اخبار محرمانه

آخرين مطالب

پیش‌بینی‌هایی برای بورس در هفته آینده اقتصادی

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - تجارت نیوز / شاخص بازار سهام در هفته اخیر بیش از 13 درصد افزایش یافته و این درحالیست که در هفته گذشته میزان افت آن حدود 8 درصد بود؛ اما در هفته بعد بازار سرمایه چه روندی خواهد داشت؟
شاخص بازار سهام در هفته اخیر بیش از 13 درصد افزایش یافته و این درحالیست که در هفته گذشته میزان افت آن حدود 8 درصد بود. اما در هفته بعد بازار سرمایه چه روندی خواهد داشت؟
در این مورد دنیای بورس ضمن تحلیل عملکرد هفته اخیر بورس، به عواملی اشاره می‌کند که در روند بازار سهام هفته بعد احتمالا تاثیر خواهند گذاشت.
اکثر شرکت‌های بورسی و فرابورسی در هفته آینده ابتدا گزارش مالی حسابرسی شده عملکرد پاییز را منتشر خواهند کرد و به فاصله چند روز، عملکرد ماهانه دی را نیز به اطلاع سهامداران خواهند رساند. آنچه از معدود گزارش‌های منتشر شده می‌توان دریافت این است که فصل پاییز با توجه به پایین‌تر بودن نرخ ارز موثر (حداقل 10 درصد کمتر نسبت به سطوح کنونی) از یک سو و تداوم شتاب‌گیری هزینه شرکت‌ها، دوره چندان مطلوبی در مقایسه با نیمه اول سال برای اکثر شرکت‌های کالامحور نبوده و از این رو احتمال دریافت گزارش‌های ضعیف‌تر وجود دارد.
از سوی دیگر، شاخص متوسط قیمت موادخام بلومبرگ که گستره وسیعی از ارزش کالاها به دلار آمریکا در سطح جهانی را پوشش می‌دهد، در فصل پاییز کمابیش 5 درصد کمتر از سطح کنونی بوده است. به این ترتیب، می‌توان گفت احتمالا پس از پشت سر گذاشتن یک فصل نسبتا ضعیف، گزارش‌های عملکرد شرکت‌ها در دی ماه از منظر فروش باید هم به جهت رشد نرخ ارز و هم قیمت‌های جهانی بهتر از پاییز باشد.
با این حال، تداوم ضرباهنگ افزایشی هزینه شرکت‌ها با شیب میانگین 35 تا 40 درصدی در صنایع مختلف در مقیاس سالانه، این گمانه را تقویت می‌کند که در غیاب یک موج تورمی جدید در قیمت‌های جهانی یا شتاب‌گیری افت ارزش ریال، (که هر دو سناریوهایی با احتمال بالا در شرایط کنونی تصور نمی‌شوند)، حاشیه سود و نیز رقم سود خالص مجموع شرکت‌ها از نقطه کنونی مسیر پر چالشی در افق یک ساله جهت افزایش معنادار پیش رو داشته باشد.
تکرار اوج دی 92 در دی 98؟
اگر نسبت‌های قیمت بر درآمد گذشته نگر در روز گذشته به‌عنوان ملاک در نظر گرفته شود، این نتیجه جالب را می‌توان گرفت که ارزش‌گذاری متوسط سهام در بورس تهران در این روز دقیقا با پانزدهم دی ماه 92 برابر بوده است. در آن روز، با رسیدن این متغیر کلیدی به سطح 6/ 8 واحد، مسیر بازار به تدریج عوض شد و تا پایان سال 93، این متغیر کلیدی با افت مداوم که عمدتا ناشی از اصلاح قیمت سهام بود به کمتر از 5 واحد رسید.
درهمین دوره، شاخص بورس نیز از محدوده 89500 واحد به مرز 61 هزار واحد سقوط کرد. نکته جالب توجه این است که در آن زمان، خوش‌بینی سیاسی ناشی از عقد تفاهم موقت سیاسی که بعدها منجر به پی‌ریزی برجام شد در اوج خود قرار داشت، اما به‌دلیل تثبیت ارزش ریال، از شتاب رشد سود شرکت‌ها ناشی از موج تورمی قبلی کاسته شد به نحوی که مجموع سود شرکت‌ها در سال 93 عملا نسبت به سال 92 تغییری نداشت.
تفاوت بسیار مهم شرایط کنونی با دی ماه 92 یکی بالاتر بودن ریسک‌های سیستماتیک از جمله نااطمینانی سیاسی است که توجیه ارزش‌گذاری‌های مشابه را دشوار می‌کند و در نقطه مقابل، امکان تداوم کاهش ارزش ریال سناریوی دیگری است که فضا را از چشم‌انداز سال 93 متفاوت می‌نماید و می‌تواند با تقویت چشم‌انداز ریالی سودآوری شرکت‌ها ناشی از قیمت ارز بالاتر، تداوم رشد P/ E بالاتر از قله‌های قبلی را توجیه کند.
در هر صورت به‌نظر می‌رسد بازار سهام در شرایط کنونی در آستانه گذر از اوج‌های تاریخی به لحاظ ارزش‌گذاری مقایسه‌ای شده است؛ وضعیتی که از منظر بنیادی، تنها در صورت تداوم روند تورمی به‌ویژه در نرخ ارز می‌تواند توجیه شود.
نخستین ترمز فدرال رزرو در 2020
انتشار آمار حجم ترازنامه بانک‌مرکزی آمریکا در هفته گذشته حکایت از نخستین کاهش اندازه این متغیر پس از قریب سه ماه رشد ممتد دارد.
ماجرا از آنجا آغاز شد که این نهاد سیاست‌گذار، در اواخر تابستان، به‌دلیل آنچه شوک کمبود عرضه پول در بازار استقراض بین بانکی دلار مطرح می‌شد تصمیم گرفت تا پس از دو سال عملیات انقباض پولی، یک پاسخ انبساطی قوی را طراحی کند که در اثر آن، حجم ترازنامه فدرال رزرو با خرید گسترده اوراق بدهی دولتی از بانک‌ها و تزریق به بازار بین بانکی بیش از 400 میلیارد نسبت به سطح قبلی (3700 میلیارد دلار) افزایش یابد.
این اقدام از آن جهت حائز اهمیت بود که با آغاز دور جدید تسهیل پولی دلار، هم نرخ‌های سهام و هم ارزش سایر دارایی‌های ریسک‌پذیر از جمله موادخام فلزات و نفت روند صعودی جدیدی را آغاز کردند.
در هفته اخیر، با کاهش حدود 25 میلیارد دلاری ابعاد ترازنامه، سیگنال جدیدی فرستاده شد مبنی بر اینکه ممکن است فدرال رزرو با رسیدن به هدف قبلی خود در زمینه تسهیل لازم در بازار بین بانکی، این عملیات را کند یا متوقف کند؛ رویکردی که رئیس این نهاد قبلا به وضوح به آن تاکید کرده بود به‌ویژه آنکه سطح ذخایر بانک‌ها نیز از سطح هدف تعیین شده توسط فدرال رزرو (1500 میلیارد دلار) بالاتر رفته است.
در این میان، باید آمار هفتگی مزبور را به دقت رصد کرد تا مشخص شود آیا با تعدیل یا پایان عملیات بانک‌مرکزی آمریکا، دارایی‌های ریسک‌پذیر نیز سوخت قبلی خود جهت تداوم رالی اخیر را از دست خواهند داد یا با پشت گرمی دست مهربان فدرال رزرو و تزریق اعتبار ارزان، پایکوبی سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر در سطح بازارهای جهانی فعلا ادامه می‌یابد.
تعقیب این مهم به‌دلیل وابستگی نرخ‌های جهانی کالا به سودآوری بخش مهمی از شرکت‌های بورسی، برای سرمایه‌گذاران ایرانی نیز حائز اهمیت است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نمایش دفاع مقدس در قلب فرهنگی پایتخت

کارشناسی داوری دیدار پرسپولیس و الدحیل

عده ای ناخواسته در تلاشند شهرداری را از عملگرایی به شعارزدگی سوق دهند

3 مکان خطرناک در دوران کرونا

نصیری؛ جنجال یک کیهانیِ سابق درباره حجاب

با مرتفع‌ترین سکوی بازدید جهان آشنا شوید

مؤمن سه شرط دارد

این حیوانات به اندازه‌ی تصورات ما خطرناک نیستند

کشورهایی که در آنها هنوز جادوگری وجود دارد!

طنز/ از غرب وحشی چه خبر؟

داستانک/ یک ضربه کوچولو

آدم سالم خودش را گم نمی‌کند!

رمزی که گره کربلای 5 را باز کرد!

در این روستا، مردم با زبان پرندگان صحبت می کنند!

دهکده بهشتی که هیچ جاده و ماشینی ندارد

طنز/ حالت پنجم ماده یا پوست سوسماری‌ها

نامزد اعتدال و توسعه برای 1400 کیست؟

ایران پوپلین؛ ماجرای هفت‌تپه تکرار می‌شود؟

گمانه‌زنی درباره حمایت از بورس

صدای رسای آشوب در ایالات متحده

رونمایی از هدف حزب‌الله

گمانه زنی درباره حضور نظامیان در انتخابات 1400

جزئیات طرح مجلس برای حمایت معیشتی از مردم

کاهش 200 هزار تومانی قیمت سکه در بازار؛ دلار کانال عوض کرد

سقوط سنگین قیمت جهانی طلا به زیر 1900 دلار

کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی

علت تاخیر در انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث مشخص شد

بازار سرمایه امیدوار به پاییز

«میشل عون»: لغو توافقنامه ما با حزب‌الله صحت ندارد

پادشاه بحرین از خیانتش دفاع کرد

نقشه های ترامپ برای ایوانکا

گزینه‌ برتر احراز کرسی خالی دیوان عالی آمریکا

اشرف غنی: «ثبات سیاسی» گم‌شده اصلی افغانستان است

کدام کشورها بیشترین درگیری با کرونا را دارند؟

سعید راد: هالیوود هنوز برای جنگ‌جهانی‌دوم فیلم می‌سازد

با کدام یک از این سریال های مربوط به دفاع مقدس بیشتر خاطره دارید؟

چهره‌ها/ پوریا پورسرخ در نمایی از برنامه ایرانیش

چهره‌ها/ بازیگوشی دختر منوچهر هادی با دخترخاله‌اش

چهره‌ها/ مهدی رحمتی: کجایند مردان بی ادعا

رضایی: همه در کنار هم با محاصره اقتصادی آمریکا می جنگیم

ظریف به استانبول می‌رود

اولین عملیات عراق با هدف نابودی نیروی هوایی ایران چگونه پایان یافت؟

نگرانی آمریکا از جان عالی‌ترین فرمانده ارتش این کشور

تمام واکنش‌ ها به فعال کردن «ساز و کار بازگشت به تحریم ها» از سوی آمریکا

ظریف: برای مساله مذاکره شده، دوباره گفت‌وگو نمی‌کنیم

هوچی گری تکراری ترامپ علیه ایران

وقتی خلبان عراقی هوس نبرد با فانتوم ایرانی را کرد

چرا نمی توان چهره ی جدیدی که احمدی نژاد می خواهد از خود بسازد را باور کرد؟

رئیسی: انچه که برای ما مهم است مسائل مردم است

حاج قاسم: شهید مهدی زین الدین قهرمان من است