اخبار محرمانه

آخرين مطالب

جزئیات تازه از حمله موشکی سپاه به پایگاه نظامی آمریکا اخبار محرمانه از منابع دیگر

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - هرچند علت اولیه این عملیات، پاسخ به ترور ناجوانمردانه سپهبد شهید قاسم سلیمانی و همراهانش بود اما در واقع علت‌های دیگری نیز وجود داشت این روند عملیات شکل گرفته در طول چند سال نشان داد که در صورت عدم پاسخ به این جنایت، قطعاً آمریکا و حتی احتمالاً رژیم صهیونیستی در مرحله بعد باز هم گستاخ تر شده ...
پایگاه بصیرت
در اولین ساعات بامداد روز 18 دی 1398 نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راستای تفهیم خطوط قرمز امنیت ملی جمهوری اسلامی به دولت آمریکا، عملیات هجومی موشکی را به پایگاه هوایی آمریکایی عین الاسد در کشور دوست و برادر عراق ترتیب داد.
هرچند علت اولیه این عملیات، پاسخ به ترور ناجوانمردانه سپهبد شهید قاسم سلیمانی و همراهانش بود اما در واقع علت‌های دیگری نیز وجود داشت. در طی سال‌های گذشته رژیم صهیونیستی و در مواقعی آمریکا با حمله مستقیم به مراکز استقرار نیروهای محور مقاومت شامل ارتش سوریه، بسیج مردمی عراق و حتی نیروهای سپاه در سوریه و عراق موجب به شهادت رسیدن تعداد زیادی از عناصر محور مقاومت شده بودند. رژیم صهیونیستی و آمریکا زمان و مکان حملات خود را به نحوی انتخاب می‌کردند که به سود گروه های تروریستی تحت حمایت خود در این دو کشور باشد و در نتیجه موجبات توقف روند پیروزی های محور مقاومت را هر چند به صورت مقطعی فراهم می‌کردند.
اما در چند ماه گذشته حملات این دو رژیم شرور به صورت معناداری تغییر ماهیت داده و مانع از انسجام نیروها در غرب عراق و شرق سوریه که محل احداث گذرگاه حیاتی زمینی برای محور مقاومت بود می شد. چند حمله رژیم صهیونیستی به پایگاه های بسیج مردمی عراق (حشد شعبی) و حذف عناصر آن و سپس حمله هوایی بزرگ مستقیم آمریکا به پایگاه های حشد شعبی که سبب شهادت چند ده نفر از نیروهای مهم آنها شد در هفته های گذشته صورت پذیرفت. عدم پاسخ نظامی متقابل به این حمله آمریکا سبب شد تا این رژیم گستاخی خود را به بالاترین حد رسانده و با استفاده از موقعیت و فضایی که سایر عوامل غیرنظامی در منطقه فراهم کرده بود، طرح با سابقه ترور شهید حاج قاسم سلیمانی را بار دیگر به مرحله اجرا بگذارد.
این بار با خیانت برخی عناصر و افشا برنامه سفر این شهید بزرگوار، رژیم تروریست آمریکا در حمله مستقیم به خودروی حامل و همراه ایشان سبب شهادت 10 نفر از جمله حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه، شهید ابومهدی المهندس قائم مقام حشد عراق شد.
این روند عملیات شکل گرفته در طول چند سال نشان داد که در صورت عدم پاسخ به این جنایت، قطعاً آمریکا و حتی احتمالاً رژیم صهیونیستی در مرحله بعد باز هم گستاخ تر شده و اقدام به ترورهای بیشتر و عملیات های سنگین تر علیه محور مقاومت حتی در نواحی نزدیک به مرز یا داخل ایران خواهند کرد؛ عملیات‌هایی که احتمالاً باز هم با معاملات پشت پرده با سکوت سایر بازیگران حاضر در منطقه و حتی عناصری از دولت عراق همراه می شد.
در نتیجه برای حفظ بازدارندگی و نه صرفاً انتقام خون شهدا، شورای عالی امنیت ملی طرح پاسخ نظامی به نیروهای تروریست آمریکا را که با تصویب قانون مناسبی با سه فوریت در مجلس شورای اسلامی نیز همراه شد برای عملیاتی شدن ابلاغ کرد.
با توجه به شرایط موازنه قوا با ارتش آمریکا، این مأموریت بر عهده یگان موشکی نیروی هوافضای سپاه گذاشته شد. فرماندهان و مدیران عملیاتی این نیرو به سرعت اقدام به بروزرسانی طرح های عملیاتی اقدامات متقابل علیه پایگاه های آمریکا که از سال های قبل در حال تهیه و تکمیل آن بودند کرده و با آخرین اطلاعات دریافتی و لحاظ کردن نکات راهکنشی (تاکتیکی) و امنیتی اقدام به جابجایی نیروها، چینش های لازم در تجهیزات و طرح ریزی برای مراحل احتمالی بعدی زیر ذره‌بین بزرگترین ارتش دنیا کردند.
اعترافات بعدی مسئولان آمریکایی نشان داد که آنها هرگز موفق به تعیین دقیق زمان عملیات و هدف مد نظر ایران نشدند. گفته های فرمانده کل سپاه سردار سلامی و فرمانده نیروی هوافضای سپاه سردار حاجی زاده در مورد تغییر هدف انتخابی نیز مؤید همین مطلب بود.
در حالی که سپاه در ابتدا پایگاه التاجی در نزدیکی بغداد را که محل استقرار نیروهای آمریکایی و عراقی بود را انتخاب کرده بود، به دلایلی از جمله فاصله کم این پایگاه با مناطق مسکونی غیرنظامی بغداد و نیز حضور نیروهای ارتش عراق در این پایگاه و شاید ترس از نشتی اطلاعات از داخل ایران در مورد هدف انتخابی، اقدام به انصراف از این هدف و انتخاب هدف دیگر کردند. این هدف یعنی پایگاه هوایی عین الاسد، محلی بود که آمریکایی ها اتفاقاً در روزهای پس از ترور شهید سلیمانی اقدام به انتقال نیروها و تجمع در این پایگاه کرده بودند. در صورتی که اگر از این تصمیم سپاه اطلاع داشتند اقدام به این امر نمی‌کردند.
فاصله پایگاه عین الاسد از مرز و نواحی مرکزی دو استان کرمانشاه و لرستان که محل پرتاب موشک ها بودند
در ساعت 01:20 بامداد، عملیات موشکی سپاه با شلیک موشک های مایل پرتاب فاتح-313 با برد بیشینه 500 کیلومتر و موشک های عمود پرتاب بالستیک قیام از دو منطقه در کرمانشاه و لرستان آغاز شد. چند دقیقه بعد موشک ها شلیک شده و به گفته افراد حاضر در پایگاه هدف، در حوالی ساعت 01:34 دقیقه اولین موشک به پایگاه اصابت کرد. در مدت کوتاهی سایر موشک ها نیز به اهداف خود اصابت کردند.

تصاویر شلیک موشک قیام در عملیات شهید سلیمانی
پایگاه دشمن در 185 کیلومتری شمال غرب بغداد و 290 کیلومتری شرق پایگاه های اچ-3 در منتهی الیه غرب کشور عراق قرار دارد. این پایگاه هوایی که دارای دو باند پروازی اصلی به طول 4000 متر است در فاصله 275 کیلومتر از نزدیک ترین نقطه مرز ایران قرار دارد. اما سپاه با استفاده از موشک هایی با برد بیشینه 500 و 800 کیلومتر که به معنی امکان شلیک تا 225 کیلومتر برای موشک فاتح-313 و تا 525 کیلومتر برای موشک قیام از داخل خاک ایران بود اقدام به غافلگیر کردن دشمن و پنهان کردن گسترش پرتابگرها از دید دشمن کرد. بدیهی است که هرچه موضع پرتاب به مرز نزدیک تر انتخاب می شد، بیشتر تحت اشراف اطلاعاتی ماهواره ها و پهپادهای شناسایی و جاسوسی آمریکا قرار می گرفت و احتمال یافتن آنها قبل از پرتاب بیشتر بود.

شلیک موشک فاتح-313 در عملیات شهید سلیمانی
همچنین احتمالاً از پایگاه های موشکی استفاده شده در دو عملیات «لیله القدر» و «ضربت محرم» علیه داعش که توسط ماهواره های دشمن شناسایی شده بود به عنوان فریب استفاده شده است.
در عملیات اخیر که به نام شهید قاسم سلیمانی و با رمز یازهرا انجام شد، به صورت ضمنی از شهرهای موشکی دیگری نیز رونمایی شد که لبریز از انواع موشک های سوخت جامد و مایع با بردهای مختلف بود.
موشک سوخت جامد فاتح-313 که در 31 مرداد 1394 رونمایی شده بود با برد 500 کیلومتر و موشک قیام که نسل اول آن در شهریور 1389 معرفی شده بود دو سلاح مورد استفاده در این عملیات بودند.
موشک فاتح-313 با کمترین افزایش ابعاد نسبت به نسل قبل یعنی فاتح-110D، حدود 67 درصد برد بیشتر را توأم با حفظ دقت نقطه زنی کسب کرده که بیشتر وامدار استفاده از نسل جدید سوخت جامد و بدنه سبک با مواد مرکب است.
البته موشک فاتح مورد استفاده در این عملیات، تفاوت هایی در شکل بالک های کنترلی با فاتح-313 رونمایی شده در سال 1394 داشت که نشان از ادامه مسیر توسعه و بهسازی آن دارد. این موشک با سرعت بسیار بالا که دستکم نزدیک به 5 ماخ تخمین زده می شود در زمان حدود 5 دقیقه به بیشترین برد خود می رسد.

بالک های متفاوت و مستطیلی شکل موشک فاتح شلیک شده در عملیات شهید سلیمانی
موشک قیام نیز در سال‌های اخیر به کلاهک جدا شونده با قابلیت هدایت تا لحظه اصابت مجهز شده و در نتیجه به قابلیت نقطه زنی رسید. این موشک قبلاً در عملیات های موشکی علیه داعش نیز مورد استفاده قرار گرفته بود. زمان رسیدن این موشک سوخت مایع 11 متری به بیشترین برد خود تاکنون محرمانه بوده اما به عقیده کارشناسان خارجی کمتر از 10 دقیقه است.
این موشک نیز با بهره گیری از فناورهای جدید، بدون افزایش قطر و با اندکی تفاوت طول و وزن نسبت به موشک سوخت مایع شهاب-2 که برد 500 کیلومتر داشت ساخته شد اما با 60 درصد برد بیشتر. اما اعلام خبر استفاده از کلاهک بارانی در موشک قیام و نیز استفاده از سامانه ضد رادار در کلاهک این موشک دو خبری بود که در حاشیه این عملیات موشکی علیه پایگاه آمریکا به رسانه ها داده شد.

تصاویری از آماده سازی موشک قیام در یکی از شهرهای موشکی زیرزمینی با استفاده از همین قابلیت ضد رادار، چشم اصلی شناسایی و رصد اهداف در این پایگاه مورد اصابت قرار گرفت که یکی از دلایل عدم واکنش سامانه های دفاعی آمریکایی به عملیات موشکی سپاه شد که در کنار غافلگیری آمریکایی ها و عدم شناسایی گسترش پرتابگرها پیش از شلیک از عوامل موفقیت این عملیات بود.
این در حالی است که برخی عقول خودبزرگ پندار، پذیرفته اند که آمریکا هیچ سامانه دفاع موشکی را برای دفاع از چند هزار نفر نیروی ناتو مستقر در این پایگاه و ده ها فروند پهپاد، بالگرد، تیلت روتور و هواپیمای جنگنده و ترابری در این پایگاه یا اطراف آن مستقر نکرده است.

نمایش یکی دیگر از شهرهای موشکی برای اولین بار؛ تصویر بالا مربوط به انبار موشک های سوخت جامد است
روز بعد اما عمق فاجعه برای بزرگترین ارتش دنیا که هیچ کس را هماورد خود نمی پنداشت و عمق پیروزی برای ملت ایران با انتشار تصاویر ماهواره ای از این پایگاه به دنیا نشان داده شد. تصاویر گویای دقت کم نظیر موشک های ایرانی بود. تعدادی از سوله ها و ساختمانهای این پایگاه در بخش تحت اختیار آمریکا مورد اصابت قرار گرفته بود.

نمای کلی از پایگاه هوایی عین الاسد؛ شمال جغرافیایی به سمت بالای تصویر است
طبق آنچه گفته شده است، نیروی هوافضای سپاه در این عملیات اقدام به شلیک 15 تیر موشک به این پایگاه کرده که 2 تیر موشک بر اثر نقص فنی در داخل خاک ایران سقوط کرد که ضریب اطمینان حدود 87 درصد را نشان می دهد که عدد مناسبی است خصوصاً اگر با قابلیت اطمینان 60 تا 70 درصدی موشک های کروز آمریکایی شلیک شده به سوریه در سال های اخیر مقایسه شود. به طور معمول علیه هر هدف دو موشک شلیک می شود تا از انهدام آن اطمینان حاصل شود و اعلام وجود 6 هدف اصلی نیز مؤید همین مطلب است.
این اهداف شامل رمپ استقرار بالگردهای رزمی آپاچی، رمپ بالگردهای پشتیبابی بلک هاوک، رمپ پرنده های عملیات ویژه تیلت روتور V-22 و نیز سوله استقرار پهپادها، اتاق عملیات پایگاه و مرکز کنترل عملیات پهپادی در این پایگاه بود. اما نکته محرمانه مانده، علت انتخاب یک سوله یا ساختمان خاص از بین چند سوله و ساختمان مجاور هم بود. احتمالاً عوامل نفوذی و شناسایی سپاه از قبل اطلاعات دقیقی از ماهیت ساختمان های این پایگاه کسب کرده و در طبقه بندی اهداف مختلف در آن کارهای اطلاعاتی و جاسوسی کافی انجام داده اند.
با توجه به شلیک 15 موشک از دو منطقه، باید گفت که عملیات قاسم سلیمانی، دو برابر بزرگتر از سه عملیات موشکی قبلی سپاه در چند سال گذشته بوده است که شامل دو عملیات علیه داعش و یک عملیات علیه تروریست های کومله و دمکرات می شود.
به گفته فرماندهان سپاه، در تعریف اهداف این عملیات، گرفتن تلفات حداکثری از ارتش تروریست آمریکا در اولویت نبوده است بلکه انهدام اهداف حیاتی و تجهیزات مهم در این پایگاه به منظور نشان دادن ضرب شصت واقعی و رساندن پیام پرهیز از حماقت های بیشتر مد نظر بوده است.
با این وجود انجام ده ها سورتی پرواز بالگردهای ترابری نیمه سنگین و سنگین به سمت بغداد، پرواز دستکم یک هواپیمای غول پیکر ترابری C-17 با مأموریت ثبت شده بیمارستانی از منطقه و 9 سورتی پرواز هواپیماهای ترابری C-130 هرکولس از پایگاه عین الاسد به سمت پایگاه های دیگری در منطقه نشان از حجم تلفات و مجروحین عملیات هجومی ایران به پایگاه دشمن در کشور دوست و برادر عراق دارد.
برخی از تصاویر زمینی منتشر شده پس از گذشت چند روز از تخریب های پایگاه آمریکا
از دیگر نکات مهم در کنار بخش حمله موشکی، اخلال الکترونیکی گسترده روی پهپادهای آمریکایی متعدد پرواز کننده در اطراف پایگاه عین الاسد به صورت همزمان بود که سبب قطع ارتباط لینک های ارسال داده آنها شد که تصاویر مراقبتی خود را به طور مستقیم به پایگاه های فرماندهی ارتش آمریکا در خاک اصلی این کشور از طریق ماهواره ها ارسال می کردند.
همچنین به گفته سرلشکر سلامی فرمانده کل سپاه، پروازهای پرتعداد هواپیماهای جنگنده و پهپادهای آمریکا در نواحی نزدیک مرز ایران از خلیج فارس تا نواحی نزدیک به شمال غرب کشور با اجرای یک جنگ الکترونیک گسترده مورد حمله قرار گرفت که موجب تخلیه منطقه و حتی فرود برخی از آنها در پایگاه های خود شد. هر یک از این هواپیماهای جنگنده کاندیدای پرتاب موشک های کروز هواپرتاب و بمب های دورایستا بودند که می توانست در پاسخ احتمالی آمریکا به هجوم موشکی سپاه نقش ایفا کند.
به گفته فرماندهان سپاه، طرح های آمادگی کامل و مقابله برای دو موج بعدی حمله به آمریکایی ها نیز روی میز بود. موج دوم با چند صد فروند موشک در صورت حماقت مجدد آمریکا برای یک بازه دو روزه و موج سوم با چند هزار فروند موشک برای یک جنگ محدود حدود یک هفته ای. این امر با توجه به تصریح مقامات سیاسی و نظامی آمریکا به حمله مجدد به ایران در صورت عملیات انتقامی ایران مورد توجه قرار گرفته بود.
اما اصابت بسیار دقیق و حجم تخریب گسترده موشک های سپاه که توسط متخصصان داخلی و بر اساس زحمات شهدای صنعت موشکی در وزارت دفاع و نیروی هوافضای سپاه خصوصاً شهید حسن طهرانی مقدم به ثمر رسیده اند، به قدری بود که آمریکایی ها از ادامه درگیری صرف نظر کرده و صراحتاً اعلام کردند که به دنبال پاسخ مجدد نیستند. امری که البته در کوتاه مدت قابل اعتنا بوده و در هفته ها یا ماه های آینده همچنان احتمال تحرکات دیگری از سوی دشمن در منطقه داده می شود. در واقع یک قوت راهکنشی (تاکتیکی) توأم با غافلگیری و فریب در این عملیات سبب رقم خوردن برتری راهبردی بر دشمن گردید.
در نتیجه این عملیات، علاوه بر زدن یک سیلی محکم به دشمن، از کار افتادن بخش های مهمی از دومین پایگاه بزرگ نظامی آمریکا در غرب آسیا پس از پایگاه هوایی العدید در کشور قطر و تلفات قطعی و مجروحین بسیار از ارتش تروریست آمریکا، ایران به اولین کشوری تبدیل شد که پس از جنگ جهانی دوم و در 75 سال گذشته موفق به تهاجم سنگین و بدون پاسخ به ارتش آمریکا شده است. شکست ابهت آمریکا و نشان دادن ضربه پذیری این ارتش، شاید بزرگترین دستاورد عملیات موشکی قاسم سلیمانی باشد که آثار خود را در ماه ها و حتی سال های آینده روشن تر نشان خواهد داد


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پشیمان ها؛ از سعید راد و مرجانه گلچین تا سام درخشانی

الهام چرخنده: 3 سال است در کربلا زندگی می‌کنم / همسرم روحانی است

خط فقر 10میلیون تومان شد / کارگران هنوز 2 میلیون دریافتی دارند

سرلشکر سلامی: مردم آمریکا اکنون «مرگ بر آمریکا» می‌گویند / ملت ایران هیچ نگران نباشند و با آرامش زندگی کنند

روسیه: ظریف سوم تیرماه به مسکو سفر می‌کند

روایت کرباسچی از دیدار با کروبی: او بیش از هر چیزی نگران مشکلات مردم و کشور است / امیدوارم شاهد خبرهای خوبی باشیم

سردار حاجی زاده: مزیت برداشته شدن تحریم تسلیحاتی این است که دست ایران برای صادرات باز می‌شود

نگاهی به پرونده تحریم صداوسیما برای پخش زنده لیگ قهرمانان آسیا

درباره فربد طلایی و ماجرای کتک خوردنش در شبکه «من و تو»

تشبیه زن به جاروبرقی توسط کارشناس صداوسیما!/ ویدئو

گوناگون/ معبد عجیب فراعنه

آلپاکای بازیگوش مسابقه فوتبال را متوقف کرد

چالش هیجان انگیز یک مسابقه

بالای درخت رفتن از ترس خرس ممنوع!

طوفان بی‌سابقه در آمریکا

صف واکسن گوسفندان

4گوشه دنیا/ کشف بزرگ ترین مجموعه تابوت های فراعنه مصر

پاسبانی پیرمرد 81 ساله به تنهایی از یک جزیره‌

کاخ پترهوف در سن پترزبورگ

جشن تولد یک گالاپاگوس

پیرترین انسان جهان معرفی شد

گوناگون/ کشف 200 اسکلت 1500 ساله از ژرمن ها

انفجار بشکه های باروت حین مراسمی در عربستان

نمایش طنز مد کارگران ساختمانی خبرساز شد

روایت زیبای شهید آوینی از روزهای جنگ تحمیلی

گوناگون/ کشف مایع مرموز داخل ظرف باستانی چینی

مدیرکل بهزیستی استان البرز : نظارت دقیق ،مستمر و شفافیت راهکار موثر در پیشگیری از فساد و آسیبهاست

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی زنجان: کمک به تامین اشتغال ایثارگران از رسالت‌های ماست

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در آذربایجان غربی: باید تلاش کنیم با توسعه آموزش‌ها، تغییر را در جامعه رواج دهیم

بیش از 11 هزار نفر در استان زنجان برای مسکن کارگری ثبت نام کردند

سهم یک هزار و 800 نفری زنجان از مشاغل خانگی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: رونمایی از سامانه‌های شفافیت، نمود بارز مبارزه با فساد است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: عزت و عظمت امروز ایران اسلامی مرهون و ثمره فداکاری‌های دوران دفاع مقدس است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سمنان: شفافیت اساس اعتمادسازی در جامعه است

‏شریعتمداری خبر داد: پرداخت دومین قسط از معوقات 8ساله بازنشستگان صندوق فولاد

مدیرکل آژانس: ماه گذشته درباره مسائل اجرایی پادمانی، با ایران به توافق رسیدیم / از یکی از دو مکان موردنظر، نمونه برداری کردیم که متعاقبا بررسی خواهد شد

پیروزی ترامپ مسیر اروپا ‌در خاورمیانه را تغییر می‌‌دهد

اصلاح‌طلبان در انتظار پیروزی بایدن

اصلاح بازار ربطی به مسائل سیاسی ندارد

آقایان !صیادان محلی نابود شدند

هراس از لیدربودنِ رئیس دولت اصلاحات

یک سوزن به خودمان بزنیم و بعد جوال‌دوز به دولت

بازار منفی یادگار آخرین روز تابستان

همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری طی چند روز آینده

زنگنه:برای صدمین بار افزایش قیمت گازوییل را تکذیب می‌کنم

افتتاح بزرگترین آزمایشگاه نفتی در هرمزگان

بازگشت 1.5میلیارد یورو ارز صادراتی در مردادماه

تورم آلمان منفی شد

استقبال بورس از خزان با افت 57 هزار واحدی

کاهش نسبی قیمت ها در بازار سکه و دلار