پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

سرمقاله اعتماد/ نگر تا حلقه اقبال ناممکن نجنبانی مقاله

سرمقاله اعتماد/ نگر تا حلقه اقبال ناممکن نجنبانی
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - اعتماد / « نگر تا حلقه اقبال ناممکن نجنبانی » عنوان سرمقاله روزنامه اعتماد نوشته سیدعلی میرفتاح است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
علی لاریجانی جزو معدود مقامات باکلاس جمهوری اسلامی است. موقر است؛ تحصیلکرده است؛ با متفکران و فلاسفه، بخصوص در سال‌های قبل از مسوولیتش مراوده داشته؛ در خانواده‌ای محترم و مومن بار آمده، حتی در روزگار جوانی هم اهل تندروی و بگیر و ببند نبوده، به نسبت دیگر مسوولان خوش‌لباس و خوش‌قیافه است، شمرده شمرده و فکرشده حرف می‌زند، به تناسب ارسال مثل می‌کند، پا بدهد مطایبه می‌کند، حتی در مشاجره نیز جانب ادب را فرونمی‌گذارد. بر این فضیلت‌ها اضافه می‌کنم که صاحب تجربه‌های گرانقدر نیز هست. او معاون وزیر بوده، وزیر بوده، رییس صدا و سیما بوده، رییس شورای عالی امنیت ملی بوده و از همه اینها مهم‌تر دوازده سال رییس مجلس شورای اسلامی بوده و سرد و گرم روزگار را به خوبی و از ارتفاعی دیگر چشیده است. حوادث و اتفاقات او را پخته‌تر کرده و به تعبیری که خود در مصاحبه دیروزش به کار برد «در سطوحی بالاتر مشکلات کشور را بهتر دیده است». از خوبی‌های لاریجانی یکی این است که تعصب حزبی نداشته و از نزدیک شدن به اصلاح‌طلبان پرهیز نکرده. او البته پرنسیب اصولگرایی‌اش را حفظ کرده مع‌الوصف به مرور وسعت‌مشربی یافته که شایستگی‌اش را برای پذیرفتن مسوولیت‌های سنگین دوچندان می‌کند... با همه اینها اما لاریجانی به نسبت قبل «افسرده‌تر» هم شده است و شاید بی‌حوصله‌تر هم.
اگر فیلم آخرین مصاحبه مطبوعاتی رییس مجلس دهم را ببینید تصدیق می‌کنید که مرور ایام هر قدر که لاریجانی را عمیق‌تر کرده، محزون‌ترش هم کرده. حزنی که از قلب رییس مجلس به وجهش منتقل شده تا حدودی بوی افسردگی و ناامیدی می‌دهد. نمی‌گویم لاریجانی ناامید شده یا خدایی نکرده انگیزه‌هایش را برای کار از دست داده نه، اما معتقدم آنچه از بد و نیک در این سه دوره مجلس بر او گذشته، او را به اینجا رسانده که با خود زمزمه کند «نگر تا حلقه اقبال ناممکن نجنبانی». بی‌حوصلگی رییس مجلس اما جنبه نمادین هم دارد و موقعیت فعلی مهم‌ترین رکن انتخابی نظام را بازتاب می‌دهد. شأنیت مجلس به هر دلیلی افت کرده، اما بدتر از آن نفس نهاد پارلمان زیر سوال رفته. چطور می‌توانید بر کرسی ریاست مجلس، امیدوار و بانشاط تکیه بزنید در حالی که می‌دانید رقبای‌تان در به در دنبال لیاخوف می‌گردند تا اصل و فرع مجلس را به توپ ببندد؟ بحث منحصر به چهارتا شعار ضد مجلس یا خط و نشان‌های سیاسی این اواخر نیست، اخبار مجلس این دوره را خوب دنبال کرده باشید عرض مرا تایید می‌کنید که اصرار نمایندگان بر تصویب بعضی طرح‌ها یا اصلاح بعضی لوایح یا تغییر روند تصمیم‌سازی، جنبانیدن حلقه اقبال ناممکن بوده است و غالبا راه به جایی نبرده‌اند. بعضی از نمایندگان باهوش این قصه را زودتر فهمیدند و در لاک سکوت و شکیبایی فرورفتند، بعضی هم نفهمیدند و از نو به صرافت تغییر و اصلاح افتادند. رییس مجلس اما اهل فراست است و به خوبی- اگرچه مجمل- فضای سیاسی جدید را، مهم‌تر از این آینده سیاست و مناسبات سیاسی را دریافته است و همین باعث شده از حضور چهارباره پا پس بکشد و زمین بازی بهارستان را در اوج ببوسد و از آن کنار برود. این واقعیت اگرچه فی‌نفسه بد نیست اما پذیرشش برای کسی که 12 سال ریاست پارلمان را برعهده داشته تلخ است. این تلخی حاصل ناکامی‌های مکرر هم هست. در مملکت ما کمتر کسی را در عرصه سیاست پیدا می‌کنید که کامیاب شده باشد. چه چپ و چه راست آنقدر در پروژه‌های خود ناکام مانده‌اند که تقریبا به آن خو گرفته‌اند. اما یادمان باشد که ناکامی با خودش افسردگی و ملالت می‌آورد و به مرور دریچه‌های امید را می‌بندد. ناکامی منحصر به مجلس نیست دولت هم خیلی وقت است که طعم کامروایی را نچشیده. بدتر از دولت بسیاری از اقشار ملت هستند که بنا به هزار دلیل مدام سرشان به سنگ ناکامی ‌خورده و دست از پا درازتر مجبور شده‌اند از راهی که آمده‌اند برگردند. روزی که مجلس دهم شکل گرفت، با نمایندگانی سروکار داشتیم که «امید»وار بودند و سوداهای بزرگ در سر داشتند و چیزی نمانده بود چرخ بر هم زنند اگر غیر مرادشان گردد. امروز از آن امید جز نامی نمانده و اغلب نمایندگان کوله‌باری از ناکامی را نه فقط سیاسی که اجتماعی و فرهنگی به دوش می‌کشند. از سرریز این حجم متراکم ناکامی رییس باتجربه مجلس هم به این نتیجه رسیده که رخت و بختش را بردارد و به جای دیگر ببرد. در بحث سیاسی نباید از تعابیر شاعرانه استفاده کرد اما از آنجایی که برای بیان حرف دلم محظور دارم از حافظ مدد می‌گیرم و زبان حال رییس مجلس را این‌طور بیان می‌کنم که «ما آزموده‌ایم در این شهر، بخت خویش/ بیرون کشید باید از این ورطه رخت خویش. با همین دست‌فرمان برویم نهاد انتخابی دیگر هم به همین جا می‌رسد که مجلس رسیده اگر نگویید او جلوتر از اینها رسید. به خنده‌های تلخ روحانی نگاه نکنید؛ حال او هم بهتر از این یکی نیست. فقط مخالفانش نمی‌دانند برای تخریب دولت را هم باید به عهده لیاخوف بگذارند یا کس دیگر.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آغاز مجلس تک صدایی

ماجرای قتل رومینا چگونه با «خانه پدری» گره خورد؟

چرا رنگ پاسپورت‌ها با هم متفاوت است؟

ماجرای عجیب «اتحادیه ضد ماسک» در دوران آنفولانزای 1918

خانه‌ای عجیب در صخره

شهیدی که دوست نداشت پیکرش باز گردد

چگونه گناهان خود را ریشه‌کن کنیم؟

سرمایه گذاری6000 میلیارد تومان بنیاد مستضعفان در نیروگاه خرم‌آباد

هشدار شاباک به نتانیاهو درباره طرح الحاق کرانه باختری

راز هواپیمای صهیونیستی در فرودگاه سودان فاش شد

دستور پوتین برای برگزاری رژه بزرگ نظامی در شهرهای مختلف روسیه

جنجال مجدد در مجلس هنگ‌کنگ

مهران غفوریان و دخترش هانا

خوش‌بینی حیایی ، رویگردانی ‌آریا

وزیر دفاع: کمربند امنیت خلیج فارس محکم‌تر خواهد شد

ظریف به قالیباف تبریک گفت

لحظه انصراف حاجی بابایی و رئیس شدن قالیباف در مجلس یازدهم!

تبدیل جزیره کیش به مرکز علمی ایران در میان مناطق آزاد کشور

نخستین نطق قالیباف در مجلس

شجاعی برهان در مراسم معارفه سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان: شفافیت و تکریم منابع انسانی شعار و محور عملکردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است

آخرین وضع 6 پروژه عمرانی در غیزانیه اهواز تشریح شد

بمب ساعتی نقدینگی

ایران امسال صادرکننده آلومینیوم می‌شود

دلار صرافی ملی اندکی ارزان شد

حقوق بشر آمریکایی؛ شلیک مستقیم به معترضان!

پارلمان چین قطعنامه لایحه امنیتی هنگ‌کنگ را تصویب کرد

ارتش آمریکا نیروها و تجهیزات جدیدی به استان الحسکه ارسال کرد

تصاویری از غارت فروشگاه در شهر مینیاپولیس آمریکا

هیئت فنی طالبان به کابل رفت

درهای موزه سینما به روی مردم باز شد

سبک‌زندگی‌های عجیب‌و‌غریب در دنیای سینما

جدایی سیامک از مهران!

کشور بی بته ها!

بخشی از ادای سوگند هیئت‌رئیسه مجلس یازدهم

نتیجه آراء انتخاب رئیس مجلس

گلایه رئیس سنی مجلس از اعلام نتایج آراء انتخابات هیات رئیسه

سیاستمدار ونزوئلایی: مردم ایران و ونزوئلا مسیر آزادی را در پیش گرفته‌اند

حال و هوای مجلس پس از انتخاب قالیباف به عنوان رئیس جدید

قالیباف رسما ریاست مجلس یازدهم را بر عهده گرفت

روایت روحانی از کارخانه ماشین‌سازی در یک کشور پیشرفته

رئیس‌جمهور سوتی وزیر را گرفت!

امارات در آستانه شکاف و تجزیه

وزیر ارشاد به قتل رومینا واکنش نشان داد

راهکارهای موثر برای دفع خطر زلزله

بازسازی تابلوهای کلاسیک توسط مادر 83 ساله!

نامزد ریاست مجلس روی خط بی بی سی!

سهامداران عدالت قدری صبور باشید

برجام برخلاف آمریکا مورد حمایت اروپاست

کدام رئیس کمیسیون رشوه 65 میلیاردی گرفته؟

وخامت حال یک عضو مهم حماس در زندان عربستان سعودی