اخبار محرمانه

آخرين مطالب

سرمقاله وطن امروز/ مجلس دهم؛ ضعیف‌ترین مجلس پس از انقلاب مقاله

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - وطن امروز / « مجلس دهم؛ ضعیف‌ترین مجلس پس از انقلاب » عنوان نگاه میهمان در روزنامه وطن امروز به قلم سیدنظام‌الدین موسوی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
مجالس و نهادهایی از این قبیل یک ترکیب انفرادی دارند و یک برونداد جمعی. در مجلس دهم مانند ادوار سابق مجلس، افراد شریف، انقلابی، معتقد و توانمندی داشتیم که در مقاطع مختلف تلاش کردند از حقوق مردم دفاع کرده و به لابی‌های قدرت و ثروت متصل نشوند. مواضع این افراد نیز در امتداد مواضع نظام، رهبری و مطالبات مردم بوده است، فلذا اگر نقد کلان مجلس دهم مطرح می‌شود ناظر به عملکرد و رفتار و مواضع انفرادی برخی نمایندگان که انصافا حق نمایندگی را به جا آورده‌اند، نیست. اما اگر بخواهیم برونداد کارکرد مجلس دهم را مورد بررسی قرار دهیم، بنده فکر می‌کنم قطعا این نمره زیر 10 بوده و با توجه به همه ابعاد، یکی از ضعیف‌ترین مجالس در ادوار پس از انقلاب، مجلس دهم بوده است. این مجلس به‌واسطه مدیریت بدی که بر آن اعمال شد، مجلس خیلی ضعیفی بود و به هیچ عنوان نتوانست وظایف قانونی خود را اعم از قانونگذاری و نظارت انجام دهد، بویژه اینکه مجلس دهم اصلا نتوانست در برابر دولت و ناکارآمدی و رفتارهای نامناسب آن بایستد یا در مقابل اقدامات غیرقانونی برخی اجزای دولت مقاومت کند، همچنین مجلس نتوانست از حقوق مردم در مقابل این دولت دفاع کند؛ در مجموع مجلس دهم نمره قابل قبولی نمی‌گیرد. موضوع دیگر درباره مجلس دهم به مدیریت آن و بویژه رئیس مجلس بازمی‌گردد. رئیس مجلس در این دوره نه خودش اثرگذاری چندانی در تحولات جاری کشور داشت و نه اجازه داد مجلس آنگونه که باید و شاید در رأس امور قرار بگیرد. در این دوره مجلس عملا کار جدی و چندانی را به نفع مردم انجام نداد و در حاشیه بود. به نظرم حتما باید روند مجلس تغییر کند و مجلس یازدهم باید بتواند قطاری را که از ریل خارج شده مجددا به ریل اصلی خودش برگرداند. مجلس یازدهم هم در زمینه قانونگذاری و دفاع از حقوق مردم و هم نظارت بر دولت و مسؤولان باید به صورت جدی‌تری ورود کند، چرا که در این زمینه مسؤولیت عمده و سنگینی برعهده مجلس شورای اسلامی قرار دارد. توجه به مردم مستضعف و محروم که مایه اصلی و سنگ زیرین آسیای انقلاب اسلامی بوده و هستند، موضوع دیگری است که باید برای آن فکر جدی شود. مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم نیز باید در اولویت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دوره بعد قرار گیرد و بیشتر از قبل به آن توجه شود. بنده معتقدم حتی اگر دولت هم ورود جدی نداشت، مجلس باید در قبال ارائه طرح‌های متعدد، دولت را موظف کند تا به صورت جدی‌تر به این مقوله رسیدگی کند.
برخورد قاطع با فساد اقتصادی، اولویت دیگر مجلس یازدهم باید باشد. متاسفانه یکی از ضعیف‌ترین برخوردها با موضوع مفاسد اقتصادی و دولتمردان فاسد را ما در مجلس دهم شاهد بودیم و اینکه هیچ اقدام جدی‌ای در این زمینه توسط نمایندگان مجلس در دستور کار قرار نگرفت و به عمل نیامد. حتی جلوی برخی اقدامات مفید که توسط چند نماینده مطرح شده بود نیز گرفته شد. حتما مجلس یازدهم باید این نقیصه عمده را برطرف کند.
نماینده مجلس نباید وکیل‌الدوله باشد. مجلس وکیل ملت و نماینده مردم است، البته تعامل با دولت امری ضروری و درست است اما اینکه نماینده مجلس تبدیل به وکیل‌مدافع دولت شود یک ایراد جدی است که ان‌شاءالله در مجلس یازدهم برطرف خواهد شد.
در حوزه سیاست خارجی هم مجلس باید به موضوع عزتمندی ملی توجه شایانی داشته باشد. رویکرد مجلس در سیاست خارجی باید در دایره دفاع از عزت کشور در برابر تحریم‌ها و فشارهای سیاسی تعریف شود و اجازه ندهد دولتمردان بدون توجه به نگاه و نظر مردم اقداماتی را انجام دهند که به عزت مردم و کشور خدشه وارد کند.
در نهایت معتقدم مجلس آینده باید از نمایندگانی سالم و به دور از شائبه‌های مادی و اقتصادی تشکیل شود؛ نمایندگانی که از طبقه محروم و مستضعف جامعه برخاسته باشند و عملکرد و شعارهای آنها منطبق با فرمایشات حضرت امام و رهبر حکیم انقلاب باشد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آخرین آمار کرونا در ایران، 2 مهر 99: 184 نفر دیگر طی 24 ساعت گذشته فوت کردند / مجموع جانباختگان به 24840 نفر رسید / مجموع مبتلایان به 432798 نفر افزایش یافت

مهران رجبی: 20 درصد ریه‌هایم هنوز درگیر کروناست / از دستگاه اکسیژن استفاده می‌کنم

رئیس اتاق بازگانی ایران و چین: از سال 91 مدام داستان وارد کردن 700 پورشه را تعریف می‌کنند، اما به جای فردی که پشت ماجراست، یک پیرزن روستایی را معرفی می‌کنند / مشخص است چه کسی این خودرو‌ها را به نام پیرزن وارد کرده / این شخص قطعا نفوذ سیاسی دارد / مگر نخود و لوبیا است که مشخص نشود چه کسی آن‌ها را فروخته؟

جدول غیررسمی افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری / افزایش 30 تا 70 درصدی حقوق ها

قیمت دلار، طلا و سکه، امروز 2 مهر 99 / سکه 13 میلیون و 300 هزار تومان / دلار 27800 تومان

حقوق ماهانه یک کارگر در کمتر از 10 روز تمام می‌شود / گوشت که هیچ، پنیر هم نمی‌توانند بخرند / کارگر بعد از 200 سال هم نمی‌تواند خانه بخرد

تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های امروز چهارشنبه 2 مهر 1399

این مرد به 1000 نفر کمک کرد سیگار کشیدن را ترک کنند

محسن افشانی واقعاً جن زده شد/ عکس

سریال دل؛ فیلمفارسیِ کشدار با آرایش غلیظ

مستند بی‌بی‌سی خیانت به ملت ایران و جاسوسی جنگی است/ ویدئو

غیبت سؤال‌برانگیز «قورباغه»

ترکیه دومین توزیع‌کننده سریال در دنیا

2 ماه که به اندازه 2 قرن گذشت/ وضع مناطق مرزی و پایتخت در روز اول جنگ چگونه بود؟

قالی و بخاری صفت متمایز زندگی استالین با یک روستایی نیمه‌مرفه بود

داستان یک ازدواج؛ ثریا اسفندیاری و محمدرضا شاه

تفال/ عکس روی تو چو در آینه جام افتاد

تقویم تاریخ/ وقوع حادثه خونین سرزمین منا در رمی جمرات

حکمت/ چه کسی را دوست نشماریم؟

گوناگون/ پلیسی که توسط فضایی‌ها ربوده شد!

مکان‌های عجیب سیاره زمین

کالسکه ناصری؛ قدیمی‌ترین کالسکه سلطنتی

نماهنگ زیبای «رقیه سلام»

4گوشه دنیا/ طبابت جوان هندی با تحصیلات پنجم ابتدایی!

برخورد موتورسوار با یک خودرو در تقاطع

سیگار کشیدن یک خرچنگ!

واکنش جالب میمون به شعبده بازی یک مرد

گوناگون/ حراج شاهکار استثنایی پیکاسو

تصاویر دوربین‌های مداربسته از یک خانه جن زده!

عبارت «بذل مهجته فیک» یعنی چه؟

نماهنگ «سن یارالی من یارالی» با نوای محمدحسین حدادیان

عکسی از فرار یک سرباز آلمانی که نماد آزادی شد!

پودر شدن یک دارکوب بر اثر برق گرفتگی

در محضر بزرگان/ هر وقت از همه جا نا امید شدی

ضربات انفجاری «جاشوا» بوکسور معروف

اتفاقی تحسین برانگیز پای خط پایان

نماهنگ «خواب راحت ندارم بابایی» با نوای ‌میثم ‌مطیعی

گوناگون/ 5 شهر باستانی تاریخی بزرگ

مداحی «بابا زیر دست و پا بودی» با نوای محمود کریمی

هوای تازه/ خبر دادند یوسف‌ها به کنعان باز می‌گردند

نماهنگ مادران گمنام با نوای صابر خراسانی

همدلی با همکلاسی

سرود زیبای ترکی رزمندگان لشکر 31 عاشورا

سفر 8 هزار کیلومتری تخته موج سواری

32 ساله‌ای با ظاهر یک نوجوان

کیک‌پزی به سبک کاخ باروک

طریقه‌ عجیب گرفتن گوشی از کودک!

«مهاجر الی الله» تقدیم به شهدای فاجعه منا

مشاور و نماینده ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گیلان: آماده شناسایی نیازمندی ها و ارائه اقلام ضروری برای سیل‌زدگان هستیم

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی سمنان: 26 درصد تعهد اشتغال سال 99 تا کنون اجرایی شده است