرکت‌های مهندسی و ساخت صنعت نفت و نیرو در این نشست تشریح شد. «رضا پدیدار» رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران ابتدا به بیانیه اخیر اوپک مبنی بر کاهش تولید نفت این سازمان پرداخت و گفت: بر اساس گفته‌های رییس دوره‌ای اوپک، کاهش تولید نفت اوپک تا پایان سال 2020 میلادی تمدید شده که تا پایان سال 2020 میلادی، کاهش 1.2 میلیون بشکه نفت از سهیمه‌های اعضای اوپک در دستور کار بود و بر اساس تصمیم اعضای این سازمان، 500 هزار بشکه نیز به سهمیه کاهش تولید نفت اوپک افزوده شد که به این ترتیب، تا پایان سال 2020 معادل 1.7 میلیون بشکه نفت از سهیمه تولیدی این سازمان کاهش خواهد یافت.
عراق جایگزین ایران در بازار جهانی نفت
رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد به دنبال افت تقاضای نفت در آسیا به دلیل شیوع ویروس کرونا، تولیدکنندگان بزرگ خاورمیانه دست به تغییر بازارها زده و بخشی از صادرات نفت خود را به غرب به ویژه کشورهای اروپایی روانه کرده‌اند و حجم عمده این تغییر بازار صادراتی نیز از سوی کشورهای عراق و عربستان رخ داده است.
پدیدار سپس به اخبار مربوط به نفت عراق در رسانه‌های بین‌المللی اشاره کرد و گفت: طبق گفته وزیر نفت عراق، این کشور قصد دارد تولید نفت خود را به هشت میلیون بشکه در روز برساند. در حال حاضر تولید نفت عراق در حدود 4.5 تا پنج میلیون بشکه در روز است و این نشان می‌دهد که عراق قصد دارد جای خالی ایران در بازار جهانی نفت را پر کند.
وی پیرامون طرح پالایشگاه گاز بید بلند که بزرگترین پالایشگاه جمع‌آوری و فراورش گازهای همراه نفت است، افزود: قرار است این پالایشگاه با سرمایه‌گذاری بیش از سه میلیارد دلار اوایل سال آینده به بهره‌برداری برسد.
پدیدار با اشاره به پیگیری سرنوشت پول صادرات گاز و برق ایران به عراق از سوی بانک مرکزی، گفت: بر اساس پیگیری به عمل آمده از این نهاد، ارز حاصل از صادرات گاز و برق ایران به عراق، به دلیل تحریم‌ها فعلا در حسابی در بانک تجارت عراق متمرکز شده است.
سرمایه‌گذاری ایرانی‌ها در ترکیه
وی در باره حجم سرمایه‌گذاری ایرانیان در ترکیه، به نقل از مدیر مرکز مطالعات و پژوهش ایران و ترکیه اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه گفت: سرمایه‌گذاران ایرانی در سال 2019 میلادی 970 شرکت جدید در ترکیه ثبت کرده‌اند و در شمار اصلی‌ترین سرمایه‌گذاران خارجی در این کشور محسوب می شوند و در این سال، 121 هزار و 600 شرکت جدید به ثبت رسیده که یک‌دوازدهم آن متعلق به ایرانیان است.
طرح آینده‌نگاری شرکت‌های ساخت
«محمدامین قلم‌بر آینده‌ پژوه » رییس کمیسیون آینده‌پژوهی فدراسیون صنعت نفت ایران نیز در این نشست توضیح داد:طرح آینده‌نگاری شرکت‌های مهندسی و ساخت در صنعت نفت، بر پایه نظرات متخصصان، الگوبرداری و تدوین سناریو، تصاویری شفاف‌تر از آینده صنعت نفت در اختیار فعالان شرکت‌های مهندسی و ساخت صنایع نفت و نیرو قرار می دهد و منجر به خلق مزیت‌های رقابتی و توانمندسازی در برابر رقبای خارجی شود.
به گفته وی، چنانچه شرکت‌های داخلی در دوره تحریم‌ها نتوانند خود را به روز نگه دارند در زمان رفع تحریم‌ها و ورود شرکت‌های بین‌المللی به بازار ایران، دچار چالش‌های فراوانی خواهند شد، بنابراین شناخت محیط، آینده و طراحی هوشمندانه آن یکی از فعالیت‌های ضروری است که بازیگران اصلی این صنعت می‌بایست به شکل پیش‌دستانه برای آن اقدام کنند.
قلم‌بر سپس، هدف از این طرح را شناسایی آینده‌های پیش‌روی شرکت‌های مهندسی و ساخت صنعت نفت در ایران بیان کرد و یادآور شد، این طرح همچنین به دنبال تدوین سناریوهای عملیاتی برای شرکت‌های این بخش و ترویج آن در نظام تصمیم‌گیری صنعت نفت است.
فرصت‌های توسعه مشارکت بخش‌خصوصی
همچنین «حمیدرضا عراقی» عضو هیات رییسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت در سخنانی، راهبرد و سیاست اصلی بخش گاز در کشور را بهینه‌سازی مصرف و کاهش شدت انرژی در کشور بیان کرد و از بخش خصوصی و اتاق بازرگانی نیز خواست تا وزارت نفت را در تحقق این راهبرد همراهی کند.
وی، مدیریت تجدید ساختار صنعت گاز را یکی از ماموریت‌های اصلی این شرکت بیان کرد و گفت: تا افق 1404، صنعت گاز کشور به صنعتی رقابتی، کارا و با مشارکت موثر بخش‌خصوصی رشد خواهد یافت.
عراقی، تجاری سازی و بهره‌گیری از فرصت‌های بازار جهانی را از مهم‌ترین ضرورت های راهبردی تحقق این ماموریت‌ها دانست و افزود: شرکت ملی گاز بر تنوع‌بخشی به صادرات گاز، حضور فعالانه سوآپ گاز و کسب سهم هشت تا 10 درصدی در بازار جهانی گاز را تاکید دارد.
وی سهم گاز از سبد انرژی فسیلی کشور را حدود 75 درصد اعلام کرد و گفت: اکنون ظرفیت پالایش گاز در کشور معادل یک میلیارد و 31 میلیون مترمکعب در روز است.
عضو هیات رییسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت افزود: میزان مصرف گاز خانگی در چند روز گذشته 616 میلیون مترمکعب ثبت شد و وضعیت مصرف گاز در بخش‌های خانگی، تجاری و نیروگاه‌ها در روزهای گذشته این هشدار را جدی‌تر از همیشه ساخته که باید برای رفع این معضل اقداماتی در چارچوب اصلاح قوانین و قیمت، فرهنگ‌سازی و ورود فناوری های جدید انجام داد.
عراقی همچنین سهم ماده 12 در تامین منابع سرمایه‌گذاری در بخش گاز در سال گذشته را حدود 31 درصد اعلام کرد و افزود: شرکت ملی گاز مسیر درستی را در تامین منابع مورد نیاز سرمایه‌گذاری در این حوزه در پیش گرفته است بگونه ای که برای سال آینده سرمایه‌گذاری شرکت ملی گاز در مقایسه با سال‌های گذشته بیشتر خواهد شد.
مدیرعامل سابق شرکت ملی گاز گفت: بالا بودن شدت مصرف انرژی، روند کاهش تامین خوراک در برخی پالایشگاه‌ها، نبود حضور موثر در بازارهای جهانی گاز و تداوم نظام قیمت‌گذاری فاقد منطق اقتصادی را از جمله چالش ها بیان کرد.
وی، بهینه‌سازی مصرف گاز، فرصت‌های سرمایه‌گذاری در طرح‌ها و پروژه‌های شرکت ملی گاز، استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان در تامین نیازهای صنعت گاز و برون‌سپاری و پیمان‌سپاری فعالیت‌های بهره‌برداری در پالایشگاه‌ها و مناطق عملیاتی انتقال گاز را از جمله فرصت‌های توسعه مشارکت بخش خصوصی در صنعت گاز بیان کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مقصر بیماری کرونا ما هستیم نه پنگولین‌ها

تاثیر مالی بحران کرونا بر فوتبال جهان

آتلانتیک: چه اتفاقی می‌افتد اگر مدارس برای مدت طولانی تعطیل شوند؟

کاهش 50 درصدی فروش سی. ان. جی

خروج 500 میلیارد تومان از خزانه‌داری کل در وجه وزارت بهداشت

افزایش سهمیه سوخت خودروهای فعال در زمینه حمل و نقل اینترنتی کالا

حمله وسیع موشکی و پهپادی یمن به عمق خاک عربستان

سندرز: مرگ آمریکایی‌ ها یک رسوایی است

درخواست پاپ برای پایان درگیری‌ ها در جهان

تست کرونای همسر مشاور نتانیاهو مثبت اعلام شد

فاصله‌گذاری اجتماعی انگلیسی در صف خرید

فرود هواپیماهای حامل نظامیان آمریکایی در پایگاه «عین الأسد» عراق

چهره ها/ سحر قریشی فیس تو فیس با آفتاب

امید حاجیلی امشب مهمان «دورهمی» می‌شود

صداگذاری کرونایی روی فیلم «لاتاری»

چهره ها/ خاطره‌گویی سام درخشانی از خسرو شکیبایی

«عصر جدید» گوی سبقت را از «دورهمی» ربود

چهره ها/ سلفی آسانسوری نیما شعبان‌نژاد

آیا بنیامین بهادری بازیگری را ادامه می دهد؟

وعده عراق برای کاستن تنش میان ایران و آمریکا

پیگیری از راه دور روحانی برای کرونا

مجلس هفته آینده جلسه علنی تشکیل می دهد

سپاه: خدمت بی ادعا را دنبال می کنیم

بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی متوقف شد

اطلاعیه‌ای مهم خطاب به فعالان فضای مجازی

صادقی: ادبیات برخی منتخبینِ مجلس خارج از نزاکت است

توئییت انتقادی فعال اصولگرا از صداوسیما

میزان محدودیت تردد در پایتخت از زبان استاندار تهران

اقدام فوق‌العاده ارتش

توصیه‌های «آیت‌الله وحید خراسانی» برای رهایی از کرونا

حشدالشعبی توطئه داعش در جنوب سامرا را خنثی کرد

پروین می‌خواست فقط بگوییم چشم

حریرچی: فرضیه ترور بیولوژیک منتفی نیست

یمن از بزرگترین حمله به عمق خاک عربستان خبر داد

نماینده عراقی: خروج کارمندان سفارت آمریکا مقدمه‌ای برای حمله به مقاومت است

کرونا و آینده جمعیت

پارادوکس بزرگ سازی «سانسور پایتخت»

نگاه اسرائیل به آثار منطقه‌ای و بین‌المللی کرونا

اعمال افزایش حقوق بازنشستگان کشوری تا آخر فروردین

کارت‌ های بازرگانی تمدید شد

آمار ثبت‌ نام مسکن ملی در شهرهای کوچک

رونمایی از موشک های جدید یمنی، کابوسی نو برای آل سعود

جاسوسی از شهروندان آمریکایی به بهانه کرونا

حمله وسیع موشکی و پهپادی به عمق خاک عربستان

چگونه روسیه از فناوری های امنیتی برای مهار کرونا استفاده می کند؟

چهره ها/ ظاهر مضطرب نسرین مقانلو روی صحنه تئاتر

نوستالژی‌های دهه هفتاد؛ برنامه بزرگسالی که عمو قناد مجری آن بود

چهره ها/ پُست جانسوز دختر سردار سلیمانی برای روز جانباز

چهره ها/ هدی زین‌العابدین حرف دلش را به زبان نمی‌آورد

عشق کردن نقی با لقب «حاجی»