اخبار محرمانه

آخرين مطالب

چالش رگولاتوری رسانه‌های تعاملی در ایران اخبار محرمانه از منابع دیگر

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - به گزارش گرداب ، سیدعلی حسینی، پژوهشگر حقوق سایبری در این رابطه می گوید: با افزایش پهنای باند اینترنت در ایران و ارتقای اپراتور‌های تلفن همراه به نسل 3 و 4، سرانه دسترسی به اینترنت پرسرعت در سال‌های اخیر، رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است. با فراهم آمدن زیرساخت‌های ارتباطی، سرویس‌های جدید ارائه محتوای رسانه‌ای نیز در قالب VOD با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفت. VOD‌ها که در ایران از آن‌ها با عنوان «رسانه‌های تعاملی» یاد می‌کنند، به ارائه منظم محتوای صوتی و تصویری در بستر فضای مجازی مبادرت می‌کنند؛ بنابراین خدمات پلتفرم‌های ارائه ویدئو‌های اینترنتی در کشور در حوزه رسانه جای می‌گیرد. به دلیل مزایای بسیاری که رسانه‌های تعاملی در مقایسه با مدل ارائه سنتی برودکست دارند، از نظر بسیاری از اندیشمندان، آینده رسانه از آن مدل‌هایی همچون IPTV و VOD است؛ لذا با روند رو به توسعه VOD‌ها که تأمین بخشی از خدمات رسانه‌ای را در کشور ایفا می‌کنند، باید دید که وظیفه نظارت و تنظیم فعالیت آن‌ها چگونه خواهد بود.
مطابق اصل 175 قانون اساسی سازمان صداوسیما مسئولیت امر رسانه را برعهده دارد و بر اساس اصل 44 قانون اساسی رادیو و تلویزیون در کشور برعهده بخش دولتی است. به‌موجب بند دوم نظریه تفسیری شماره 979 /21/ 79 شورای نگهبان در خصوص اصل 44 قانون اساسی و امکان تأسیس شبکه‌های خصوصی رادیو و تلویزیون، شورای نگهبان بیان می‌کند: «مطابق نص صریح اصل 44 قانون اساسی در نظام جمهوری اسلامی ایران رادیو و تلویزیون دولتی است و تأسیس و راه‌اندازی شبکه‌های خصوصی رادیویی و تلویزیونی به هر نحو، مغایر این اصل می‌باشد. بدین جهت انتشار و پخش برنامه‌های صوتی و تصویری از طریق سیستم‌های فنی قابل انتشار فراگیر (همانند ماهواره، فرستنده، فیبر نوری و غیره) برای مردم در قالب امواج رادیویی و کابلی غیر از سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران خلاف اصل مذکور است». بر مبنای این نظریه تفسیری که اطلاق و عموم آن همه انواع و قالب‌های ارائه خدمات رسانه‌ای را صرف‌نظر از مصادیق آن دربر می‌گیرد، نهاد مفسر قانون اساسی هر نوع راه‌اندازی رسانه خصوصی را مغایر با قانون می‌داند. ماده 7 اساسنامه سازمان صداوسیما مصوب 1362 نیز مقرر می‌کند: «تأسیس فرستنده و پخش برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی در هر نقطه کشور در انحصار این سازمان بوده و چنانچه اشخاص حقیقی یا حقوقی اقدام به تأسیس یا بهره‌برداری از چنین رسانه‌هایی کنند از ادامه کار آنان جلوگیری به عمل آمده و تحت تعقیب قانونی قرار خواهند گرفت». در مورد این ماده نیز نکته مذکور درباره نظریه تفسیری حاکم است. نظر به اینکه در زمان صدور و تصویب این اسناد حقوقی، رسانه‌ای غیر از رادیو و تلویزیون که به‌صورت منظم به ارائه محتوای صوتی و تصویری بپردازد، وجود نداشت از اطلاق اسناد فوق‌الذکر، شمول تمام قالب‌های پخش محتوای رسانه‌ای را می‌توان برداشت کرد؛ بنابراین در نظام حقوقی ایران، اداره رسانه- که قبلاً منحصر در رادیو و تلویزیون بوده است و اخیراً با ظهور رسانه‌های تعاملی، رسانه‌های کاربرمحور و تلویزیون‌های اینترنتی قالب‌های رسانه در حال تغییر است- صلاحیت ذاتی سازمان صداوسیما است. بر همین اساس رسانه‌هایی که توسط شرکت‌های خصوصی اداره می‌شوند، باید برای شروع فعالیت و ارائه خدمات در این حوزه، مجوز سازمان صداوسیما را اخذ کنند. نظر مقام معظم رهبری (مدظله) نیز در این موضوع همسو با نظام حقوقی ایران است. ایشان در تاریخ 22 /6 /1396 در بخشی از یک نامه بیان کردند: «مسئولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی منحصراً بر عهده سازمان صداوسیما است». نهایتاً سازمان صداوسیما نیز برای رگولاتوری فعالان حوزه صوت و تصویر فراگیر، در سال 1394 سازمانی را تحت عنوان «سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر فضای مجازی» تأسیس کرد. این سازمان به ارائه مجوز به فعالان حوزه رسانه‌های تعاملی و همچنین نظارت بر فعالیت آنان می‌پردازد. با در نظر گرفتن ملاحظات فوق در نظام حقوقی ایران، در خصوص رگولاتوری رسانه‌های تعاملی در کشور، باید نکات زیر را به‌اختصار خاطر نشان کرد:
1- صلاحیت رگولاتوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در رابطه با رسانه‌های تعاملی به‌هیچ‌وجه ناظر بر محتوا نبوده و صرفاً در حیطه امور فنی و زیرساخت‌های لازم برای تأمین فرکانس، تنظیم روابط ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی (ISP) با رسانه‌های تعاملی، اپراتور‌های تلفن همراه و به‌طورکلی همه زیرساخت‌های فنی لازم در ارتباط با صوت و تصویر فراگیر است (ماده 6 اساسنامه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مصوب 1382). همچنین هرگونه دخالت وزارت مذکور خارج از موارد مذکور بر اساس ماده 14 مغایر با صلاحیت‌های سازمان صداوسیما بوده و غیرقانونی خواهد بود.
2- علیرغم اینکه بر اساس اسناد بالادستی و قوانین و مقررات کشور، رگولاتوری رسانه‌های اینترنتی جدید برعهده سازمان صداوسیما است، لیکن لازم است اساسنامه این سازمان به‌عنوان یک‌نهاد مستقل حاکمیتی مشتمل بر ساختار، وظایف و اختیارات دقیق آن به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.
3- با توجه به اینکه اخیراً در مورد مصادیق «صوت و تصویر فراگیر» اختلاف‌نظر‌های زیادی به وجود آمده، شورای عالی فضای مجازی به‌عنوان بالاترین نهاد تخصصی و سیاستگذاری در امر فضای مجازی در کشور، باید تعریف دقیقی از این اصطلاح ارائه دهد تا اختلافات مذکور خاتمه یابد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

محققان روس به آنتی بیوتیک طبیعی دست یافتند

توصیه پیوس به مهاجمان پرسپولیس

مسی می‌خواهد رکورد پله، ژاوی و گیگز را بشکند

ترامپ: انتقالی در کار نخواهد بود بلکه تداوم خواهیم داشت

بررسی ترکیب اصلی بارسلونا زیرنظر کومان

انبار خود را در سامانه ثبت نکنید، 70 درصد ارزش کالا جریمه می‌شوید

بریتانیا در نقطه حساس همه گیری کرونا

چرا یزید نتوانست اسرای کربلا را مدت زیادی در شام نگه دارد؟

خطر اولین گناه

کوچه باغ های زیبای شهر تفت

آسوشیتدپرس: عربستان در حال توسعه روابط با یهودیان است

ترامپ چه کسی را جانشین قاضی گینزبرگ می‌کند؟

بازگشت محدودیت های کرونایی به بریتانیا

پاشنه آشیل جو بایدن در انتخابات 2020

کمک انتخاباتی جدید "میلیاردر ایران ستیز" به ترامپ

پاسخ دلسرد کننده رئیس ستاد ارتش الجزایر به فرمانده تروریست های آمریکایی

حسین فردرو: نامه رزمندگان مانع تعطیلی «محله بروبیا» شد

چهره ها/ خبرهای تازه فرزاد فرخ برای هوادارانش

چهره ها/ عکسی از پدر مهدی کوشکی در دوران دفاع مقدس

چهره ها/ مونا کرمی و ویدا جوان در اکران فیلم آبادان یازده 60

ظهور و سقوط سینمای کمدی ایران به بهانه اکران آنلاین «زن‌ها فرشته‌اند 2»

چهره ها/ حرف های انگیزشی علیرضا فغانی

تله فیلم «شیدای جدایی» آماده پخش شد

همه چیز درباره فصل پنجم سریال Money Heist: «سرقت پول» به پایان می‌رسد

نمایش اینترنتی «واتس‌اپ» اولین تجربه‌ی سینمایی خانم بازیگر

«جنایت بی‌دقت» مکری پس از «ونیز» راهی «شیکاگو» می‌شود

چهره ها/ بازیگر «بچه مهندس» با ماسک

مهتاب کرامتی رئیس داوران جشنواره ای اسپانیایی شد

«ملاقات شیشه‌ای» ابراهیم حاتمی‌کیا برای اولین بار در تلویزیون

چهره ها/ فاطمه گودرزی و عکسی از رودخانه طلا

چهره ها/ آرزوی موفقیت علی کریمی برای سرخپوشان پایتخت

فیلمبرداری «گودزیلا علیه کینگ کونگ» به پایان رسید

چهره ها/ یکتا ناصر: آنقدر وارسته نشدم تا از کسانى که توهین میکنند تشکر کنم!

ظریف وارد مسکو شد

لفاظی نماینده آل سعود در سازمان ملل علیه ایران

گاردین ادعا کرد: احضار سفیر ایران در لندن

اظهارات ظریف در بدو ورود به مسکو

صعود برایتون در جام اتحادیه با گلزنی جهانبخش

همنوایی دوباره اروپا با آمریکا علیه ایران/ احضار سفیران ایران

ظریف در بدو ورود به مسکو: روسیه و چین نقش رهبری را در برابر قانون شکنی آمریکا ایفا کردند

سقوط پل هوایی موجب مرگ یک نفر و مصدومیت 6 نفر شد

واکنش سرمربی الهلال پس از حذف از آسیا

مصدومیت دوباره وریا غفوری

جشن قطری‌ها برای استقلال +عکس

یک بازیکن ایرانی دیگر در لیگ پرتغال

نجات از مرگ 4 بیمار با اهدای اعضاء زن جوان+ عکس

فیسبوک تهدید به خروج از اروپا کرد

آقا گمنام 61 ای داری؟

طنز/ راهنمای انتخاب رشته بر اساس ماه تولد

شیوه ابداعی چند کارگر برای انتقال کیسه‌های سیمان