اخبار محرمانه

آخرين مطالب

پیشنهاد محمود صادقی درباره ماجرای رد صلاحیت‌ها سیاسی

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - پیشنهاد محمود صادقی درباره ماجرای رد صلاحیت‌ها
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/6066608
٠
٠
ایرنا / عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان خواستار ایجاد یک مرجع مستقل و نظام توافقی برای رسیدگی به شکایات درباره رد صلاحیت‌ها شد و گفت: علنی کردن علت رد صلاحیت باید در اختیار خود نامزدها باشد و آنها اختیار داشته باشند علت اصلی ردشدنشان را رسانه‌ای کنند.
محمود صادقی، شامگاه پنج شنبه در مناظره با الیاس نادران نماینده ادوار مجلس در مجموعه یادمان شهدای هفتم تیر خاطرنشان کرد: راهبرد ما در این دوره متفاوت بود و اصلاح طلبان در دوره قبل، انتظارات حداقلی و مشارکت حداکثری را دنبال می کردند و دلیل آن هم شرایط خاص سیاسی کشور در آن دوره بود که اصلاح‌طلبان بعد از سه دوره غیبت از مجلس، دوباره می خواستند به مجلس برگردند.
وی از انتخاب اعضای 30 نفره لیست تهران بر اساس نظرسنجی و شاخص ها در آن دوره خبر داد و گفت: در آن دوره، اصلاح‌طلبان با اصولگرایان میانه‌رو و مستقل هم ائتلاف کردند که تجربه موفقی نبود و این افراد زنبیلشان را اینجا می گذاشتند و شامشان را جای دیگر می‌خوردند.
عضو فراکسیون امید مجلس، یکی از اهداف ائتلاف با اصولگرایان میانه‌رو در دوره قبل را جلوگیری از ورود اصولگرایان تندرو عنوان کرد و افزود: باتوجه به تجربه ناموفق دوره قبل، شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان در این دوره اعلام کرد که فقط از افراد شناخته شده را که میثاق نامه اصلاح طلبی را امضا کنند، حمایت خواهد کرد.
صادقی درباره لیست دادن و ائتلاف برخی احزاب اصلاح طلب مثل کارگزاران سازندگی و حزب مردم‌سالاری باوجود بیانیه شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان درباره لیست ندادن در برخی شهرها از جمله تهران تصریح کرد: این احزاب از راهبرد شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان عدول کردند و لیست دادند که البته شورا مانع آنها نخواهد شد و اختیارات آنها را محدود نخواهد کرد.
وی، ضعیف بودن نظام حزبی در کشور را یکی از ایرادات ساختاری حوزه سیاسی کشور عنوان کرد و گفت: وجود احزاب باعث ورود نامزدهای زبده‌تر و رای دادن مردم به احزاب به جای افراد می‌شود که مزیت‌های زیادی برای کشور دارد و باعث تشکیل مجلسی قدرتمند می‌شود.
استاد حقوق دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه احزاب می‌توانند پشتوانه کارشناسی نمایندگان باشند و تحقق برنامه‌های نماینده را تضمین کنند، تصریح کرد: ما الان در کشور فاقد نظام حزبی هستیم و بیشتر طیف‌های سیاسی اصولگرا یا اصلاح‌طلب داریم تا احزاب اصولگرا یا اصلاح طلب.
صادقی با اشاره به در دستور کار بودن استانی شدن انتخابات، گفت: این موضوع می‌تواند زمینه تقویت نظام حزبی در کشور را فراهم کند که البته فعلا این طرح مجلس با مخالفت شورای نگهبان مواجه شده است.
وی از تشکیل نهادهای موازی در کنار مجلس برای ورود به مباحث قانونگذاری انتقاد و خاطرنشان کرد: مردم می پرسند مجلس چه کاره است وقتی نهادهای موازی قرار است قانون‌گذاری کنند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به طرح سامانۀ رأی سنجی اصلاح طلبان یا سرا اشاره کرد و گفت: این سامانه برای وارد کردن بدنه مردمی اصلاحات به فرایند رای‌گیری درون حزبی طراحی شد که البته با اقدامات شورای نگهبان و موضوع رد صلاحیت‌ها بی‌نتیجه ماند.
صادقی از رد صلاحیت 90 درصد نامزدهای اصلاح‌طلب توسط شورای نگهبان خبر داد و افزود: عمده رد صلاحیت اصلاح‌طلبان به بند 2 مربوط می شود و سیاسی است در حالی که باید دلایل رد صلاحیت‌ها محکمه‌پسند باشد و به گزارش های محلی متکی نباشد.
وی خواستار ایجاد یک مرجع مستقل و نظام توافقی برای رسیدگی به شکایات درباره رد صلاحیت‌ها شد و گفت: علنی کردن علت رد صلاحیت باید در اختیار خود نامزدها باشد و آنها اختیار داشته باشند علت اصلی ردشدنشان را رسانه‌ای کنند.
عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با بیان اینکه نیازمند شفافیت نظام‌مند هستیم و طرح شفافیت مطرح در مجلس شورای اسلامی این هدف را دنبال می‌کند، گفت: اگر همه رفتارهای حاکمیت در اتاق شیشه‌ای قابل نظارت توسط مردم باشد جلوی بسیاری از فسادها گرفته می شود.
صادقی در خصوص برخی شایعات درباره گردش مالی میلیاردی در تبلیغات انتخاباتی اصلاح‌طلبان در دوره قبل نیز گفت: اینگونه شایعات را برخی روزنامه‌های تندرو دامن زدند و این موضوع را در کمیته شفافیت شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان بررسی کردیم و چنین چیزی واقعیت خارجی ندارد.
وی با بیان اینکه هشتاد درصد مشکلات مجلس ساختاری است و تنها 20 درصد به عاملیت مربوط می شود، افزود: مجلس باید فراگیر باشد و اقشار مختلف مردم را پوشش دهد و قانون اساسی نه شروط ایدئولوژیک و نه شروط جنسیت برای احراز صلاحیت نمایندگی قائل نشده و شرایط حداقلی را خواسته و بقیه شرایط را به قوانین عمومی ارجاع داده است.
این فعال اصلاح‌طلب با بیان اینکه مجلس در فرایند قانونگذاری منفعل و منتظر لایحه‌های دولت است، گفت: نه تنها این موضوع دست و پای مجلس را بسته است بلکه در قالب آیین نامه داخلی مجلس، اختیارات نمایندگان کاهش پیدا کرده و نقش هیات رییسه مجلس افزایش یافته است.
صادقی به بازداشت برخی افراد در خصوص تایید صلاحیت‌ها اشاره کرد و گفت: پرونده های انتخاباتی در شورای نگهبان اگر از سوی مجلس تحقیق و تفحص شود خیلی از مسائل روشن می‌شود اما بر اساس تفسیر شورای نگهبان، مجلس حق ندارد درباره شورای نگهبان تحقیق و تفحص کند در حالی که طبق قانون اساسی چنین نیست.
وی با بیان اینکه نهاد مجلس بر اساس اصل تفکیک قوا، مستقل است و نمایندگان از مصونیت برخوردار هستند تا بتوانند به وظایف قانونی خود عمل کنند، افزود: قانونگذاری منحصرا در اختیار مجلس است و ورود نهادهای دیگر به این موضوع خلاف قانون اساسی است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آغاز رأی‌گیری مجازی در شورای امنیت بر سر قطعنامه ضد ایرانی

معاون بایدن کیست؟

پویش «ما ملت امام حسینیم» آغاز شد

میزان مصرف ویتامین D در سنین مختلف +جدول

سوره نجم را متفاوت بشنوید

ما باید برگردیم!

اصابت راکت به نزدیکی پایگاه آمریکا در استان صلاح‌الدین عراق

پدر ساواک را بشناسید / سرنوشت شوم تیمور بختیار را چه کسی رقم زد؟

4گوشه دنیا/ پیشنهاد سه کشور برای نوزاد یمنی!

نقطه ضعف خدا

سپر قرار دادن طاعت برای روز قیامت

ما ایرانیها حرف زور پذیر نیستیم

روسیه: تولید واکسن کرونا با قیمت مناسب از ماه نوامبر آغاز می‌شود

مشخص شدن نتیجه اقدامات برای کاهش قیمت مرغ تا 2 هفته آینده

روند تغییرات ارزش سهام عدالت در هفته‌ای که گذشت

جزییات ساخت مسکن کارگری

دیلی‎میل: ترامپ رسما «معامله قرن» را کنار گذاشت

ترامپ: در صورت پیروزی بایدن آمریکا فرو می‌پاشد

دادگاه لبنان از فردا محاکمه مقامات بندر بیروت را آغاز می‌کند

فریم به فریم با انفجار بیروت

واکنش بایدن به توافق رژیم صهیونیستی و امارات

چهره ها/ عکس جدید نوید محمدزاده

چهره ها/ عکس عاشقانه دریا مرادی دشت

یک شباهت حاشیه ساز دیگر در سریال «آقازاده‎»

فرمانده ارشد فاطمیون: تا گرفتن انتقامِ سخت از پای نخواهیم نشست

سردار سلامی: انتقام خون حاج قاسم گرفته خواهد شد

ظریف وارد بیروت شد

واکنش بایدن به توافق اسراییل و امارات

زمان تولید واکسن روسی کرونا با قیمت مناسب

حمله وحشتناک یک گاو به کودک هندی

ماجرای این تصویر، چشمان نگران مادری که پدر را آرام می کند!

ترجمه تصویری دلنشین سوره نجم

6 منهای یک مدعی

من کشورم و زندگی در ایران را دوست دارم

افزایش قیمت جهانی طلا با تضعیف ارزش دلار

گوشت قرمز هفته بدون نوسانی را پشت سر گذاشت

ذخیره سازی بیش از 4 میلیون تن کالای اساسی در انبارهای کشور

پیش‌بینی آژانس بین‌الملل انرژی درباره کاهش قیمت طلای سیاه

حرکت بعدی فلز زرد صعودی است یا نزولی؟

نتانیاهو، عادی‌سازی روابط با امارات را روز تاریخی خواند

کرونا در اروپا و افزایش روزانه آمار مبتلایان

امارات رسوایی خود در سازش با رژیم صهیونیستی را توجیه کرد

داماد یهودی ترامپ: توافق بین اسرائیل و امارات، صلح به ارمغان می‌آورد

توئیت ولیعهد امارات پس از عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی

دیلی ‎میل: ترامپ رسما «معامله قرن» را کنار گذاشت

توافق رژیم صهیونیستی-امارات در کاخ سفید امضا می‌شود

گروه‌های فلسطینی: خیانت امارات خنجری به پهلوی امت اسلامی بود

تیزر جدید «آقازاده» رونمایی شد

رونمایی از اولین تیزر «لتیان» با بازی پریناز ایزدیار

چهره ها/ نظر دانیال عبادی درباره مرگ