پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

سرمقاله شرق/ تعلیق «مکانیسم ماشه» مقاله

سرمقاله شرق/ تعلیق «مکانیسم ماشه»
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - شرق / « تعلیق «مکانیسم ماشه» » عنوان سرمقاله روزنامه شرق به قلم کوروش احمدی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزرای خارجه جمعه گذشته در وین برگزار شد. ویژگی این نشست این بود که برگزاری آن مصادف با پرتنش‌ترین شرایط در مقایسه با وضع موجود در هنگام نشست‌های قبلی کمیسیون مشترک بود. این نشست در شرایطی برگزار شد که یک ماه قبل از آن گام چهارم کاهش تعهدات ایران ذیل برجام، به‌ویژه از سرگیری غنی‌سازی در تأسیسات فردو، برداشته شده بود و کشورهای اروپایی ازآن‌پس به این بهانه به‌طور غیررسمی و رسمی از فعال‌کردن سازوکار حل اختلافات در برجام سخن گفته بودند. یک روز قبل از نشست وین نیز اعلام شده بود که فرانسه، آلمان و انگلیس در نامه‌ای به شورای امنیت که البته تازگی نداشت، برنامه موشکی ایران را «ناسازگار» یا «مغایر» با قطع‌نامه 2231 اعلام کرده‌اند. همچنین شرکت ذی‌ربط روسی چهار روز قبل از نشست اعلام کرده بود که همکاری خود برای تولید ایزوتوپ در تأسیسات فردو را به حالت تعلیق درآورده است. روابط ایران با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای نیز به دلیل مستمسک جدید آژانس و ادعای یافته‌شدن ذره‌های اورانیوم در محلی در تورقوزآباد و اقدامات خارج از عرف یکی از بازرسان در هفته‌های گذشته تا حدی پرتنش بوده است.
مهم‌ترین نتیجه نشست جمعه این بود که همه طرف‌ها به‌رغم تمام اختلافات همچنان به حفظ برجام پایبند ماندند و هیچ اقدامی از سوی هیچ طرفی در برای فعال‌کردن سازوکار حل اختلافات (بندهای 36 و 37 برجام) انجام نشد. اهمیت این امر از ناحیه سه کشور اروپایی ازآن‌جهت بود که آنها در یک ماه گذشته چنین تهدیدی را مطرح کرده بودند. در این زمینه، مطابق بیانیه منتشرشده از برخی تحولات «به‌ویژه برخی گام‌های اخیر در رابطه با اجرای تعهدات ایران ذیل برجام» ابراز «نگرانی جدی» شده و ایران به اجرای کامل تعهداتش ذیل برجام تشویق و از این کشور خواسته شده است که از «کاهش بیشتر تعهدات خود اجتناب کند».
این‌بار نیز نحوه برخورد اروپا نشان داد که حفظ برجام همچنان برای آنها مهم است و مایل نیستند در شرایط کنونی دست به اقدامی بزنند که تهدیدی جدی برای تمامیت برجام باشد و با توجه به عواقب آن موجب وخامت اوضاع شود؛ خاصه آنکه با توجه به برخی تهدیدهای غیررسمی مبنی‌بر خروج ایران از ان‌پی‌تی و تهدیداتی مشابه تهدید اخیر علی لاریجانی مبنی‌بر تجدیدنظر در کار با آژانس در صورت فعال‌شدن «مکانیسم ماشه»، معلوم نیست واکنش ایران در قبال برقراری مجدد تحریم‌های لغو‌شده سازمان ملل چه خواهد بود. عامل دیگری که تاکنون مانع اقدام اروپا در این زمینه شده، میزان شدت و جدیت اقدامات ایران و امکان بازگشت‌پذیربودن موارد کاهش تعهدات ذیل برجام است. ظاهرا و باوجود جدی‌بودن گام آخر ایران، یعنی از سرگیری غنی‌سازی در فردو، ممکن است اروپا هنوز این گام را تا آن درجه اثربخش نیافته که به خاطر آن اقدامی علیه تمامیت برجام انجام دهد و ریسک یک بحران عدم اشاعه جدی را بپذیرد. اما اکنون با توجه به ادامه فشار حداکثری و بی‌میلی یا ناتوانی اروپا از انجام هر اقدام جدی، این احتمال وجود دارد که گام‌های احتمالی بعدی ایران جدی‌تر و برگشت‌ناپذیرتر باشند. به همین دلیل ممکن است اروپا تصمیم خود درباره «مکانیسم ماشه» را به تعویق انداخته باشد تا ببیند ایران در نوبت بعدی در زمینه کاهش تعهدات خود چه اقدامی خواهد کرد. به‌هر‌حال اکنون همه طرف‌ها باید توجه داشته باشند که احتمال فروپاشی برجام ممکن است در ماه‌های آینده بیشتر شود.
با توجه به اینکه اعضای باقی‌مانده در برجام تاکنون از اقدامی که در راستای کاهش فشارهای تحریمی بر ایران باشد، ناتوان بوده‌اند، اکنون مسئله این است که آیا در یک ماه آینده اقدام مجددی از سوی اروپا درباره جلب توافق واشنگتن برای لغو یا تخفیف تحریم‌ها خواهد شد یا خیر. در شرایطی که دولت‌ها و شرکت‌های اروپایی ممکن است اراده، توان و امکانات لازم را برای انجام اقدامی مستقل در جهت تأمین منافع ایران از برجام نداشته باشند، ظاهرا راهی برای سه دولت اروپایی جز مراجعه مجدد به واشنگتن و تلاش برای نزدیک‌کردن ایران و آمریکا باقی نمانده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سالبه به انتفاء موضوع برای اصلاح‌طلبان

قالیباف 90 صندلی‌ مجلس را می‌خواهد

تحریف ظریف

بیماری درمان‌ناپذیری به ‌نام «جهل»

زمینه‌های نفوذ

سرمقاله خراسان/ مظلومیت محض «شهرخودرو» و هوادارانش

سرمقاله کیهان/ مجلس سالم و خدمتگزار

سرمقاله وطن امروز/ حمایت کیفری از نهاد شورای نگهبان

سرمقاله رسالت/ کتاب‌سوزی و سفر زمان

سرمقاله شرق/ بررسی صلاحیت‌ها، مقتضیات زمان و عملکرد

سرمقاله اعتماد/ پیشگیری از کرونا

سرمقاله ایران/ «هاریسون‌ گیت» نگاهی ساختاری به کتاب‌سوزی

سرمقاله دنیای اقتصاد/ ارزش اقتصادی خاورمیانه منهای آمریکا

سرمقاله آرمان ملّی/ اصلاحات، با نیروهای عاریتی وارد کارزار نشود

سرمقاله جوان/ فشار حداکثری تا کجا؟!

آغاز دومینوی بزرگ

سرمقاله اعتماد/ صدای رسای مردم عراق

سرمقاله فرهیختگان/ با علم‌سوزی می‌خواهند دکان باز‌ کنند

سرمقاله جام جم/ پیام رفراندوم خروج

سرمقاله خراسان/ انقلاب دومِ عراق

سرمقاله کیهان/ عمودی یا افقی انتخاب با شماست

سرمقاله وطن امروز/ ثوره.. العشرین الثانیه، به عراق محدود نمی‌شود!

سرمقاله رسالت/ دو سردار، دو ملت و یک هدف

بیم تشدید انحصار صدا و سیما

ایران یک گام نزدیک‌تر به لیست سیاه!

سرمقاله اطلاعات/ آزمون و انتخاب

سرمقاله خراسان/ این فرصت اشتغال را دریابید!

سرمقاله کیهان/ قهرمانانی که افسانه نیستند

سرمقاله رسالت/ قهرمان پوشالی لو رفت!

سرمقاله دنیای اقتصاد/ قواعد ایده حکمرانی

سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته

جام‌جم علیه جام‌جم

ماجرای 2 سلطان و قاچاق سوخت

دست‌های بینا در عمارت عین‌الدوله

التزام عملی یا عدم اظهار نظر

نقش سردار سلیمانی در مقاومت غزه

«ضربه مغزی» در عین‌ الاسد

نشر اصادیق!

رانت قدرت؛ روایت «صبح‌نو» از ردصلاحیت 90‌ نماینده کنونی مجلس

سرمقاله جام جم/ پشت پرده خروج سفیر انگلیس از ایران

سرمقاله سیاست روز/ اقدام اروپا همزمان با اعتراضات پس از سقوط هواپیما

سرمقاله خراسان/ ریشه فساد میلیاردی مجوزهای کسب و کار

سرمقاله کیهان/ برکات اقتصادی «سردار دل‌ها»

سرمقاله وطن امروز/ چشمک جنگی به ترامپ

سرمقاله رسالت/ خطاب به ریزتر از ریزگردها

سرمقاله شرق/ غفلت خطرناک از سیل سیستان و بلوچستان

سرمقاله اعتماد/ رد صلاحیت‌ها و پیام تفرق

سرمقاله ایران/ شورای نگهبان و حق‌الناس

سرمقاله دنیای اقتصاد/ فائق آمدن بر هستی‌شناسی اندوه‌بار

سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته