اخبار محرمانه

آخرين مطالب

روز دانشجویی متفاوت در دانشگاه تهران

فردا دانشگاه تهران میزبان «رئیسی» است اخبار محرمانه از منابع دیگر

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - برنامه حضور رئیس قوه قضائیه در روز دانشجو در دانشگاه تهران، در حالی که مسئولان دولتی از شرکت در جمع‌های دانشجویی سر باز می‌زنند، تکاپو و شوری بی‌سابقه را در میان دانشجویان ایجاد کرده است.
پایگاه بصیرت
از زمان تاسیس دانشگاه تهران در سال 1313 تا به امروز، این مکان آموزشی به عنوان یکی از دانشگاه های مادر کشور، سیاسی ترین دانشگاه نیز بوده است. جایی‌که مسئولان بلندپایه و سیاستمداران شناخته شده خود را در برابر مطالبات دانشجویان قرار داده اند و برخی از این رویدادها تاریخ‌ساز و متفاوت بوده اند؛ هرچند تعدادی از مسئولین سعی کرده‌اند حضوری کاملاً برنامه‌ریزی شده با حضور مسئولین دانشگاه و تعدادی دانشجوی گزینش شده داشته باشند ولی در اکثر موارد سیل مطالبه‌گری دانشجویان از مسئولین، 16 آذر پرحاشیه ای را رقم زده است.
امسال نیز به مانند سال‌های گذشته از سوی انجمن‌ها و گروه‌های دانشجویی از مسئولین برای حضور در برنامه‌های مرتبط با 16 آذر در دانشگاه تهران دعوت به عمل آمده که براساس برخی گزارش‌ها، مسئولینی از آن سر باز زده‌اند و تعدادی دعوت دانشجویان را لبیک گفته‌اند.
امین نوریان دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران در گفتگویی عنوان کرده بود: «پیشتر ازجناب آقای روحانی، رییس جمهور محترم برای حضور در دانشگاه در روز دانشجو و پاسخ به مطالبات کارشناسی و به‌حق دانشجویان و اساتید محترم دانشگاه دعوت به‌عمل آمده بود. اما از آنجایی‌که رییس جمهور محترم همچون رویه سابق خود مبنی بر بی‌توجهی به محیط دانشگاه و دانشجو، دعوت دانشجویان را نپذیرفتند، جامعه اسلامی دانشگاه تهران تصمیم گرفت که به سراغ مسئولین انقلابی و دغدغه‌مند برود.»
براساس همین گزارش، وی عنوان کرد که از حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی، رئیس قوه قضاییه نیز دعوت به عمل آمد. همچنین بسیج دانشجویی دانشگاه تهران نیز از رئیس دستگاه قضا دعوت کرده بود.
در نهایت با توجه به درخواست‌های تشکل‌ها، براساس برنامه‌های اعلام شده، رئیسی در 16 آذر در دانشگاه تهران حضور خواهد یافت.
حضور بی‌سابقه رئیس قوه قضاییه در دانشگاه تهران
حضور حجت‌الاسلام رئیسی به عنوان رئیس قوه قضاییه در روز 16 آذر در دانشگاه تهران، یک رویداد کم سابقه در طول چهار دهه است. تا پیش از این، روسای قوه قضاییه بیشتر در محافل رسمی و اداری بخشی از مطالبات عمومی را پاسخگو بودند ولی قرار گرفتن در برابر موج مطالبات گسترده دانشجویی در روز 16 آذر، موضوعی است که کمتر مسئولی ریسک آن را می‌پذیرد. به طور کلی در مسئولین امنیتی و قضایی در کشورهای مختلف کمتر سعی می‌کنند خود را در مقابل افکار عمومی قرار دهند و بیشتر روابط عمومی یا معاونین چنین بخش‌هایی پاسخگوی رسانه‌ها و افکار عمومی هستند.
در سال‌های پیش برخی از مسئولین قوه قضاییه از جمله معاون اول و سخنگوی این دستگاه در دانشگاهها حضور می‌یافتند ولی این‌بار رئیس قوه قضاییه تصمیم گرفته خود در چنین فضایی حاضر شود.
مجموعه‌ای از تحولات در حوزه اقتصاد و پرونده‌های کلان مفاسد اقتصادی در کنار پرونده‌های مربوط به حوزه‌های اطلاعاتی و امنیتی، بستری را فراهم ساخته تا سیل مطالبات و سوالات از حجت الاسلام رئیسی در این روز افزایش یابد.
در چند روز اخیر و پس از قطعی شدن جلسه رئیسی با دانشجویان دانشگاه تهران در روز 16 آذر در میان دانشجویان و گروه‌های مرتبط با آنها در شبکه‌های اجتماعی موجی از استقبال و سوالات و مطالبات به راه افتاده است. در همین راستا در گروههای مرتبط با فضای دانشجویی بیشتر سوالات مربوط به نحوه برخورد قوه قضاییه در دور جدید با مفاسد اقتصادی و اداری در دستگاه‌های مرتبط با قوا از جمله در دولت است. همچنین سوالاتی درباره فعالین محیط زیست، تفاومت مجازات مفسدین اقتصادی، چگونگی برخورد با اخلالگران نظم عمومی و امنیت ملی مطرح شده است.
در دانشکده‌های دانشگاه تهران بنرها و پلاکاردهایی تحت عنوان «سوال شما از رئیس قوه قضاییه چیست؟»، در فضای مقابل بسیج دانشجویی و انجمن اسلامی دانشکده‌ها قرار گرفته است. دانشجویان دانشگاه تهران با استقبال از این شیوه، سوالات متعددی نیز در این بخش مطرح ساخته‌اند.
حجم انبوهی از مطالبات و سوالات، نشان از دغدغه بخش فرهنگی جامعه در حوزه قضا و برخورد با مفاسد دارد. موضوعی که در یکسال اخیر با ابعاد مختلفی و با جدیت بیشتر در حال پیگیری است و پرونده‌های کلان اقتصادی با متهمان اسم و رسم دار، گویای چنین جدیتی است.
بر این اساس، قوه قضاییه به عنوان رکن اساسی ایجاد امنیت قضایی در بخش‌های مختلف از جمله اقتصاد و جامعه، سعی کرده‌است با قرار دادن کارنامه خود در برابر افکار عمومی، پاسخ به مطالبات عمومی را به وجهه اصلی خود در دوره جدید تبدیل کند. حجت الاسلام رئیسی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نیز حضور فعالانه‌ای دارد و مردم به راحتی در اینستاگرام سوالات و مطالبات خود را به صورت مستقیم با وی مطرح می‌کنند.
حضور فعالانه رئیس قوه قضاییه در سفرهای استانی و در میان اقشار مختلف مردم از جمله در سفر اخیرش به استان اصفهان، نشان از رویکرد جدید قوه قضاییه برای سخن گفتن با مردم و ایجاد احساس ملموس بودن حل مشکلات و پرونده‌ها برای عموم جامعه دارد. در سفر به استان اصفهان، کشاورزان و تولیدکنندگان اقتصادی، رودرو و به صورت صریح مشکلات خود را مطرح کردند و یکی از ابتکاراتی که در چنین سفری از سوی رئیس قوه قضاییه مطرح شد، ایجاد شورای حل اختلاف اقتصادی بود. به نظر می‌رسد، از جمله برکات حضور مستمر مسئولین قضایی در فضای عمومی، راه‌حل‌های ابتکاری در تسریع رسیدگی به پرونده‌ها باشد.
به هر حال در سال جدید و با توجه به تحولات عمده در حوزه اقتصادی از جمله افزایش قیمت بنزین در اواخر ماه آبان و اعتراضات گسترده مردمی که بخشی از آن از سوی آشوبگران به انحراف کشیده شد، باید در انتظار یک روز پرشور برای رئیس قوه قضاییه در دانشگاه تهران و آن هم در روز 16 آذر باشیم. در این میان هرچند ممکن است برخی از گروه‌ها و افراد سعی در به حاشیه راندن چنین حضوری در دانشگاه تهران را داشته باشند ولی به نظر می‌رسد نفس سخنرانی و پاسخ به مطالبات دانشجویی از سوی رئیس قوه قضاییه، باب جدیدی در فضای مطالبه‌گری از مسئولین باز کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رشد صدور پروانه بهره برداری صنعتی طی 4 ماهه ابتدای 99

چالش خطرناک برای بوریس جانسون

اعتراض سید حسن نصرالله به نحوه پوشش خبری فاجعه انفجار بیروت

ویدئوی 4K منتشر شده از انفجار بیروت

ویدئویی جدید که موج شدید انفجار در بیروت را به خوبی نشان می دهد

تیراندازی در واشنگتن 10 کشته و زخمی برجای گذاشت

تلفات سیل در کره‌جنوبی به 30 کشته و 12 مفقودی رسید

تعزیه‌خوانی که بعد از 80 سال محرم را در خانه می‌ماند

چالش جدید بازیگر نقش «جوکر»

فیلمی برای عاشقان فوتبال و هواداران استقلال

الهام طهوری به «شرم» پیوست

حسن معجونی از تجربه حضور در «گورکن» می‌گوید

چهره‌ها/ دلنوشته‌های سیامک عباسی از دوران کودکی

درگذشت یک رییس در سن 95 سالگی

«تیغ و ترمه» به شبکه نمایش خانگی می‌آید

میزبانی بخش کودک و نوجوان جشنواره تئاتر مقاومت از آثار 2 سال اخیر

رونمایی از پوستر «بچه زرنگ» با حضور وزیر آموزش و پرورش

شرط برگزاری آنلاین جشنواره «فجر»

چهره‌ها/ عکس العمل محمدحسین مهدویان قبل از شروع هر برداشت

«27 برج» به روزهای پایانی پیش تولید رسید

«ترایبکا» تاریخ‌های دوره بعد را اعلام کرد

مهدی سلوکی: برادرم مشکوک به کرونا بود

حضور هنرمندان در خانه نعیمه نظام دوست برای گرامی داشت یاد ماه چهره خلیلی

جزیٔیات کامل بیماری و علت فوت زنده یاد «ماه چهره خلیلی»

خاطره حمید لولایی از جمله «چرا قیمه‌ها رو می‌ریزی تو ماست‌ها»

ناگفته‌های عابدزاده از پشت پرده سوانح هوایی و نفوذ در سازمان هواپیمایی

شورای همکاری خلیج فارس خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شد

آخرین وضعیت بررسی سانحه هواپیمای اوکراینی از زبان وزیر راه

گزارشی توییتری از حضور ظریف در سفارت لبنان

شکوری راد: برای انتخابات 1400 کاندیدا معرفی می‌کنیم

فیلمی کمتر دیده شده از اهدای مدال به آیت الله رفسجانی توسط رهبر انقلاب

خطر گودها برای بزرگراه فتح و خطوط راه‌آهن

تمدید تمام محدودیت‌ها و دورکاری کارمندان در تهران تا پایان هفته

ممنوعیت دسته‌روی هیات‌ها و حضور در اماکن مقدس

وقتی کرونا نمیذاره بچه هات رو ببری استخر

تایم لپس سه ماهه از تبدیل یک زیرزمین به یک واحد مسکونی زیبا

مهمان کردن حیوانات باغ وحش به صرف هندوانه و یخ!

فروریختن چند مغازه در اثر باران شدید

امکانات شگفت انگیز در هواپیمای ضد کرونایی

داستانک/ همانی هستی که همه می‌گویند؟

فیل ها اینجوری خودشون رو میخارونن!

مدیر کل امور استانهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی: مدیران استانی با فراهم کردن شرایط حرکت رو به توسعه استان در راستای تحقق اهداف سازمانی کوشا باشند

عامل تورم تیرماه اعلام شد

جزئیات وام ودیعه مسکن

تجارت 19.6 میلیارد دلاری ایران

چرا فروشندگان سهام عدالت به پولشان نرسیدند؟

صادرات «فملی» دوبرابر شد

ساعت معاملات بورس تا ساعت 15 افزایش می‌یابد

واکنش نادران نماینده مجلس، به طرح عرضه اوراق سلف نفتی

انتشار جزئیاتی از سفر نخست‌وزیر عراق به آمریکا