پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

پایگاه آمریکایی «نشنال اینترست» عنوان کرد؛

ترامپ چگونه در «منطقه خاکستری» ایران گرفتار شده است؟!

ترامپ چگونه در «منطقه خاکستری» ایران گرفتار شده است؟!
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - ایران در مواجهه تنش زای خود با ایالات متحده و متحدان آن، استراتژی «ویلی کیلر» بازیکن شهیر بسکتبال را در پیش گرفته که می‌گوید: آن‌ها را در جایی که حضور ندارند بزن! این استراتژی به همان اندازه که برای ویلی کارآمد بود، برای ایران نیز کارگر است. استراتژی که ایران زیرکانه در حال به کار گرفتن آن هست و دونالد ترامپ به صراحت از آن دوری می‌جوید.
پایگاه بصیرت
هرچند کانون تنش بین المللی در هفته‌ای که گذشت، معطوف به مرز ترکیه و سوریه بوده است، حمله به نفتکش ایرانی در نزدیکی سواحل عربستان سعودی، یادآور در اوج بودن تنش‌ها با ایران است.
به گزارش «تابناک»؛ در همین رابطه، پایگاه آمریکایی «نشنال اینترست» در مطلبی عنوان کرد: ایران در مواجهه تنش زای خود با ایالات متحده و متحدان آن، استراتژی «ویلی کیلر» بازیکن شهیر بسکتبال را در پیش گرفته که می‌گوید: آن‌ها را در جایی که حضور ندارند بزن! این استراتژی به همان اندازه که برای ویلی کارآمد بود، برای ایران نیز کارگر است. استراتژی که ایران زیرکانه در حال به کار گرفتن آن هست و دونالد ترامپ به صراحت از آن دوری می‌جوید و دونالد ترامپ به صراحت از آن دوری می‌جوید.
در ادامه این مطلب آمده است: ایالات متحده به چند دلیل باید از پدیده خودترسویی برحذر باشد. هرچند توانمندی‌های نظامی ایران، به هیچ وجه مینی‌مال نیستند، همچنان تحت الشعاع توانمندی‌های نظامی آمریکا قرار دارند. به علاوه تسلیم و وادار کردن ایران از طریق تهدیدات ملموس و توسل به زور دست یافتنی‌تر هست تا از طریق فشار اقتصادی.
اما مربوط‌ترین دستورکار ایران، یک مدل عالی برای رسیدن به اهداف استراتژیک از طریق عمل در منطقه خاکستری بین صلح و ستیز را توصیه می‌کند. منطقه خاکستری اغلب متضمن استفاده از زور به نحوی است که بتوان به طور قابل پذیرشی آن را کتمان کرد، تا از این طریق بتوان پیامد‌های تنش را کاهش داد.
واشنگتن در عین توسل به بازدارندگی برای کاهش مخاطرات تنش، باید با استفاده از عملیات نظامی محدود ـ که به صورت گریز از رادار صورت می‌گیرند اما ایران آن‌ها را به مثابه اقدامات آمریکا تداعی می‌کند ـ ایران را در منطقه خاکستری به چالش بکشد.
ایران از ماه نفتکش‌های بدون محافظ را موفقیت آمیز به وحشت انداخته و به تأسیسات انرژی حیاتی عربستان سعودی حمله کرده است؛ بدون اینکه پاسخ درخوری را برانگیخته باشد؛ درگیری و ستیز آشکار که جای خود را دارد.
آن‌ها درآن واحد این پیام آشکار را می‌فرستند که جامعه بین المللی به خاطر تحریم بخش انرژی ایران و سایر بخش‌های اقتصادی با هزینه‌های واقعی مواجه خواهد شد. دولت ترامپ برعکس عمل کرده است، با صدای غرّا از جنگ می‌گوید، اما در عین حال تنها بر تحریم‌ها تکیه می‌کند. این امر به مرور باورپذیری آمریکا را دچار فرسایش و در عمل جسارت ایران را از طریق پرده بر داشتن از عدم ارتباط بین آنچه آمریکا می‌گوید و آنچه اراده انجامش را دارد، تشدید می‌کند.
هر وقت ترامپ به عملیات نظامی گرایش پیدا کرده است، صرفا حاکی از عملیات نظامی متعارف بوده و به نوعی اقداماتش متظاهرانه و بلکه نامؤثر بوده است. در بحبوحه تنش‌های فزاینده با ایران در بهار و همچنین دگرباره در پاسخ به حملات به تأسیسات نفتی سعودی، دونالد ترامپ تجهیزات و نیرو‌های نظامی متعادلی را روانه خلیج فارس کرد؛ اما این تجهیزات دفاعی از قابلیت اندکی برای انهدام موشک‌های کروز و پهباد‌هایی برخوردارند که ایران اخیرا در حمله به تأسیسات نفتی سعودی آن‌ها را به کارگرفت و محتمل است که در آینده نیز شاهد مواردی اینچنینی باشیم.
به جای تکیه صرف بر تحریم‌ها و نمایش‌های محض نظامی، ایالات متحده باید از موفقیت ایران درس بگیرد و عملیات خود در منطقه خاکستری را توسعه دهد. اظهار نظر گزارش شده از سوی دولت مبنی بر حملات سایبری علیه ایران گام مثبتی است، اما بیشتر از این‌ها نیاز هست. جنگ افروزی سیاسی، از جمله عملیات اطلاعاتی و نیز سابوتاژ و سایر فعالیت‌های نظامی مبهم از جمله گزینه‌های جذاب برای تقویت فشار علیه ایران به شمار می‌روند. در واقع تحریم‌ها و فشار‌های سیاسی و اجتماعی داخلی تاکنون نگرانی‌های ایران را افزایش می‌دادند.
در این خصوص، به ویژه نیرو‌های دریایی ایران آسیب پذیرند، این نیرو هم در قالب یک ناوگان متعارف و مرسوم و هم در قالب نیروی دریایی سپاه پاسداران عمل می‌کند. این دو در طول جنگ عراق علیه ایران، در چندین مقطع به اشتباه روی نیرو‌های خودی آتش گشودند و این می تواند برای آمریکا فرصتی باشد تا در خطوط ارتباطی بین این دو بخش نیروی دریایی اختلال ایجاد کند.
آمریکا و متحدانش باید ایران را مجبور کنند تا در برابر تهدیدات چندگانه واکنش نشان دهد؛ چیزی که تا به امروز ایران از انجام آن خودداری کرده است. نیروی ویژه قدس سپاه پاسداران در سراسر منطقه در عراق، سوریه، یمن و لبنان به طور تهاجمی فعال هست و دامنه فعالیت‌های آن هرچند به طور پوشیده‌تر در قطر، بحرین و امارات نیز صورت می‌گیرد.
مبارزه موثر با این موارد مستلزم آن است که تلاش‌های پیشگیرانه غیرمحسوس آمریکا و متحدانش در منطقه گسترش پیدا کند. عملیاتی از این دست و سایر عملیات در منطقه خاکستری می‌تواند مخاطرات را کاهش دهد، اما تنش را کاملا از بین نمی‌برد. سیاستگذاران آمریکایی باید بر این پاسخ‌های بخشی غیر محسوس نسبت به اقدامات ایران تمرکز کنند و از به کارگیری نیروی کشنده و مهلک به جز در پاسخ به تهدیدات حیاتی خودداری کنند.
در این زمینه اجتناب از بر جای گذاشتن تلفات غیر نظامی از جمعیت ایران حائز اهمیت هست، زیرا همدلی‌های قابل توجهی بین ایرانی‌ها نسبت به غرب وجود دارد. اما ایران در صورتی که به خاطر عملیات خود، با هزینه‌های نظامی مواجه نشود، همچنان از دیپلماسی خودداری کرده و حملات بی ثبات کننده و خطرناکی خواهد کرد.
ایالات متحده باید یک استراتژی منطقه خاکستری ایجاد کند؛ استراتژی که نه برای به راه انداختن جنگ با ایران، بلکه این استراتژی مثمرثمر‌ترین راه برای جلوگیری از جنگ است. در عین حال این استراتژی بازدارندگی را نیز واسازی می‌کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

صبح صادق 925 منتشر شد + دریافت نسخه PDF

ضعف زیرساخت‌های بومی در رزمایش اجباری شبکه ملی اطلاعات

ایرانی‌ها دولت آمریکا را بخشی از مشکل می‌بینند

بررسی شاخص‌های کیفی شبکه ملی اطلاعات با ارزیابی پژوهشگران

جزئیات بحث روحانی و ازغدی درباره بنزین

دکتر «مسعود سلیمانی» از زندان آمریکا آزاد شد +عکس

روایت ازغدی از دعوا با روحانی

1700 روز سلاخی آل سعود در یمن به روایت اعداد

چه خوابی برای عراق در واشنگتن، یونان و بحرین دیده بودند؟

روایت شهادت سه دانشجو در جنایت 16 آذر

مذاکره؛ راه نفوذ

گزارش روز/ نقشه جایگزین!

حرف روز/ بازسازی خانه ملت!

جهان در سال 2019

نشریه اخبار و تحلیل‌ها شنبه 16 آذر

واکسن آنفلوانزا

تعرض جنسی در تاکسی‌های اینترنتی آمریکا

فردا دانشگاه تهران میزبان «رئیسی» است

بیانیه آیت الله سیستانی درباره انتخاب نخست وزیر جدید عراق

فیس بوک صفحه کاربری عربی رهبر انقلاب را پاک کرد

جزئیات درگیری در افسریه تهران/ نزاع خیابانی با شمشیر، کلت کمری و کلاشینکف

سکوتِ کرکننده اوباش رسانه‌ای در مقابل خروش انقلابی مردم تهران

سرنگونی پهپاد ائتلاف سعودی در جنوب غرب عربستان

در دفاع از کشور به خودکفایی کامل رسیده‌ایم

اصلاح‌طلبان برائت نجویند مهر ابطال بر شناسنامه سیاسی خود می‌نهند

پیام رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس

ویژه نامه آشوب شیطان

تصاویر برهنه همسر با اهداف انتخاباتی!

پیام محرمانه رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس چه بود؟

تاکید امام خامنه‌ای بر «رافت اسلامی» در نحوه مدیریت حوادث اخیر

سرپوش گذاشتن بر خطای خانم فرماندار

کتابی تازه درباره روابط ملانیا و ایوانکا ترامپ

ظریف شایعه استعفای خود را رد کرد

چهره واقعی بن سلمان و ترامپ

به آمریکایی‌ها گفتیم دیگر سرمان کلاه نمی‌رود

غربگراها در حال تئوری‌سازی تسلیم در برابر دشمن بودند

ریاض پیام مذاکره فرستاد نه آمریکا

جولان بی خانمان ‎ها در لس آنجلس؛ اسکان 59 هزار نفر در پیاده رو‌ها و پناهگاه ‎‌ها

حرف روز/ دغدغه اقتصادی نخواهد داشت

گزارش روز/ مقصر اصلی

نشریه اخبار و تحلیل‌ها چهارشنبه 13 آذر

حمله راکتی به بزرگترین پایگاه نظامیان آمریکایی در عراق

تابلوی سیاسی 13آذر 1398

14سال معطلی برای مهمترین پروژه ارتباطی کشور

61 درصد تبلیغات مخرب، کاربران ویندوز را هدف قرار می‌دهند

منافقین گرفتار عذاب الهی شدند

اتحادیه اروپا از فیس بوک تحقیق می کند

سایت‌هایی که اطلاعات شخصی شما را فاش می‌کند!

انهدام شبکه ضدانقلاب در آستانه روز دانشجو

تعهد رهبران دنیای فناوری به توافق پاریس