پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

بازار انحصاری و حاشیه امن اقتصادی

بازار انحصاری و حاشیه امن

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه -
بازار انحصاری و حاشیه امن
٢٢٦
٠
روزنامه سازندگی / متن پیش رو در سازندگی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
اساسا صنعت خودرو در ایران بر چه مبنایی استوار است و راهبردها و سیاست‌های کشور در حوزه صنعت خودرو بر چه پایه‌ای تعریف شده است؟ یعنی بازار خودرو چگونه شکل می‌گیرد، و چگونه کنترل و مدیریت می‌شود؟ نوسانات این بازار معلول چه عواملی است؟ مبنای قیمت‌گذاری در این بازار چیست؟ و به‌طور کلی نقش تاثیرگذار در این صنعت و بازار حاصل از آن تابع چه پارامترهایی می‌شود؟ آنچه در این رابطه اهمیت دارد این است که این صنعت دارای یک بازار بزرگ و تاثیرگذار است و ذائقه هر ایرانی با داشتن خودرو و حتی تنوع‌طلبی و بورس‌بازی در این بازار عجین شده است، لذا بازاری است که به طور اتوماتیک تقاضاهای بسیاری به انتظارش نشسته‌اند و صف‌های طویلی بی‌صبرانه برای رسیدن به کلیدش لحظه‌شماری می‌کنند و مشتریان انسان‌های حرف‌گوش کن و در واقع تسلیم‌شدگانی هستند که در آرزوی نشستن بر یک چهار چرخ راهی جز اطاعت محض ندارند.با نگاه اقتصادی به موضوع، بازاری است انحصاری که سالیان درازی است، که دوام و حیاتش مدیون و مرهون این انحصار است، زیرا ورود خودروی مناسب و با کیفیت برای عدم ایجاد رقابت و حفظ قدرت انحصار این بازار، گاهی با تعرفه سنگین مواجه است و گاهی به طور کلی صورت مسئله پاک می‌شود و اساسا ورود خودروی خارجی ممنوع می‌شود تا نکند گرد و غباری بر جبین این کودک رنجور اما مورد لطف و کرامت و تعیین‌کننده وارد شود.ابزار انحصار و حمایت‌های همه‌جانبه و عدم ایجاد بستر برای به وجود آمدن رقابت در این بازار منجر به این شده است که این صنعت احساس نیاز به تحول‌آفرینی در خود را نادیده انگارد و در بی‌کیفیتی محض در جا بزند و اندیشه‌ای خلاقانه در آن شکل نگیرد.تا جایی که پراید سال‌هاست بر خیابان‌های شهر و جاده‌های بیرونی‌مان جولان می‌دهد و در پی هر تصادفی عمدتا یک طرف ماجرا است که دائم‌الحضور است.
در حوزه قیمت نیز در کورس رقابت پیشتاز است و عدد چهل میلیونی را هم جسورانه به نام خود ثبت کرده است.موضوع بعدی که در این بازار رخ می‌نماید بحث قیمت است. او آزادانه بدون حضور رقیب و کاملا در یک فضای امن و آرام تعیین قیمت می‌کند و در این عرصه نیز جولان می‌دهد. به طوری که حق طبیعی آن هم هست چون در اقتصاد وقتی تقاضا وجود دارد عرضه تعیین‌کننده است و در یک بستر انحصاری است که این موقعیت فراهم می‌شود. از سویی مدیریت هم دولتی است بنابراین حاشیه امنیت برقرار است چون اگر قرار است امر و نهی کنیم برای دیگران است یعنی بخش نحیف خصوصی نه برای خودی که باید با اقتدار حمایتش کرد.در این بین وقتی که موضوع سیاسی مثل شرایط تحریم پیش می‌آید از صنعتی که این همه حمایت شده و در پر قو نگهداری شده است، انتظار می‌رفت طی این سالیان دراز این قدر اهمیت می‌داشت که در چنین شرایط سختی بتواند همین خودروی مورد نقد و با کیفیت پایین را بسازد و تحویل دهد. حتما می‌بایست اندیشه‌ای می‌کردند که امروز دست‌شان در مقابل تحریم بالا باشد اما نه‌تنها کاری نکردند بلکه این وضعیت را دست‌آویزی برای رکود و افزایش قیمت‌های آنچنانی قرار دادند. دقیقا برخلاف آنچه انتظار می‌رفت.امروز خبرهایی به گوش می‌رسد که بسیار ناراحت‌کننده و دردآور است، زیرا انحصار را سخاوتمندانه هدیه کردیم، بستر ایجاد رقابت را در گلو خفه کردیم، در حوزه قیمت‌گذاری عنان اختیار را به متولیان امر تقدیم داشتیم، دو انتظار حداقلی داشتیم یکی در شرایط سخت همین وضعیت موجود حفظ شود و دست نیاز‌مان دراز نباشد و محدودیت ارزی‌مان در جای دیگری هزینه شود که نشد.و البته درد گران‌تری که بر دوش‌مان سنگینی می‌کند اخبار منتشره در خصوص مسدود شدن حساب‌های یکی از این شرکت‌های بزرگ و ممنوع‌الخروجی مدیرعامل دیگری است که در کنار این همه ناز و نعمت و سفره و خوان بر افراشته و تحمیل شده به جامعه و مشتریان، انتظار سلامت و شفافیت وجود داشت که عملکرد این افراد به افزایش بی‌اعتمادی در جامعه دامن زد. لذا سه عامل انحصار، تحریم و فضای غبارآلود در شفافیت در این بازار به عنوان عوامل تهدید‌کننده و تشویش‌آور ذهن مخاطبان را به خود مشغول ساخته است، در حوزه انحصار مسئله کیفیت و قیمت به عنوان عوامل تحمیلی و الزام‌آور نقش ایفا می‌نمایند و خریداران چاره‌ای به جز پذیرش و پرداخت هزینه آن را ندارند و در فضای محدود و بسته راه گریزی وجود ندارد.
بنابراین صرفا در اندک زمانی که معبری در حوزه ورود خودرو باز می‌شود آن هم با تعرفه‌های گمرکی سنگین نیمچه نفسی در بازار آن هم برای متمولین شکل می‌گیرد. کما اینکه سازمان حمایت از مصرف‌کننده اعلام کرده که «فقط از طریق نمایند‌گی‌های مجاز و قیمت‌های اعلام شده پیش‌خرید نمایید»؛ نهایتا در این بازار آشفته سر و کله فرصت‌طلبان و کلاه‌برداران نیز پیدا می‌شود.دو عامل انحصار و تحریم زمینه و بستر فساد را چه در عرصه رسمی و غیررسمی به دنبال می‌آورد و از این رهگذر این مردم هستند که آسیب می‌بینند و تاوان عدم مدیریت صحیح در این صنعت و به تبع آن بازار ایجاد شده را می‌پردازند.
*غلامرضا پناه


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیش بینی فعالان بازار از وضعیت قیمت ها در بازار خودرو

اجاره مغازه در منطقه 15 چقدر هزینه دارد؟

مرغ باز هم ارزان می شود

توصیه مهم به همه مسافران هوایی و زمینی

کشتی‌رانی به کمک خودروسازی می آید

سرنوشت قانون مالیات بر خانه های خالی

پیشنهادهایی برای جبران کسری بودجه بدون نفت

پزشکانی که کارتخوان ندارند از هفته آینده جریمه می‌شوند

حباب سکه خالی شد

فاجعه‌ای به نام بنگاه داری بانک‌ها

خط و نشان برای فراریان از مالیات

مسافرین خارج حواسشان جمع باشد

گرانی در بازار لوازم التحریر بیداد می کند

نفت فردا با چه قیمتی روی تابلو‌ می‌رود؟

افت بی‌سابقه قیمت وام مسکن

راز گرانی چند باره کالاهای اساسی

جزئیات قرارداد توسعه یک میدان گازی مهم

ورود 3 خودرو جدید به بازار تا پایان سال

کارآفرینی یک زن برای 50 نفر با دستان خالی

تجارت به سبک عسگراولادی؛ از بار زیره تا باغ پسته

صندوق ذخیره فرهنگیان "بانک" می‌شود!

فرار صندوق نفت از سرنوشت صندوق ذخیره فرهنگیان

صاحب خانه ها کوتاه آمدند، نرخ اجاره بها شکست

انجمن صنایع غذایی فاش کرد؛ فساد 1000 میلیارد تومانی در خرید تضمینی گندم

سکه بعد مدت ها به کانال سه میلیون تومان برگشت؛ بورس رکورد شکست

ماجرای توقیف اموال کارگران کارخانه روغن‌نباتی در شیراز

چرا بازیگران با درآمد نجومی از پرداخت مالیات معاف هستند؟

سلطان زیره و پسته که بود؟

سکه بعد مدت ها به کانال سه میلیون تومان برگشت

کاهش نرخ ارز مسافرتی نسبت به روزهای قبل

قیمت خرید 3 ارز کم شد

فرمول جدید تعیین نرخ کمیسیون مسکن

98 درصد مشترکان برق به طرح حذف قبض کاغذی پیوستند

شکست حباب‌ قیمت مسکن در برخی محلات تهران

حمله به آرامکو، قیمت سهام در «عرضه اولیه» را پایین آورد

قیمت نفت با حمله به تاسیسات سعودی تا 10 دلار بالا خواهد رفت

ارسال بودجه سال 1400 به مجلس جهت اطلاع نمایندگان

فروش اقساطی تیبا از فردا

بحران تعطیلی در بازار طلا

فراخوان نصب کارتخوان مالیاتی برای 50 صنف از امروز

آرامش در بازار طلا و سکه

ارزش معاملات بورس رکورد خود را شکست

سهم ایران از اقتصاد جهانی

اجاره 3 میلیونی برای قفس 35 متری در جنوب تهران

مرخصی اجباری لی‌لی‌پوتی‌های فرابورس فردا تمام می‌شود

احتمال کشف ذخایر جدید گاز در خلیج فارس

دلار صد تومان ارزان شد

درآمد روزانه صد هزار تومانی جوان لیسانسه از فروش سبزی با فرغون

یارانه پنهان بنزین در جیب سه‌دهک مرفه جامعه

ثبت نام کارگران و کارفرمایان برای دریافت خدمات الکترونیکی آغاز شد